https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Kierowca autobusu nie chciał wydać apteczki, żeby opatrzyć potrąconą rowerzystkę

Marcin Banasik
Anna Kaczmarz
Kilka dni temu autobus linii 159 potrącił rowerzystkę. Kierowca wezwał pogotowie, ale, mimo próśb pasażerów nie wyciągnął apteczki. Podróżni są zbulwersowani postawą pracownika Mobilisa. Przedstawiciel firmy tłumaczy, że przyczyną takiego zachowania kierowcy było zdenerwowanie.

Do potrącenia doszło 9 sierpnia. – Kierujący autobusem skręcając z al. Mickiewicza w ul. Czarnowiejską nie ustąpił pierwszeństwa i doprowadził do zderzenia z rowerzystką, która doznała obrażeń ciała – mówi Barbara Szczerba, rzeczniczka krakowskiej policji.

Pasażerowie, którzy byli świadkami są zbulwersowani zachowaniem pracownika firmy Mobilis.

„...ktoś podbiega i prosi o apteczkę... na co Pan kierowca spokojnie odpowiada „apteczki nie ma, bo nam nic nie wolno na własną rękę” – tak na facebookowym profilu opisuje zdarzenie jeden ze świadków wypadku.

Firma Mobilis, która obsługuje linię 159, w przesłanym do redakcji oświadczeniu, zapewnia, że z całą skrupulatnością zajęła się natychmiastowym wyjaśnieniem tej sprawy.

Linia 502 - 539 mandatów

Kraków. W tych autobusach i tramwajach najczęściej łapią gap...

Paweł Paruch, Kierownik Zajezdni Kraków Mobilis zauważa, że z zachowanego monitoringu wynika, iż kierowca od razu po zdarzeniu starał się pomóc poszkodowanej: wyszedł z autobusu, by sprawdzić jej stan, po czym bezzwłocznie zgłosił zdarzenie do dyspozytora w celu wezwania pomocy medycznej.

Kierownik zajezdni zapewnia, że każdy autobus wyposażony jest w profesjonalną apteczkę.

– Nasi kierowcy przechodzą szkolenia z zakresu pierwszej pomocy oraz sposobu, w jaki powinni oni zareagować w takich przypadkach. Jednak ostatecznie, kiedy dochodzi do zdarzenia, człowiek sam musi podejmować decyzję. W naszej ocenie, kiedy kierowca nie wyciągnął apteczki, zachowanie to można tłumaczyć jego dużym zdenerwowaniem, co z resztą jest widoczne na nagraniu. Rozumiemy również zdenerwowanie pasażerów – mówi Paweł Paruch.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Dzieje się w Krakowie

Komentarze 12

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zbigniew Rusek

To rowerzyści powinni mieć obowiązek ustąpienia pierwszeństwa autobusowi. Rowerzysta powinien być wyjątkowo ostrożny, zwłaszcza tam, gdzie kursują autobusy.

C
Czarek
Nie zrozumiałe jest, że kierowca autobusu dodaje gazu i uniemożliwia wyprzedzanie???
Widać nie było do takiego manewru warunków, wystarczy porównać przyspieszenie autobusu i osobówki, niektórzy kierowcy są chorzy, że muszą chwilę jechać za kimś .
Troche ecierpliwości, nie zawsze musisz być pierwszy, są też inni użytkownicy dróg.... trochę wolniejsi
N
Nh
Ale zauważ jeszcze jedno, wielu woźniców, bo kierowcami nazwać ich nie można, jak jadą obrzeżami Krakowa to ruszając z przystanku kierunku nie wrzucą, w lusterko nie popatrzą, tylko rura. Też kilka razy w ten sposób by mnie wystawili na czołówkę, ale na szczęście sporo kucyków pod maską pozwala na jej uniknięcie. Zauważ jednak, że ten sam woźnica zupełnie inaczej zachowuje się w centrum KRK
N
Nie
Nie jest bo udzieleniem pomocy było wezwanie pogotowia
W
Wojtek
czy nie udzielenie pomocy poszkodowanemu nie jest przestępstwem ? Jeśli tak to tłumaczenie kierowcy "zdenerwowaniem" lub "stresem" niczego nie tłumaczy ... idąc dalej tym tokiem rozumowania sprawą powinna zająć się prokuratura, a w artykule nie ma o tym nawet wzmianki
G
Gość
Powinno się wprowadzić restrykcje dla rowerzystów a na pewno cyklista nie powinien mieć pierwszeństwa przed autobusem komunikacji miejskiej. Rowerzystów pchających się wprost pod autobusy powinno się karać 500-zlotowymi mandatami i pozbawiać karty rowerowej (powinno się wprowadzić obowiązek jej posiadania także dla rowerzystów mających ukończone 18 lat, jeśli nie mają prawa jazdy) a kierowcy autobusów miejskich powinni mieć w każdej sytuacji prawo użycia sygnału dźwiękowego i ZAKAZ gwałtownego hamowania (gwałtowne hamowanie zagraża pasażerom jadącym na stojąco). Pieszy na pasach - nie hamulec, lecz SYRENA!!!. Rower zajeżdża droge autobusowi - HUKNĄĆ PUZONEM.
a
asdf
twoim obowiązkiem jest podniesienie roweru i zapięcie nie kierowcy
G
Gosc
Generalnie kierowcy nie potrafią obsługiwać tych bagażników, ja chciałem przypiąć rower (kapeć) i musiałem robić to całkowicie sam (też nie wiedziałem jak obsłużyć bagażnik) bo kierowca powiedział, że nigdy tego nie robił. Ale razem daliśmy radę, kierowca podziękował bo "już teraz będzie wiedział jak się to robi". Zajeło nam to 10 min. także jeśli ktoś nie ma pojęcia jak zabrać się do takiego zadania, nie dziwne że mówi, że zaraz ma odjazd. Wg mnie wina nie jest po stronie kierowcy, ale jego przełożonych, którzy nie dołożyli starań, aby kierowca w ogóle był w stanie pomóc pasażerom.
j
ja
i po co te bagażniki wozicie coooo ?'' i po co kupiles rower zeby go wozic busem? Kierowca dba o twoje zdrowie .
Z
ZŁY
Autobusy jeżdżą z bagażnikami pustymi do ZOO z pod Cracovii bo Panom kierowcą nie chce się zapinać rowerów i po co te bagażniki wozicie coooo ? od parady ?! Poprosiłem o zapięcie roweru bo chciałem wyjechać do zoo z rowerem to nie i nie ... 3 razy próbowałem ! (tłumaczenie śmieszna ma kilka min do odjazdy nie zdąży, albo już właśnie odjeżdża) Zrobiłem mu zdjęcie !
w
wojto
a hitem jest sytuacja, gdy w czasie ich wyprzedzania przez inne auto dodają gazu i zostawiają auto na lewym pasie na czołówkę... Niech ktoś z tym coś wreszcie zrobi...
B
BUSOMAT PL
Zdrowie jest najważniejsze
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska