FLESZ - Komu rząd dopłaci do wakacji?

Nowy hotel jest budowany w miejscu, gdzie kiedyś znajdował się miejski stadion lekkoatletyczny, a później na boisku trenowały młodzieżowe zespoły "Białej Gwiazdy". Pod koniec 2017 roku władze miasta wydały prywatnemu inwestorowi pozwolenie na budowę na części dawnego stadionu budynku „zamieszkania zbiorowego, hotelowego” wraz z garażem podziemnym (to pozwolenie zostało jeszcze zmienione w tym roku).
Budynek wyrasta na obszarze, dla którego obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „TS Wisła”. Te tereny przeznacza on pod bazę hotelową z niezbędnym zapleczem gastronomiczno - handlowym i konferencyjnym.
Wznoszony hotel to kolejny przykład, jak postępuje „obudowa” Błoń. Jest sąsiadem innego obiektu, budzącego kontrowersje. Mowa o ogromnym, sześciopiętrowym budynku, który w ostatnich latach powstał przy alei 3 Maja 51. Gdy ogląda się teraz Błonia i ich otoczenie z kopca Kościuszki, rzuca się on w oczy jako mocny akcent niemal przy samej Wielkiej Łące. Przypomnijmy, że to inwestycja, która kilka lat temu wywołała w Krakowie falę oburzenia.
Znana była wcześniej jako aparthotel Błonia Park (aparthotel, czyli hotel, który ma wielu właścicieli; oferowano w nim apartamenty na sprzedaż). Kiedy ruszała budowa, wielu krakowian krytykowało, że Błonia są właśnie "obudowywane", aktywiści miejscy wytykali, że zezwolono na bardzo wysoki budynek w tak wyjątkowym miejscu.
Zamiast aparthotelu ostatecznie będzie to hotel AC by Marriott - największy obiekt działający pod tą marką w Polsce oraz Europie Środkowej. Ma mieć 300 pokoi, dziewięć sal konferencyjnych, wielofunkcyjną restaurację z ogródkiem, basen zapleczem spa. Otwarcie - w tym roku.