https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiat chrzanowski. Połączyli siły, by przygotować się na transformację energetyczną. Liczą na miliony złotych z funduszy europejskich

Sławomir Bromboszcz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Małopolska zachodnia to region, który musi mierzyć się ze skutkami transformacji energetycznej, dekarbonizacji przemysłu, czyli odchodzenia od węgla. Działają tu kopalnie, elektrownia oraz wiele firm związanych z branżą węglową. Samorządowcy postanowili połączyć siły i przy wsparciu Krakowskiego Parku Technologicznego starać się jak najlepiej przygotować na zmiany. Pomóc w tym mają miliony złotych z funduszy europejskich.

Powiat chrzanowski. Połączyli siły, by przygotować się na transformację energetyczną. Liczą na miliony złotych z funduszy europejskich

Podnoszenie atrakcyjności i potencjału inwestycyjnego regionu, rekultywacja i zagospodarowanie zdegradowanych terenów poprzemysłowych oraz tworzenie nowych miejsc pracy to główne założenia podpisanego w środę (16 października) listu intencyjnego pomiędzy gminami powiatu chrzanowskiego, powiatem oraz Krakowskim Parkiem Technologicznym.

Powołana została grupa robocza odpowiedzialna za przygotowanie harmonogramu prac, zakresu zadań oraz koordynację warunków współpracy. Krakowski Park Technologiczny wyznaczony został jak lider projektu odpowiedzialny za reprezentowanie partnerów w procesie ubiegania się o dofinansowanie projektu, a po podjęciu decyzji o dofinansowaniu do reprezentowania partnerów w trakcie realizacji zadania.

Grupa robocza w przyszłym tygodniu rozpocznie prace. Jej celem jest przygotowanie założeń parku technologicznego, który tutaj powstanie. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytania: co chcemy by tu dominowało: usługi czy produkcja, jakiej wielkość, jakie branże. Chcemy, by oferta była zszyta na miarę tego regionu, by trafiła do grupy docelowej, a nie w próżnię. Celujemy w mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Chcemy stworzyć ofertę, by osoby odchodzące od tradycyjnego modelu przemysłu mogły w łatwy sposób wykorzystać swoje umiejętności, wiedzę i pasję - podkreśla Andrzej Kulig, prezes Krakowskiego Parku Technologicznego.

Andrzej Kulig, prezes Krakowskiego Parku Technologicznego
Andrzej Kulig, prezes Krakowskiego Parku Technologicznego Sławomir Bromboszcz

Jak podkreśla Andrzej Kulig duże firmy radzą sobie bardzo dobrze na tym terenie. Wsparcia wymagają natomiast te mniejsze oraz osoby, które chciałby dopiero rozpocząć działalność gospodarczą. Ułatwić start, rozwój, pozyskiwanie środków ma im właśnie tworzony projekt. Dzięki wsparciu Krakowskiego Parku Technologicznego wiele małych firm przekształciło się w średnie, a średnich w duże, weszło na giełdę. Do tej pory działania inwestycyjne gmin z terenu powiatu chrzanowskiego nie były dobrze skoordynowane. Dzięki tej współpracy ma to się zmienić.

Działając wspólnie jesteśmy w stanie lepiej przygotować się do łagodnego i bezpiecznego przejścia przez transformację energetyczną. Dziś już na terenie powiatu znajdują się tereny poprzemysłowe, które nie są do końca zagospodarowane. Chcemy wspólnie, dzięki pieniądzom pozyskiwanym z funduszy europejskich, zagospodarować te tereny, otworzyć na inwestycje, tworzyć nowe miejsca pracy - mówi Robert Maciaszek, burmistrz Chrzanowa.

Robert Maciaszek, burmistrz Chrzanowa
Robert Maciaszek, burmistrz Chrzanowa Sławomir Bromboszcz

W ramach projektu planowane są zarówno działania twarde, jak i miękkie. Pozyskiwane fundusze mają służyć m.in. na zakup terenów pod strefy inwestycyjne, uzbrojenie terenów, budowę infrastruktury drogowej, która ma zwiększyć ich atrakcyjność. To także pieniądze na szkolenia i kursy, które mają pozwolić mieszkańcom na zwiększenie swoich kompetencji, przebranżowienie się, przygotowanie zawodowe na nowe wyzwania jakie niesie ze sobą transformacja energetyczna.

Bardzo nas cieszy, że naszym partnerem będzie Krakowski Park Technologiczny. To ogromna wiedza, doświadczenia i grupa osób, która jest nam w stanie podpowiedzieć, czy zaproponowane przez nas rozwiązania są realne do wykonania, czy to ze względów administracyjnego, czy też innych pojawiających się przeszkód. Dobrze przygotowane plany są podstawą skutecznego sięgnięcia po środki. To nie tylko przemysł i usługi, ale także zagospodarowanie poprzemysłowych terenów na cele rekreacyjne, mieszkaniowe czy modernizacja budynków, tak by byłby bardziej ekologiczne. Jest także wiele terenów, które w sposób pośredni odczuły działalność górniczą. Trzebinia jest tego doskonałym przykładem, gdyż mamy problemy z deformacjami nieciągłymi terenu - podkreśla Jarosław Okoczuk, burmistrz Trzebini.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska