https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Która dzielnica "za", a która "przeciw" ograniczeniu handlu alkoholem?

Piotr Tymczak
Fot. Adam Wojnar
W związku z nowymi regulacjami prawnymi dotyczącymi sprzedaży alkoholu, mieszkańcy, rady dzielnic oraz przedstawiciele innych instytucji mogli składać w krakowskim urzędzie uwagi i wnioski dotyczące sprzedaży alkoholu. Opinie w tej sprawie były przyjmowane do 15 marca.

Do 20 marca wpłynęły do Urzędu Miasta Krakowa 62 uwagi od mieszkańców i innych zainteresowanych osób. Ponadto, 8 miejskich jednostek oraz innych instytucji wyraziło swoją opinię.

W przypadku dzielnic, wpłynęło 13 stanowisk lub ich projektów. Za wprowadzeniem zakazu sprzedaży alkoholu w sklepach w godzinach nocnych opowiedziały się Dzielnica I Stare Miasto, Dzielnica II Grzegórzki, Dzielnica V Krowodrza, Dzielnica VI Bronowice, Dzielnica VIII Dębniki, Dzielnica XI Podgórze Duchackie, Dzielnica XII Prokocim – Bieżanów, Dzielnica XV Mistrzejowice, Dzielnica XVI Bieńczyce, Dzielnica XVII Wzgórza Krzesławickie, Dzielnica XVIII Nowa Huta. Przeciwko takiemu zakazowi wypowiedziały się: Dzielnica X Swoszowice i Dzielnica XIV Czyżyny.

Odrębnego limitu zezwoleń na sprzedaż alkoholu dla dzielnicy chcą: Dzielnica I Stare Miasto (zmniejszenie liczby punktów w dzielnicy), Dzielnica V Krowodrza, Dzielnica VIII Dębniki, Dzielnica X Swoszowice, Dzielnica XI Podgórze Duchackie, Dzielnica XIV Czyżyny, Dzielnica XV Mistrzejowice, Dzielnica XVII Wzgórza Krzesławickie, Dzielnica XVIII Nowa Huta.

Natomiast Dzielnica XVI Bieńczyce stoi na stanowisku, aby nie wprowadzać odrębnego limitu dla dzielnicy. Co do zasad usytuowania punktów ze sprzedażą alkoholu, opinie są zróżnicowane, pojawiają się m.in. propozycje wprowadzenia zmian, np. poprzez dodanie nowych obiektów chronionych lub zwiększenie odległości punktów zalkoholem od obiektów chronionych (m.in. szkoły, kościoły), ale część dzielnic nie chce żadnych zmian w tym zakresie.

Jeżeli chodzi o uwagi mieszkańców, to około połowa zgłaszających uwagi wnioskuje o wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych. Kilkanaście zgłoszeń zawierało wniosek o zmniejszenie liczby punktów sprzedaży alkoholu w Krakowie. Pojawiło się też kilkanaście petycji, aby zwiększyć liczbę punktów sprzedaży wina i generalne wspierać rozwój branży winiarskiej i ułatwić tego typu działalność. Wiele zgłoszeń zawierało skargi na działalność konkretnego punktu sprzedaży, co będzie skutkować wszczęciem postępowań o cofnięcie zezwoleń w tych lokalizacjach.

Zebrany materiał będzie podstawą do przygotowania konkretnych projektów uchwał Rady Miasta Krakowa, w sprawie liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, zasad usytuowania miejsc sprzedaży oraz ograniczenia godzin sprzedaży alkoholu w placówkach handlowych. Projekty te zostaną w kwietniu br. przedłożone – zgodnie z wymogiem ustawowym – do zaopiniowania radom dzielnic oraz dowódcy Garnizonu Krakowskiego. Przedłożenie projektów uchwał Radzie Miasta Krakowa planowane jest na maj br. W urzędzie przypominają, że prezydent Krakowa jest jedynie inicjatorem tego typu uchwał, natomiast ostateczna decyzja w sprawie limitów i innych przepisów dot. sprzedaży alkoholu należy wyłącznie do Rady Miasta Krakowa.

Przypomnijmy, że 9 marca w życie weszła znowelizowana ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. W terminie 6 miesięcy od tej daty, Rada Miasta Krakowa ma czas na podjęcie decyzji czy wprowadzi nowe zasady, określające liczbę zezwoleń na handel alkoholem na terenie miasta oraz usytuowania miejsc jego sprzedaży i podawania.

Obecnie w Krakowie alkohol można sprzedawać przez całą dobę, natomiast są limity dla sklepów (maksymalnie może być ich 1275 - limit jest wyczerpany), jak i lokali gastronomicznych (1225). Znowelizowane prawo pozwala ograniczyć godziny sprzedaży alkoholu w sklepach w dzielnicach, a także wprowadzić odrębne limity dla każdej kategorii alkoholu: A - do 4,5 proc. i piwo; B - od 4,5 do 18 proc. z wyjątkiem piwa; C - powyżej 18 proc.

Na terenie Krakowa funkcjonuje obecnie ok. 310 sklepów prowadzących całodobową sprzedaż napojów alkoholowych, w tym około 100 stacji paliw. Natomiast liczba punktów sprzedaży alkoholu do 4,5 proc. oraz piwa, przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży wynosi 1361, a w przypadku sklepów - 1302.

ZOBACZ KONIECZNIE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
krk
Wreszcie bedzie mozna otworzyc MELINE !! Skrobipiorki krakoskie BRVO!!!!
M
Maks
O ile nie zakłócam porządku, nie łamię prawa, to nie Twoja sprawa co robię w nocy. Mogę chlać na umór i kupować wódę o 4 nad ranem i nic Ci do tego. I tym bardziej nic rządowi do tego. Cholerne państwo policyjne...
k
krk
Noc jest od spania a nie od chlania. Wszechobecny 24h/dobę alkohol do czego doprowadził społeczeństwo? Chcesz pić to pij. Kup sobie skrzynkę wódy, albo dwie żeby Ci nie brakło.
A w kraju oby jak najmniej takich ludzi jak Ty.
Jeżeli swoje morale opierasz ma alkoholu, to powodzenia na dalszy czas życia. Jestem b. ciekawy jak długo pociągniesz. Przyjdzie taki moment, że zatęsknisz za moralnościa i normalnością.
G
Gość
Kiedy Redakcja i Urząd Miasta zajmie się Orlikami uniemożliwiającymi normalne życie mieszkańców okolicznych domów.Wulgaryzmy,wrzaski i biesiady alkoholowe do póżnych godzin nocnych to normalność.Kilkadziesiąt zgłoszeń zakłócania porządku publicznego pozostaje bez reakcji.
R
RC
Ograniczenia rodem z czasów komuny. Poza tym to zabieranie ludziom pracy i wolności. Ale niektórym to widać pasuje. Oby jak najmniej takich ludzi w tym kraju.
G
Gość
Do miejsc chronionych powinny być dopisane obiekty sportowe. Sport wyklucza alkohol a nieraz bywa on (w czasie sportu, turystyki, rekreacji) przyczyną tragedii (utonięcie, wypadek narciarski itd.).
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska