https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Koniec marzeń o "Nowym Mieście"

Piotr Rąpalski
Inwestor na razie przygotowuje teren pod budowę. Staną na nim budynki mające od 4 do 9 kondygnacji
Inwestor na razie przygotowuje teren pod budowę. Staną na nim budynki mające od 4 do 9 kondygnacji Wojciech Matusik
Między operą, dwoma uniwersytetami, dworcem i Muzeum AK mogło powstać miasto w mieście. Parki, sklepy, deptaki, mieszkania. Będzie tylko jedno osiedle-enklawa. I to wyłącznie dla wybranych - pisze Piotr Rąpalski

Czytaj też: Krakowski dworzec nie będzie gotowy na Euro 2012

Wielkie nadzieje na powstanie nowoczesnego centrum miasta wokół Dworca Głównego pryskają niczym błoto spod kół buldożerów. Na terenie między ulicami Wita Stwosza i Rakowicką rozpoczęła się budowa osiedla mieszkaniowego. Bloki mogą sięgać nawet dziewięciu kondygnacji. Zapewne zostaną też ogrodzone jak większość nowych osiedli. Taka teraz moda.

Tym samym wizja "Nowego Miasta"z 2003 roku, stworzona przez amerykańską firmę Tishman Speyer Properties, ostatecznie odchodzi do lamusa. Jankesi się wycofali, a miały tu powstać uliczki, place zabaw, zielone skwery i towarzysząca im zabudowa.
Oczywiście pierwszym gwoździem do trumny tej koncepcji było wpakowanie Galerii Krakowskiej w środek miasta. Podróżni z Dworca Głównego mieli wyjeżdżać ruchomymi schodami z podziemi i oglądać panoramę Plant. Tymczasem od razu wpadają do galerii, żeby nabić kabzy właścicieli sklepów.

Zachodnią stronę straciliśmy więc bezpowrotnie już dawno, ale mieszkańcy łudzili się, że "wschód" zostanie zagospodarowany z rozmysłem. Za ulicą Wita Stwosza znajdowały się, bowiem "zamrożone" dla inwestorów tereny wojska.
- Przydałby się tu parking dla aut, bo brakuje go przy dworcu PKS - mówi Jan Wołczyk, mieszkaniec ul. Brodowicza.
- Tu powinien być park, bo wokół nie ma zieleni. Tylko dworzec i ruchliwe ulice - mówi Joanna, studentka pobliskiego Uniwersytetu Ekonomicznego.

Niestety na ziemi zarządzanej przez mundurowych nie wolno było wyznaczać planów zagospodarowania przestrzennego, które regulują, co i gdzie można budować. Miasto czekało aż armia chaszczami się znudzi. Czekało i... przespało moment, kiedy wojsko terenów się pozbyło. Gmina nabyła ziemię pod Muzeum Armii Krajowej, ale już otaczające je działki przejął biznesmen z Zakopanego. Terenami położonymi dalej w kierunku ulicy Rakowickiej zajęli się inni deweloperzy. Teraz inwestycję rozpoczęła tam firma Hines. Osiedle ma powstać do końca 2013 roku.

Tak atrakcyjny teren położony między Operą Krakowską, Muzeum Armii Krajowej, Uniwersytetem Ekonomicznym, Politechniką Krakowską i Dworcem Głównym powinien doczekać się lepszej przyszłości. Nie będzie jednak obszarem otwartym dla wszystkich mieszkańców, z obiektami użyteczności publicznej, a tylko enklawą dla wybrańców, którzy wyłożą kilka albo kilkanaście tysięcy złotych za metr kwadratowy jednego z ok. 400 powstających tu mieszkań. Tyle dobrze, że inwestor wyremontuje pobliską drogę, dziś bez nazwy. - Planu zagospodarowania dla tego terenu nie było, a miasto miało obowiązek wydać decyzje o warunkach zabudowy dla inwestycji i pozwolenia budowlane - tłumaczy Elżbieta Koterba, zastępca prezydenta ds. rozwoju. - Tereny zostały uwol-nione bez planu, nabywca znalazł się szybko - kwituje.

Wiceprezydent Koterba uważa, że gdyby przepisy nakazywały zgodność decyzji WZ z tzw. studium zagospodarowania przestrzennego dla całego miasta, deweloper przy Rakowickiej nie mógłby wprowadzić tam tak wysokiej i intensywnej zabudowy. - To porażka urbanistyczna Krakowa. W centrum już brakuje terenów otwartych, a pozwalamy te ostatnie zabudować osiedlami - komentuje Jerzy Woźniakiewicz, radny PO.

Architekci wierzą, że sytuację da się uratować. - Dobrze, że teren leżący odłogiem zostanie zagospodarowany. Inwestycja powinna jednak połączyć funkcje mieszkaniowe i usługowe, wtedy to miejsce będzie żyć i służyć krakowianom - uważa Piotr Gajewski, prezes krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Euro 2012 coraz bliżej! Zobacz, co będzie się działo w Krakowie

Nowa lista leków refundowanych**[SPRAWDŹ!] **

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 25

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

v
vvvv
Lata zborów i wojna tak nie zniszczyły krajobrazu tego miasta jak przez te 22 lata banda chciwych trolli !!! :(
R
Rh+
Mam w posiadaniu ciekawą mapkę planowanych inwestycji - wydaną w 2004 roku.
Naniesono na niej plany przebudowy Dworca Głównego, Ronda Mogilskiego, ul.Lubicz, ścieżki rowerowe, pętlę szybkiego tramwaju itp. Okolica o kórej mowa miała przydzielony numerek 5 - "Nowe miasto - dalsze etapy".

Kadencje RM:
(2002-2006): SLD-10, LPR+PIS-18, PO-7, reszta 8
(2006-2010): PO-22, PIS-19, reszta 2 (pod koneic kadencji zmiana do PO-16, PIS-17, reszta 8)
(2010-dziś): PO-24, PIS-17, Komitet Majchrowskiego-7

Ja się pytam jak to możliwe, że w 2004 istniała koncepcja organizacji całego rejonu, a nie powstały plany zagospodarowania przestrzennego??? Która z ekip za to dpowiada? (a może wszystkie?)

Co działo się od 2005 kiedy AMW sprzedała działkę do dziś? Może pdpowie na to pytanie pan radny Stawowy -przewodniczący Komisji Planowania Przestrzennego w latach 2006-2010?
A może odpowie na to obecny przewodniczący - w końcu dlaczego inwestor zaczął budowę dopiero teraz skoro "znalazł się szybko" jak twierdzi p.Koterba?
BTW dlaczego na stronach Krakowskiego BIP ostatnie aktualizacje składów komisji są z 2008 roku?

Panie Rąpalski proszę o więcej dociekliwości, bo arktykuł przemilcza wiele wątków mafijnej polityki RM
R
Rh-
zwłok wywodzi się z Oświącimia. Nowoczesne spalarnie stoją w wielu miastach w centrach (np. w Wiedniu) i nikt się nie skarży. Ludzkie ciało to nie stara opona od traktora - więcej smrodu i zanieczyszczeń powstaje jak oszczędny krakusik wrzuci do pieca gumiaka, albo butelkę PET.
t
t14
Chyba chodziło o milicję w zakresie zapewnienie bezpieczeństwa , czyli profilaktycznie pałą po plecach jak przechodziła rozkrzyczana grupka wyrostków i był spokój .
l
lg
To chyba z tego powodu tak długo z tym planem zwlekają wszyscy
G
Gość
Planu zagospodarowania to nie bedzie jeszcze długo. Jest przeciez tyle łapówek do wziecia, na samą mysl az slinka cieknie z pyska!
k
krk
jak można takie bzdety pisać na temat spalarni, popiół, swąd - no tylko debil taki brednie może wysmarować!
l
liga
wracaj z USA wtedy może nim zostaniesz... a tak na poważnie to poczytaj sobie tego palanta z nickiem trutty pod innymik tekstami i się nim nie przejmuj...
k
kolarz
spopielarnię żle się młody człowiek wyraził, a Ty zaraz od antysemitów - przewrażliwieniec
K
Kobra
no się uśmiałem. To nie jest kwestia wiary tylko decyzje już wydano, gdzie wtedy byli wierzący architekci? Mleko się wylało ot i cała poara teraz to pójdzie jak zwykle w gwizdek...
j
jojo
co to za lekceważąca wypowiedz tej jakieś kotarby,tereny zostały uwolnione bez planu,więc nadywca sie szybko-kwituje.....sami specialne to zrobili nic nie robiąc w tym temacie,wałki kręcą kase biorą,a pozniej tłumaczą że to nie ich wina,banda nieudaczników,tylko kwitować potrafią....
p
polski patriota z usa
Kraków nie powinien budować krematorium. Za dużo skojarzeń z pobliskim Auschwitz...
To już ukryty antysemityzm. Mieliby trochę szacunku dla pamięci Żydów.
j
jasio
na WZtkę, to trzeba było wydać inną. Na niższą zabudowę.
r
rem
"...a miały tu powstać uliczki, place zabaw, zielone skwery..."
Czyli idealne miejsca do spożywania przez okolicznych żuli winka pod chmurką i wypróżniania się przez podróżnych z dworca pks.
K
Kraków dla MIESZKAŃCÓW !!!
Proponuję przejrzeć informacje o inwestycjach z ostatniego roku i zastanowić się ile razy Pani Koterba mówiła : " No cóż, miasto przegapiło sprawę". To ona odpowiada za rozwój miasta i ciągle ma jakieś wpadki... Tak jak z kwestią budowy osiedla przy samych bulwarach Wisły.
Jeśli miasto kolejny raz coś przegapia, to najwyraźniej zarządzający tym nie nadają się po prostu do tego.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska