https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Kilka szkieletów na przebudowywanym placu Św. Ducha. Będą badania

Małgorzata Mrowiec
Według opisu małopolskiej konserwator na FB - tak odkrywka wygląda z bliska, widoczne skupiska kości
Według opisu małopolskiej konserwator na FB - tak odkrywka wygląda z bliska, widoczne skupiska kości Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków
- Szkieletów jest kilka, są połamane, przemieszane, znajdują się płytko, nie ma jam grobowych. Zostaną wydobyte, przebadane i pochowane na cmentarzu - informuje wojewódzka konserwator zabytków Monika Bogdanowska po wizycie służb konserwatorskich na pl. Świętego Ducha. Kilka dni temu zostały wstrzymane prace przy przebudowie placu, ponieważ w miejscu przewidzianym na posadzenie drzewa odsłonięto ludzkie kości.

Jak przekazała nam wojewódzka konserwator, w miejscu znaleziska mają się teraz toczyć badania. Archeolodzy będą tutaj kopać w głąb, ziemia zostanie wydobyta i tak zostanie przygotowane miejsce pod drzewo. Na terenie placu w ramach inwestycji przekopuje się jeszcze tylko wąski pas pod instalację wodną.

Przypomnijmy, że końcem zeszłego tygodnia podczas prac w ramach rewitalizacji krakowskiego placu Świętego Ducha (koło Teatru im. Słowackiego) natrafiono na ludzkie szczątki. Czaszka, części kręgosłupa, miednicy... - zostały odsłonięte płytko, na głębokości zaledwie 20-30 cm pod powierzchnią placu. Znajdowały się pod kładzioną ponad 100 lat temu (na początku XX wieku) płytą betonową, na której został urządzony dworzec autobusowy.

O znalezisku powiadomiono małopolską konserwator zabytków. - Prace zostały wstrzymane do czasu przeprowadzenia odpowiednich procedur - informował wtedy Zarząd Zieleni Miejskiej, który jest inwestorem przebudowy.

ZZM jednocześnie zapewniał na swoim profilu na Facebooku: "przeprowadzona na etapie projektowym kwerenda historyczna przygotowała nas na taką ewentualność i prace przebiegały pod stałym nadzorem archeologicznym".

Przytaczano też fragment informacji - przygotowanej na potrzeby uzyskiwania pozwolenia na przebudowę - na temat cmentarza, jaki w przeszłości funkcjonował w tym miejscu: "Od wieku XVII chowano tu porzucone niemowlęta i małe dzieci, stąd nosił miano cmentarza podrzutków. (...) Groby lokalizowane chaotycznie miały najczęściej charakter mogił zbiorowych, w których zwłoki, zwłaszcza małych dzieci, kładziono bez trumien. (...) jako miejsce grzebalne cmentarz przestał służyć najpóźniej na przełomie XVIII i XIX w., gdyż władze austriackie dbały o usuwanie takiej funkcji z miasta , kierując się typową dla czasów oświecenia racjonalnością, w tym wypadku opartą na nowocześnie pojmowanych zasadach higieny".

Prace rewitalizacyjne na pl. św. Ducha rozpoczęły się w grudniu. W ich efekcie mamy latem tego roku zobaczyć metamorfozę tej przestrzeni – plac z kwitnącymi różami, krzewami i zegarami pokazującymi aktualne godziny w miastach partnerskich Krakowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Cześć panowie, z tej strony Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : http://pukanie.pl

P
Podrzutek
22 stycznia, 21:02, Ll:

Nie wyobrażam sobie co to będzie gdyby.... przyszło kopać pod metro krakowskie

A widziałeś kiedyś grób głęboki na 10 albo 15 metrów? Na co mieliby natrafić budowniczowie?

L
Ll

Nie wyobrażam sobie co to będzie gdyby.... przyszło kopać pod metro krakowskie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska