Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Krakowianie pożegnali prof. Witolda Cęckiewicza. Wybitny architekt i urbanista miał 98 lat

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Uroczystości pogrzebowe prof. Witolda Cęckiewicza
Uroczystości pogrzebowe prof. Witolda Cęckiewicza Wojciech Matusik
Zakończyły się uroczystości pogrzebowe prof. Witolda Cęckiewicza. Wybitny architekt i urbanista, autor projektów m.in. hotelu Cracovia czy kina Kijów zmarł 18 lutego w wieku 98 lat. Witold Cęckiewicz spoczął na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

- Prawdziwy artysta nie powinien liczyć się z powszechnym gustem. Powinien kształtować gusta przyszłych pokoleń - mówił w jednym z wywiadów dla naszej gazety. Zostawił po sobie wielką spuściznę. Nie tylko w Krakowie, ale niewątpliwie był dla tego miasta jednym z najważniejszych powojennych architektów. Bez niego stolica Małopolski nie byłaby takim samym miastem - i to nie są wcale kurtuazyjne słowa.

Jak wspominał w rozmowie z "Dziennikiem Polskim" prof. Jacek Gyurkovich, dorobek twórczy profesora, projektowy i realizacyjny, obejmował liczne zespoły urbanistyczne i obiekty architektoniczne oraz dzieła rzeźbiarskie i założenia pomnikowe.

- Należy m. in. przywołać Hotel Cracovia i kino Kijów (Nagroda Ministra Budownictwa), współautorstwo osiedli mieszkaniowych w Krakowie na Dębnikach i w Mistrzejowicach oraz Projekt Wzorcowej Jednostki Mieszkaniowej im. Chełmońskiego w Krakowie, a także projekty trzech wyższych uczelni - Politechniki Krakowskiej w Czyżynach, Akademii Rolniczej w Lublinie i Politechniki Rzeszowskiej. Profesor był współautorem założeń pomnikowych m.in. na Polach Grunwaldu w Obozie Straceń w Płaszowie.

Prof. Witold Cęckiewicz urodził się 24 kwietnia 1924 r. w Nowym Brzesku, zmarł 18 lutego 2023 r. Miał 98 lat.

Ukończył studia na Wydziale Architektury PK. W latach 1955-1960 był głównym architektem Krakowa, a od 1970 do 1994 r. twórcą i dyrektorem Instytutu Urbanistyki i Planowania Przestrzennego Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, przekształconego w Instytut Projektowania Urbanistycznego i kierownikiem Katedry Kompozycji Urbanistycznej na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.

Wychował ponad 600 architektów, był także mistrzem i wychowawcą dla wielu pokoleń pracowników nauki – doktorów, doktorów habilitowanych i profesorów. Wykładał nie tylko w Polsce (na PK czy w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie), ale też w Iowa State University w Ames (USA) oraz Städtebauliches Institut w Stuttgarcie (Niemcy). Od 1989 do 1999 r. pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Architektury i Urbanistyki PAN. Był inicjatorem powołania i dyrektorem Wydziału Twórczości Artystycznej PAU (1996-2008), wieloletnim członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych oraz Rady Głównej przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W 1979 r. został profesorem zwyczajnym na Politechnice Krakowskiej. 18 października 1995 r. krakowska uczelnia nadała prof. Witoldowi Cęckiewiczowi tytuł doktora honoris causa.

Profesor został odznaczony Krzyżem Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem KEN, dwukrotnie Krzyżem Partyzanckim i Komandorią Orderu Św. Grzegorza Wielkiego nadaną przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Wśród wielu nagród, które otrzymał, była m. in. Nagroda Honorowa SARP oraz św. Brata Alberta.

Jak Polacy zareagowali na atak Rosji na Ukrainę? SONDA

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska