Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Kolejne święta w cieniu pandemii. Jedni Wielkanoc obchodzą tradycyjnie, inni przechodzą na online

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Święto Wielkanocy już po raz drugi z rzędu obchodziliśmy w czasie pandemii. Część wiernych tradycyjnie święciła koszyczki przed kościołami i uczestniczyła w mszach świętych. Większość mieszkańców Krakowa zdecydowała się jednak na święta, które po części miały charakt online.

FLESZ - Co czwarty Polak był już zakażony?

W Wielką Sobotę na tradycyjnym święceniu koszyczków z pokarmami wielkanocnymi przed kościołami pojawili się wierni ze święconką. Choć obowiązywały obostrzenia dotyczące przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa, a władze kościelne zwracały uwagę, że pokarmy można poświęcić też w domu, to przed niektórymi świątyniami pojawiły się duże grupy osób na święceniu pokarmów. Wierni licznie przyszli m.in. do kościołów Jana Chrzciciela na Prądniku Czerwonym czy do kościoła Maksymiliana Marii Kolbego w Mistrzejowicach. Wierni z koszyczkami pojawili się również przed Bazyliką Mariacką, w kościele św. Anny, u kapucynów, franciszkanów czy dominikanów.

Misja chrześcijańska Steiger

Również w Wielką Sobotę na Rynku Głównym można było pomalować wielkie jaja wielkanocne. To akcja młodzieży z misji chrześcijańskiej Steiger. Można było malować wielkie pisanki, a młodzi ludzie rozdawali także wydmuszki z wersetami z Biblii.

- Chcemy w kreatywny sposób, także za pomocą sztuki, mówić o Bogu – mówi Dominika ze Steigera.

W niedzielę wielkanocną uroczysta mszy święta odbyła się w kaplicy sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Podczas homilii metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski mówił, że elementem wyróżniającym chrześcijan jest to, że mają przyszłość.

-Nie wiedzą dokładnie, co ich czeka, ale ogólnie wiedzą, że ich życie nie kończy się pustką. Tylko wtedy, gdy przyszłość jest pewna jako rzeczywistość pozytywna, można żyć w teraźniejszości – podkreślił metropolita krakowski.

Nie było odpustu Emaus, nie będzie Rękawki

W poniedziałek wielkanocny w związku z zagrożeniem epidemiologicznym nie odbył się tradycyjny odpust Emaus na Salwatorze. Z tego samego powodu tegoroczne Święto Rękawki, które tradycyjnie gromadzi tłumy krakowian i turystów również się nie odbędzie.

Wzrosty zakażeń wyhamowały

W weekend odnotowano mniej zakażeń i zgonów niż kilka dni wcześniej. W Wielką Niedzielę ministerstwo zdrowia podało, że w ciągu ostatnie doby odnotowano niemal 23 tys. nowych zakażeń koronawirusem, z czego najwięcej po raz kolejny na Śląsku - 3839. W Małopolsce były 1693 nowe przypadki. W sumie z powodu Covid-19 zmarły 204 osoby. W Małopolsce odnotowano 12 ofiar. W niedzielnych danych widać było spory spadek nowych zakażeń i liczby zgonów. Dzienna liczba zakażeń zaczęła się zbliżać bardziej do 20 tys., niż 30 tys. przypadków, co miało miejsce w ubiegłym tygodniu.

Z kolei w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wykryciu 9 902 kolejnych przypadków zakażeń koronawirusem w Polsce. Za mniejszym niż w ostatnich dniach przyrostem zakażeń stoi mniejsza liczba wykonanych testów. O ile 1 kwietnia było ich 109 tysięcy, o tyle w wielkanocny poniedziałek z danych podawanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że ostatniej doby wykonano ich 39,3 tys.

Najgorsza sytuacja jest w województwach śląskim, wielkopolskim i dolnośląskim. W Małopolsce potwierdzono 922 zakażenia. Liczba przypadków śmiertelnych: 8, w tym 7 osób zmarło wyłącznie z powodu COVID-19, a jedna osoba miała także choroby współistniejące.

W poniedziałek na swoim profilu facebookowym wojewoda małopolski Łukasz Kmita napisał, że w Małopolsce mamy duży przyrost hospitalizacji osób z koronawirusem w porównaniu do niedzieli, coraz więcej zajętych jest łóżek respiratorowych . Zgodnie z podanymi przez niego danymi, w poniedziałek w małopolskich szpitalach było 2 895 chorych na covid - to o 112 więcej niż w niedzielę.

W wakacje rozpocznie się szczepienie dzieci

Tymczasem w niedzielnej rozwmowie z Radiem Z minister zdrowia Adam Niedzielski mówił o planach szczepienia dzieci. Szef resortu zdrowia zapowiedział, że w wakacje będzie można szczepić chętne dzieci. Rozpoczną się one pod warunkiem, że badania wykażą, że te szczepionki są bezpieczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska