- Mam wykupione dwa bilety dla mnie i córki na koncert Carlosa Santany w Tauron Arenie. W związku z obecnym zagrożeniem epidemiologicznym takie wydarzenie powinno zostać przeniesione na inny termin. Dzwoniłam w tej sprawie do Tauron Areny i odpowiedź mniej więcej była taka, że można nie przyjść, ale pieniądze za bilety w cenie 250 zł przepadną. Uważam, że w takiej sytuacji najważniejsze powinno być bezpieczeństwo i tak duża impreza nie powinna być teraz organizowana - mówiła przed południem Grażyna Kwiatkowska, mieszkanka Łodzi.
Niedługo później na konferencji wojewoda małopolski Piotr Ćwik zakomunikował: - Już wiadomo, że zostanie odwołany koncert Carlosa Santany w Tauron Arenie w Krakowie.
Wojewoda przyznał też, że będą kolejne rekomendacje odnośnie odwołania lub przesunięcia imprez masowych i np. rozgrywek sportowych.
Koncert Santany w Tauron Arenie miał się odbyć 17 marca i może zgromadzić nawet 20 tys. widzów. Wcześniej w hali w Czyżynach zaplanowano dwa inne duże wydarzenia: Festiwal Pracy Jobicon (12 marca) i Polską Noc Kabaretową (13 marca).
- Przeczytałem na stronie organizatora Polskiej Nocy Kabaretowej, że impreza odbędzie się zgodnie z planem. Natomiast Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje, by odwoływać imprezy powyżej 1000 widzów. W Tauron Arenie zapewne będzie kilka tysięcy osób. Jeżeli ktoś zarazi kogoś z pracowników areny, sprzątaczki, sprzedawców w kawiarni, ochronę to może być problem podczas kolejnej imprezy, gdzie ci pracownicy mogą zarażać już kolejnych widzów. Niczym zdiagnozujemy przypadek wirusa to ile osób będzie do kwarantanny i badania - alarmuje jeden z naszych Czytelników.
- W przypadku zarażenia możemy mieć kilkadziesiąt potencjalnych przypadków do kwarantanny. Uważam, że decyzja organizatora jest błędna i podyktowana chęcią zysku. Nie ma powodów do paniki, ale możemy profilaktycznie działać i nie prowokować sytuacji, które mogą się rozwinąć na skalę masową. Dodaję, że Polska Noc Kabaretowa odbywa się co kilka dni w różnych miastach.
Przypomnijmy, że po dokonaniu analizy sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób, organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych.
Co na to Tauron Arena? - Słyszeliśmy zapowiedź wojewody małopolskiego. Tauron Arenę udostępniamy organizatorom wydarzeń. Jeżeli będziemy mieć od nich informacje o odwołaniu imprez w hali to poinformujemy o tym - wyjaśnia Katarzyna Fiedorowicz-Razmus, rzeczniczka Agencji Rozwoju Miasta, która zarządza halą w Czyżynach.
Odwoływano natomiast dużą imprezę, którą w najbliższym czasie planowano w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Chodzi o konferencję proklimatyczną „Nasze miasto. Nasza planeta. Nasz dom!”, która miała się tam odbyć 13 marca br. - przewidziany był w niej udział niemal 2000 uczniów krakowskich szkół ponadpodstawowych.
ICE Kraków oświadczyło też, że w związku z licznymi pytaniami na temat organizacji spektaklu baletowego Moscow City Ballet w dniu 9 marca 2020 r. wydarzenie to odbywa się zgodnie z planami i nie zostało odwołane. W przypadku pytań na temat możliwości zwrotu biletów można się kontaktować bezpośrednio z organizatorem wydarzenia (informacje na stronie internetowej: http://www.makroconcert.com/pl/kontakt/).
W związku z koronawirusem wcześniej w Krakowie odwołano następujące imprezy:
- Dzień Otwarty na Uniwersytecie Jagiellońskim (20.03)
- VI Dyktando Krakowskie (21.03)
- Turniej Badmintona Polish Open (25-29.03.2020)
- Targi stomatologiczne KRAKDENT (26-29.03) - przełożone na 28-30.05
Koronawirus: aktualizowany raport
Koronawirus w Polsce. Internauci błyskawicznie zareagowali [...
Koronawirus. Co powinniśmy o nim wiedzieć?
Warto wiedzieć, że choroba bardzo długo się w nas wylęga, taki okres wylęgania może trwać nawet ponad 14 dni.
Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
Podejrzane objawy:
- wysoka temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
- kaszel
- duszności
- problemy z oddychaniem
Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu - np. dokładnie myć ręce. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).
GIS odradza podróż do 9 krajów. Koronawirus rozprzestrzenia ...
- Sekrety stadionu Wisły Kraków. Nieznane zakamarki! [ZDJĘCIA]
- Tu wiedzą, jak się "polewa". Wsie z alkoholem w nazwie
- Czy znasz tablice rejestracyjne z Małopolski? [QUIZ]
- GIS ostrzega przed koronawirusem. Sprawdź listę krajów
- A może zamieszkać na wsi? Wystarczy niespełna 100 tys. zł!
- Jak Trasa Łagiewnicka zmieni Kraków? Zobacz jej wizualizacje
