https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wieś w Małopolsce, gdzie Wszystkich Świętych obchodzi się radośnie. Parafia w Rudawie koło Krakowa jest pw. Wszystkich Świętych

Paweł Mocny
Balony na odpuście
Balony na odpuście Paweł Mocny
Tutaj zawsze po wizycie na cmentarzu idzie się na odpust. - Nieraz nawet przed cmentarzem - śmieje się pani Kasia, mama dwójki małych chłopców, którym obiecała misie bezowe. - Nie mogli się doczekać, więc najpierw poszliśmy na odpust - mówi kobieta. Parafia w Rudawie (gm. Zabierzów, pow. krakowski) jest pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Co roku 1 listopada można tu postrzelać na strzelnicy, kupić tradycyjne odpustowe słodycze, a w ostatnich latach zabawki, głównie "chińszczyznę". Są też stoiska z biżuterią.

Odpust na Wszystkich Świętych w Rudawie:

Stoiska zaczęto stawiać 31 października, bo od rana zaczyna się ruch. Kramy stoją na dwóch placach w pobliżu kościoła w Rudawie, czyli w centrum wsi. Stąd do cmentarza jest jakieś 200 - 300 metrów.

Parafia pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Rudawie należy do najstarszych w całej diecezji krakowskiej, gdyż założono ją prawdopodobnie już w II połowie XI wieku.

Tradycyjne łańcuchy z obważanków
Tradycyjne łańcuchy z obważanków Paweł Mocny

Kościółek w Rudawie jest śliczny jak z obrazka

Według legend kościół został wzniesiony przez Radwana, zaufanego rycerza króla Bolesława Śmiałego, jako odpokutowanie za udział w zabójstwie św. Stanisława Biskupa.

Jan Długosz w swojej kronice pisał, że właścicielem Rudawy w XII wieku był rycerz Jan, zwany również Gniewomirem, który w 1185 roku podarował wieś wraz z kościołem Kapitule Krakowskiej. Od tej pory aż do połowy XX wieku parafia należała do kanoników krakowskich.

Pierwszy kościół w Rudawie zbudowany z drewna, ale nic z niego się nie zachowało. Najstarszą zachowaną częścią świątyni jest niewielkie, ceglane prezbiterium, datowane przez historyków sztuki na przełom XIII i XIV stulecia. Do prezbiterium przylega murowana nawa, powstała w XV wieku. Jak czytamy na stronie internetowej parafii w Rudawie, od zachodu do nawy przystawiona jest drewniana wieża-dzwonnica z nadwieszoną izbicą. Powstała ona w XVI wieku i stanowi jeden z najstarszych tego typu zabytków na terenie Małopolski.

Wnętrza kościoła pełne zabytków

W bryle kościoła w Rudawie widoczne są partie pochodzące z różnych okresów. Wnętrza są bogato zdobione i pełne zabytków. Są trzy barokowe ołtarze z XVII i XVIII wieku, dekorowana ambona oraz chór muzyczny.

W ołtarzu głównym umieszczony jest cieszący się miejscowym kultem gotycki obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem w typie Hodegetrii, powstały ok. połowy XV wieku. Na zasuwie znajduje się obraz Świętej Rodziny, namalowany przez krakowskiego malarza Michała Stachowicza na początku XIX stulecia.

Kościół i jego podwórze otacza mur, który powstał przed rokiem 1783. Zabytkowe są też bramy na teren kościelny i do plebani.

W Rudawie jest też odpust w niedzielę najbliższą dacie 26 lipca, ku czci św. Anny.

Jest odpust to i strzelnica
Jest odpust to i strzelnica Paweł Mocny
Stoisko z tradycyjnymi odpustowymi słodyczami
Stoisko z tradycyjnymi odpustowymi słodyczami Paweł Mocny
Tu już bardziej "chońsko"
Tu już bardziej "chońsko" Paweł Mocny

Więcej zdjęć:

Odkryj Zamek Lipowiec w Babicach

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska