Z zewnątrz budynki są wykończone – wszystkie mają dachy i są otynkowane. Kończą się prace związane z układem drogowym i parkingami oraz aranżacją przestrzeni wspólnych na terenie osiedla.
Wykonawca obecnie prowadzi jeszcze prace wykończeniowe w mieszkaniach. Jak zaznacza ZIM, standard wykończenia lokali należących do miasta różni się od tzw. standardu deweloperskiego. W przypadku nowych mieszkań komunalnych w standardzie jest pomalowanie ścian, ułożenie paneli podłogowych, płytek naściennych w kuchni i łazienkach, a także montaż kontaktów i włączników oświetlenia oraz oświetlenia w łazience. W każdej kuchni do montażu przygotowany jest zlew i piecyk elektryczny z piekarnikiem i czterema palnikami. W łazienkach są toalety, umywalki, wanny lub brodziki, a w mieszkaniach dla osób z niepełnosprawnością ruchową dodatkowo specjalne uchwyty.
Przypomnijmy: 179 mieszkań zrealizowanych w ramach pierwszego etapu osiedla zostało już przekazanych do Zarządu Budynków Komunalnych pod koniec minionego roku. Realizacja zadania trwała od jesieni 2017 roku. W ciągu dwóch lat powstały cztery budynki mieszkalne i jeden mieszkalno-usługowy, z miejscem na żłobek i bibliotekę. Na początku 2020 roku ZIM będzie chciał ogłosić przetarg na zagospodarowanie pomieszczeń żłobka. Udostępnienie nowego miejsca dla maluchów planowane jest na połowę tego roku.
Docelowo na osiedlu Przyzby-Zalesie będzie mogło zamieszkać 357 rodzin. Do ich dyspozycji będzie łącznie 240 miejsc postojowych, w tym 21 dla osób niepełnosprawnych, a także plac zabaw. Komunalne osiedle nie będzie grodzone, więc cała infrastruktura będzie dostępna dla mieszkańców sąsiednich osiedli.
Kraków. Tak będą mieszkać lokatorzy osiedla komunalnego na R...
Wykonawcą osiedla komunalnego jest konsorcjum firm Mostostal Warszawa SA (lider konsorcjum) oraz Acciona Construccion SA z Hiszpanii. Wartość kontraktu przekracza 44 mln zł. Osiedle Przyzby-Zalesie dofinansowane jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego kwotą ok. 14,8 mln zł.
Osiedle Przyzby-Zalesie to niejedyny projekt realizowany przez Zarząd Inwestycji Miejskich w ramach Programu Budownictwa Komunalnego. Druga co do wielkości inwestycja, to osiedle Wańkowicza w Nowej Hucie, gdzie powstaje 165 mieszkań w siedmiu niskich budynkach wielorodzinnych. To zadanie będzie gotowe za rok – o sześć miesięcy szybciej niż pierwotnie planowano. W przyszłym roku rozpocznie się z kolei budowa bloku z 45 mieszkaniami przy ul. Fredry. Na to zadanie ZIM ubiega się o dofinansowanie Banku Gospodarstwa Krajowego.
