reklama

Kraków. Kolejne wielkie bloki zasłonią Tauron Arenę. A miał być park...

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Osiedle mieszkaniowe zamiast zieleni za zgodą urzędu. Przy ul. Lema rozpocznie się budowa bloków mieszkalnych. Miejscy aktywiści żałują, że teren przeznaczony pod inwestycję nie został wykorzystany na poszerzenie Parku Lotników Polskich.

WIDEO: Krótki wywiad

Tauron Arena miała być perłą w oprawie parkowej zieleni, a będzie otoczona betonem. Kolejny etap realizacji tego scenariusza ma się rozpocząć pod koniec grudnia. Obok wielkiej hali widowiskowej, zaledwie 20 metrów od parku Lotników Polskich, ma się rozpocząć budowa kolejnego zespołu budynków mieszkalnych.

- Szkoda, że dopuszczono do takiej sytuacji. O teren, na którym powstaną bloki, powinien być poszerzony park Lotników Polskich. To miejsce, z którego coraz liczniej korzystają mieszkańcy - komentuje Adam Łaczek, jeden z krakowskich aktywistów.

Zamiast nowego kawałka parku powstanie jednak pięć dużych bloków. To kolejna tego typu zabudowa wzdłuż ul. Lema, w sąsiedztwie Tauron Areny. W firmie, która ma wybudować osiedle, zaznaczają, że realizują koncepcję miasta dla tego terenu, jaka została zapisana w miejscowym planie zagospodarowania „Lema - park Lotników Polskich”.

Mieszkańcy mają za złe urzędnikom, że dopuścili do takiej sytuacji. Przypominają, że tereny wzdłuż ul. Lema były wywłaszczone w latach 60. ubiegłego wieku na obszar nazwany przedpolem parku Lotników. Powstały tam ogrody działkowe. Po 1989 r. byli właściciele tych wywłaszczonych gruntów składali wnioski o ich odzyskanie. Krok po kroku działki wracały w prywatne ręce.

O wykupienie przez miasto terenów w rejonie Tauron Areny i włączenie ich do parku zabiegali miejscy aktywiści. Tak się jednak nie stało, bo w Krakowie zrodziła się idea organizacji zimowych igrzysk olimpijskich. Obok Tauron Areny, wzdłuż ul. Lema, zaplanowano więc wioskę olimpijską. Taką zabudowę dla tego obszaru zapisano też w studium zagospodarowania przestrzennego. W 2014 r. krakowianie w referendum zagłosowali przeciw igrzyskom. Później miejscy radni w 2017 r. uchwalili miejscowy plan dla obszaru przy ul. Lema. A że taki dokument musiał być zgodny ze studium, to zezwolił na budowę bloków. Korzystają teraz z tego deweloperzy, którzy wykupili grunty pod inwestycje.

Miejscy urzędnicy nie mają sobie nic do zarzucenia. Podkreślają, że przecież park został ochroniony. - Nie należy oceniać tego planu w kategorii czarnowidztwa - zaznaczała Bożena Kaczmarska-Michniak, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta.

Mieszkańców to nie przekonuje. - Powinno się tworzyć dodatkowe tereny zielone, jako usługę zachęcającą do pozostawania w mieście - komentuje Adam Łaczek.

***

Osiedle Solaris Park ma powstać przy ul. Lema. Nowe bloki zaplanowano 20 metrów od Parku Lotników Polskich i w sąsiedztwie Tauron Areny Kraków. Mieszkańcy żałują, że władze miasta zgodziły się tam na zabudowę, zamiast zadbać o to, by o te tereny powiększyć park.

Kompleks Solaris Park ma być budowany w etapach. Rozpoczęcie prac w I etapie zaplanowano na koniec 2019 roku. W ramach inwestycji powstaną dwa czteropiętrowe budynki. W części parterowej, od strony ul. Lema, zarezerwowano miejsce na lokale usługowe. Zaplanowano też miejsca parkingowe.

W drugim etapie przewidziano budowę kolejnych trzech budynków. Prace związane z tą częścią przedsięwzięcia mają się rozpocząć za 6-12 miesięcy i potrwać około dwa lata.

Urzędnicy na to zezwolili

To kolejna inwestycja deweloperska wzdłuż ul. Lema. Wśród mieszkańców nie brak komentarzy, że zamiast budowy tam bloków o takie tereny powinien być poszerzony Park Lotników Polskich.

- Do tego parku jeżdżę od 11 lat i obserwuję, jak się zmienia to miejsce. Dzięki zamontowaniu oświetlenia, placom zabaw, fontannie pojawia się tam coraz więcej mieszkańców. Szkoda więc, że ten park nie został poszerzony o sąsiednie działki, które zaczęli zabudowywać deweloperzy - mówi Adam Łaczek, jeden z miejskich aktywistów. - A mogły tam powstać kolejne tereny zielone albo np. boiska - dodaje.

W firmie Semaco podkreślają, że działki pod budowę Solaris Park zakupili od prywatnych właścicieli po uchwaleniu przez Radę Miasta Krakowa w 2017 r. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Lema - Park Lotników Polskich”. Dokument ten zezwala na budowę w tym miejscu budynków mieszkalnych.

- Realizujemy plan dla tego obszaru wytyczony przez władze miasta - wyjaśnia Filip Strojniak z firmy Semaco. - Mając na uwadze, że budynki powstają w sąsiedztwie parku, staraliśmy się tak zaplanować cały kompleks, by nawiązywał do otoczenia. Między budynkami zaprojektowano tereny zielone z urządzeniami do rekreacji: ławkami, siłowniami, stołami do tenisa stołowego. Na budynkach mają powstać zielone dachy, na elewacjach pojawią się pnącza - dodaje.

Firma Semaco ma wybudować osobny dojazd do osiedla, a później drogę przekazać miastu. Między chodnikiem i ścieżką rowerową wzdłuż ul. Lema a Solaris Park ma powstać pas zieleni, który będzie oddzielał oba obszary.

Filip Strojniak zaznacza, że nowe osiedle powstanie na terenie, który był zdegradowany i zaśmiecony.

Miała być perłą wśród zieleni

Przypomnijmy, że Tauron Arena Kraków miała być perełką pośród zieleni, a więc miał ją otaczać park. Urzędnicy tak opracowali jednak plan miejscowy dla tego rejonu, a radni go przyjęli w 2017 r., że największa polska hala widowiskowo-sportowa jest teraz otoczona blokami.

O wykupienie terenów w rejonie Tauron Areny i włączenie ich do parku zabiegali miejscy aktywiści. Ale tak się nie stało i działki zaczęły wykupywać prywatne firmy deweloperskie pod budowę bloków. A plan miejscowy na to zezwolił... z powodu niedoszłych zimowych igrzysk, o które starały się władze Krakowa, ale pomysł ten odrzucili mieszkańcy w referendum w 2014 r.

Władze Krakowa planowały, że w rejonie hali w Czyżynach powstanie wioska olimpijska, a także zabudowa o przeznaczeniu sportowym czy rekreacyjnym, która potem mogłaby służyć mieszkańcom. I możliwość zabudowy została zapisana przez urzędników w studium zagospodarowania przestrzennego. Ten naczelny dokument planistyczny miasta został zaktualizowany w 2014 r. A wszystkie plany miejscowe muszą być zgodne ze studium, więc możliwość zabudowy przy ul. Lema została zachowana w uchwalonym przez Radę Miasta Krakowa miejscowym planie „Lema - Park Lotników Polskich”.

Nieślubne dziecko igrzysk

Teraz z zapisów planu korzystają deweloperzy, którzy mogą tam budować bloki mieszkalne.

- Nie mieliśmy wyboru, trzeba było dopuścić mieszkaniówkę. Nie można jej było zablokować. To nieślubne dziecko igrzysk olimpijskich - przekonuje Grzegorz Stawowy (PO), szef komisji planowania przestrzennego w Radzie Miasta.

Miejscy radni tłumaczą, że uchwalając plan, wybrali mniejsze zło. Przekonują, że gdyby nie było tego dokumentu, to wydanych mogłoby zostać jeszcze więcej zezwoleń na budowę kolejnych bloków przy ul. Lema, a plan jednak powstrzymał chaotyczną zabudowę. Radny Stawowy zwraca uwagę, że wokół bloków dokument uwzględnił przynajmniej powstanie zieleni urządzonej czy parkowej pomiędzy budynkami, tak żeby uniknąć zabudowy ciągłej.

Radni przypominają też, że apelowali, aby magistrat wykupił prywatne tereny przy ul. Lema, np. pod obiekty sportowe, które współgrałyby z halą widowiskowo-sportową. Tak się jednak nie stało i Tauron Arena jest obudowywana blokami i biurowcami.

Urzędnicy problemu nie widzieli. Dyrektor Biura Planowania Urzędu Miasta Krakowa Bożena Kaczmarska-Michniak określiła nawet plan jako dobry.

Czytaj także

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Kolejne wielkie bloki zasłonią Tauron Arenę. A miał być park... - Dziennik Polski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 68

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

S
Syfwkrk
14 listopada, 10:22, Luke:

O nie... największy park w Krakowie nie zostanie powiększony i co gorsza ludzi będą mogli przy nim mieszkać i korzystać z niego codziennie? Miasto nie wydało kilkunastu milionów na wykupienie tego terenu od deweloperów by zapobiec tej niegodziwości?

14 listopada, 11:24, Gość:

Oj jakiś ty naiwny.

Naprawdę nie rozumiesz że chodzi o coś bardziej ważnego i ambitnego ?

Chodzi o ład przestrzenny, wizję miasta przemyślana i spójną koncepcję miasta, o krajobraz, o osie widokowe i poczucia przestrzeni dla mieszkańców.

Nie widzisz że to zupełnie rozjeżdża się i popada w totalny chaos przestrzenny ?

14 listopada, 12:57, Luke:

Kilka lat temu wybudowali kawałek prostej ulicy i od razu zrobiła się oś widokowa którą trzeba chronić? Chyba lepiej to jednak zasłonić bo z jednej strony wielka płyta a z 2giej wiejskie ledy areny.

Dostrzegam chaos i trochę faktycznie żałuje, że budują tam bloki a nie biurowce bo komunikacja jest tam na tyle dobra, że aż się o to prosi a i na parkingi by się miejsce znalazło. Trochę ruchu z centrum by to może wyciągneło.

14 listopada, 13:09, Gość:

to jakieś prawicowe oszołomy . wszystko im przeszkadza . oni nawet tu nie mieszkają . to kalekie pistrole wynajete żeby judzić. bo nikt ich nie chce nigdzie zatrudnić łamagi . tam gdzie teraz budują ten blok są chaszcze i nic wiecej . co wybudują park koło najwiekszego parku? brednie. mi sie podoba. avia też mi sie podoba

No skoro podoba Ci się Avia, to w zasadzie nie ma o czym dyskutować.

Las, to też nic innego jak "kilka drzew wśród chaszczy"

Gratuluję.

S
Syfwkrk

Ale syf.

A mogłoby być tu boiska albo wiekszy skate park, może naprawde duży plac zabaw.

Albo cokolwiek, co będzie służyć wypoczynkowi tych młodszych i nieco starszych.

G
Gość

deweloperzy rządzą, a głupi ludzie kupują

G
Gość

W końcu gdzieś trzeba pomieścić tych ściąganych Ukraińców.

S
Swój

Jak tak można? Gestniejaca zabudowa owocuje brak terenów zielonych!

W ciepłe dni jest tak tłoczno w tym parku, że anie na rowerze nie pojeździsz ani pospacerujesz. Nie mowiac juz o deficycie mieć parkingowych;)

Naprawdę choćbym i nie chial

to same na usta cis a się słowa szuja, obrzydliwa larwa i szczerzuja, cytując Przyborę.

I komu na tym mieście zalezy - chyba tylko tym, którzy na tej jego wrażliwej tkance robią najlepsze interesy - prezydent jacek m., radni wespół z deweloperami.

W trosce o tych, których tu jeszcze nie ma...

G
Gość
14 listopada, 10:22, Luke:

O nie... największy park w Krakowie nie zostanie powiększony i co gorsza ludzi będą mogli przy nim mieszkać i korzystać z niego codziennie? Miasto nie wydało kilkunastu milionów na wykupienie tego terenu od deweloperów by zapobiec tej niegodziwości?

14 listopada, 11:24, Gość:

Oj jakiś ty naiwny.

Naprawdę nie rozumiesz że chodzi o coś bardziej ważnego i ambitnego ?

Chodzi o ład przestrzenny, wizję miasta przemyślana i spójną koncepcję miasta, o krajobraz, o osie widokowe i poczucia przestrzeni dla mieszkańców.

Nie widzisz że to zupełnie rozjeżdża się i popada w totalny chaos przestrzenny ?

14 listopada, 12:57, Luke:

Kilka lat temu wybudowali kawałek prostej ulicy i od razu zrobiła się oś widokowa którą trzeba chronić? Chyba lepiej to jednak zasłonić bo z jednej strony wielka płyta a z 2giej wiejskie ledy areny.

Dostrzegam chaos i trochę faktycznie żałuje, że budują tam bloki a nie biurowce bo komunikacja jest tam na tyle dobra, że aż się o to prosi a i na parkingi by się miejsce znalazło. Trochę ruchu z centrum by to może wyciągneło.

14 listopada, 13:09, Gość:

to jakieś prawicowe oszołomy . wszystko im przeszkadza . oni nawet tu nie mieszkają . to kalekie pistrole wynajete żeby judzić. bo nikt ich nie chce nigdzie zatrudnić łamagi . tam gdzie teraz budują ten blok są chaszcze i nic wiecej . co wybudują park koło najwiekszego parku? brednie. mi sie podoba. avia też mi sie podoba

14 listopada, 17:01, krk:

Budować, budować! Tam powinny być wysokie budynki na około 100 metrów- daleko od starego miasta i zadupie w jednym wiec warto to ucywilizować. lokalizacja w samym centrum krakowa - Czas zabudować tą przestrzeń która była wyznaczona przez komunistów jako strefa buforowa pomiedzy NH a Krakowem. To idealne miejsce na biurowce 50-100 metrów.

aleś głupi buc; a korytarzach przewietrzania(Austryjacy to wymyślili) to pewnie nie słyszałeś??

G
Gość
14 listopada, 10:13, Sg:

Mittal zamyka wielki piec i część surowcową na co teraz UM zgonu jako na przyczynę smogu?

14 listopada, 13:17, Gość:

i dobrze że acerol pada. 99 procent robią tam wieśniaki z okolicznych wsi. korkują miasto i smrodzą starymi dizlami. i nie płącą tu podatków . a smog robią ci co palą w starych piecach śmieciami i okoliczne wsie bo tam dalej tym palą . ale sopokojnie. w planach jest totalny zakaz. 30 kilometrów. hahahahah . i bardzo dobrze

smog to robisz Ty wieśniaku swoją furą stojąc w korkach,ciekawe chamie kiedy przeprowadziłeś się z wiochy? bo chyba niezbyt dawno -))

k
krakauer

Jak zazwyczaj za czasu obecnego Magistratu .

p
parkowy

"- Nie mieliśmy wyboru, trzeba było dopuścić mieszkaniówkę. Nie można jej było zablokować. To nieślubne dziecko igrzysk olimpijskich - przekonuje Grzegorz Stawowy (PO), szef komisji planowania przestrzennego w Radzie Miasta." - ktoś ich podstawił pod ścianą i wycelował karabin maszynowy czy co? Nie było wyjścia?! Jak oni uchwalają te plany dla takich terenów?!

G
Gość

Syf i chaos w tym miescie coraz wiekszy i wszechobecna brzydota. Dobrze powiedzial pewien znany architekt robcie zdjecia Krakowa bo za pare lat to miasto moze i bedzie bogate ale br[orbaźliwe]e..i chyba jestesmy o krok od tego

G
Gość
14 listopada, 09:19, Gość:

No i co? W kieszeniach polityków,urzędasów i dewelopera zgadza się. O co Wam chodzi. To dla Was,Rodacy, możecie wziąć sobie kredyty na 30 lat i wykupywać te mieszkania.

14 listopada, 9:29, Nn:

Tych mieszkań to już dawno zwykli ludzie nie kupują. Kupują goście co mają po 30 mieszkań, każde 15m2 i wynajmują studentom i na „luxury apartamenty” Anglikom. Dlatego teraz budują takie klitki, a to miejsce będzie łakomym kąskiem, bo AWF obok.

14 listopada, 09:53, Gość:

jak nie. ja kupiłem . i mam 1 mieszkanie

14 listopada, 17:21, Gość:

Ty nie, ale wybierz się na spotkanie wspólnoty to się zdziwisz. Takich gości jest zwykle koło połowy i mają po kilka mieszkań w różnych lokalizacjach.

Oczywiscie ze to nie kupowane jest na swoje potrzeby kazdy rozgarniety to wie.

G
Gość

wybrali prezydenta to dalej betonuje piękny Kraków...

G
Gość
14 listopada, 17:50, MICHAŁ:

Urzędnicy do dymisji ! Kompletne lekceważenie mieszkańców Krakowa.

Co chwila takie wiadomości . DOŚĆ!!!

Zwal se kónia i wyluzuj

N
NIK
14 listopada, 10:22, Luke:

O nie... największy park w Krakowie nie zostanie powiększony i co gorsza ludzi będą mogli przy nim mieszkać i korzystać z niego codziennie? Miasto nie wydało kilkunastu milionów na wykupienie tego terenu od deweloperów by zapobiec tej niegodziwości?

14 listopada, 11:24, Gość:

Oj jakiś ty naiwny.

Naprawdę nie rozumiesz że chodzi o coś bardziej ważnego i ambitnego ?

Chodzi o ład przestrzenny, wizję miasta przemyślana i spójną koncepcję miasta, o krajobraz, o osie widokowe i poczucia przestrzeni dla mieszkańców.

Nie widzisz że to zupełnie rozjeżdża się i popada w totalny chaos przestrzenny ?

14 listopada, 12:57, Luke:

Kilka lat temu wybudowali kawałek prostej ulicy i od razu zrobiła się oś widokowa którą trzeba chronić? Chyba lepiej to jednak zasłonić bo z jednej strony wielka płyta a z 2giej wiejskie ledy areny.

Dostrzegam chaos i trochę faktycznie żałuje, że budują tam bloki a nie biurowce bo komunikacja jest tam na tyle dobra, że aż się o to prosi a i na parkingi by się miejsce znalazło. Trochę ruchu z centrum by to może wyciągneło.

14 listopada, 13:09, Gość:

to jakieś prawicowe oszołomy . wszystko im przeszkadza . oni nawet tu nie mieszkają . to kalekie pistrole wynajete żeby judzić. bo nikt ich nie chce nigdzie zatrudnić łamagi . tam gdzie teraz budują ten blok są chaszcze i nic wiecej . co wybudują park koło najwiekszego parku? brednie. mi sie podoba. avia też mi sie podoba

14 listopada, 17:01, krk:

Budować, budować! Tam powinny być wysokie budynki na około 100 metrów- daleko od starego miasta i zadupie w jednym wiec warto to ucywilizować. lokalizacja w samym centrum krakowa - Czas zabudować tą przestrzeń która była wyznaczona przez komunistów jako strefa buforowa pomiedzy NH a Krakowem. To idealne miejsce na biurowce 50-100 metrów.

MASZ CEMENT ZAMIAST MÓZGU

M
MICHAŁ

Urzędnicy do dymisji ! Kompletne lekceważenie mieszkańców Krakowa.

Co chwila takie wiadomości . DOŚĆ!!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3