https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Kolejne osiedle z ciepłą wodą z sieci

Piotr Ogórek
Kolejne osiedle w Krakowie uzyska dostęp do ciepłej wody z sieci. Chodzi o budynki Spółdzielni Mieszkaniowej Kurdwanów Nowy. Umowę w tej sprawie podpisano w piątek. Piecyki gazowe będą wymienione w ciągu kilku lat.

Umowa podpisana między spółdzielnią, a MPEC i EDF dotyczyć będzie 3508 mieszkań (ponad 7700 lokatorów). Prace inwestycyjne zakończą się w 2022 roku.

Obecnie ciepłą wodę do swoich budynków wprowadza 10 krakowskich spółdzielni mieszkaniowych. W dwóch kolejnych wszystkie prace zostały już zakończone. Od początku programu, tj. od 2004 roku, ciepła woda użytkowa pojawiła się w prawie 22 tys. mieszkań znajdujących się w 339 budynkach.

Program skierowany jest przede wszystkim do mieszkańców budynków wykonanych kilkadziesiąt lat temu, zmuszonych do korzystania z piecyków gazowych. Zakłada współpracę między Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej SA w Krakowie, EDF Polska SA oddział nr 1 w Krakowie, CEZ Skawina SA i instytucjami zainteresowanymi zmianą systemu podgrzewania wody.

Atutami ciepłej wody wytwarzanej centralnie są bezpieczeństwo, komfort i niezawodność. Z bezpieczeństwem wiąże się wyeliminowanie zagrożenia wynikającego z niedrożności przewodów kominowych i spalinowych, nieszczelności instalacji gazowych oraz niesprawności samych piecyków. To również brak ewentualnych źródeł zagrożenia, ponieważ w mieszkaniu nie ma jakichkolwiek urządzeń do podgrzewania wody, tę bowiem funkcję przejmuje w całości węzeł cieplny w budynku. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania zyskuje się lepszą jakość powietrza w mieszkaniu. Tlen nie jest zużywany do podtrzymywania procesu spalania, nie ma też źródła emisji trujących spalin, w tym szczególnie niebezpiecznego tlenku węgla, co nie jest obojętne dla zdrowia.

Na komfort składa się łatwość obsługi, ponieważ otrzymuje się gotowy do użycia produkt w postaci ciepłej wody wprost do łazienki i kuchni. Nie występuje również konieczność dbania o konserwację, regulację i ewentualne naprawy, gdyż wszelkie prace przejmuje dostawca energii cieplnej. Niezawodność jest skutkiem rozwoju infrastruktury ciepłowniczej oraz posiadania nowoczesnego systemu dystrybucji ciepła. Miejska sieć dzięki zastosowaniu tzw. układu pierścieniowego pozwala na nieprzerwaną dostawę ciepła do odbiorców przez cały rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zenon
Wygoda i bezpieczeństwo - jak najbardziej na tak. Ale że taniej to niestety nieprawda. Przy oszczędnym użytkowaniu ciepłej wody (
Z
Zenon
Komfort i bezpieczeńtwo - tak. A w bzdury że taniej to nie wierzcie. Po roku spółdzielnia wprowadziła dodatkową "opłatę stałą" niezależną od zużycia, i kto oszczędza, ma po prostu drożej, niż podgrzewając wodę nawet prądem!
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska