WIDEO: Krótki wywiad
- Prowadzone na placu św. Maksymiliana Kolbego prace zostały przerwane, ponieważ po mechanicznym zdjęciu nawierzchni asfaltowej okazało się, że istniejąca zdylatowana podbudowa betonowa „klawiszuje” - informują w Zarządzie Zieleni Miejskiej. - W związku z tym konieczne było wykonanie odwiertów geologicznych oraz badanie nośności podłoża. Analiza próbek geologicznych i wyników badań nośności podłoża wykazała konieczność zmiany założeń projektowych i wstrzymanie prac wykonawcy do czasu uzyskania i akceptacji przez Zarząd Zieleni Miejskiej projektu zamiennego dotyczącego nowego rozwiązania warstw konstrukcyjnych nawierzchni, a także zabezpieczenia środków na ewentualne prace dodatkowe, które mogą wystąpić z tego tytułu.
W urzędzie podkreślają, że w związku z wstrzymaniem możliwości wykonywania części prac w terenie są prowadzone roboty, których przeprowadzenie nie jest uzależnione od poprawy warunków nośności podłoża.
- Z uwagi m.in. na przepisy prawa budowlanego i konieczność przestrzegania przepisów BHP teren placu budowy jest ogrodzony przed dostępem osób trzecich, które mogłyby doznać uszczerbku na zdrowiu i życiu poprzez przebywanie na terenie niebezpiecznym, jakim jest teren budowy. Ze względu na trudne warunki atmosferyczne w ostatnim czasie, jak i konieczność zabezpieczenia dodatkowych środków na realizację prac związanych z polepszeniem parametrów nośności podłoża inwestycja zostanie ukończona w 2020 r. Ostateczny termin zakończenia prac i otwarcia placu nie został jeszcze wyznaczony - dodają w ZZM.
Prace modernizacyjne na placu św. Maksymiliana Marii Kolbego rozpoczęto we wrześniu ubiegłego roku. Ich celem jest poprawa stanu infrastruktury skweru. Zadanie obejmuje m.in. odnowienie alejek asfaltowych i schodów wokół placu. To miejsce ma także zostać wyposażone w nowe elementy małej architektury – ławki, kosze na śmieci, nowe oświetlenie parkowe, stoły piknikowe i stojaki rowerowe. Zieleń skweru ma być uzupełniona o kwitnące krzewy i byliny.
Punktem centralnym placu ma się stać zieleniec z rosnącym pośrodku platanem klonolistnym. Wokół zieleńca nawierzchnie przybiorą wzorzyste formy w postaci malowanych w barwach beżu, mięty i rudości, różnej wielkości trójkątów. Ponadto w pobliżu znajdzie się mini rampa dla osób korzystających z urządzeń transportu osobistego (UTO) - m.in. hulajnogi, deskorolki, wrotki.
