Kraków. Lekarze ze szpitala im. Jana Pawła II z sukcesem przeszczepili kolejne serce

PD
Aneta Zurek / Polska Press
21-letnia pacjentka Szpitala Jana Pawła 2 w Krakowie dostała nowe życie. W nocy z poniedziałku na wtorek krakowscy specjaliści przeszczepili jej serce. Kobieta z dnia na dzień czuje się coraz lepiej.

FLESZ - Koronawirus, nowe objawy

Trwający ponad sześć godzin zabieg przeprowadził zespół kardiochirurgów pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Bogusława Kapelaka ordynatora Oddziału Klinicznego Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii oraz dr hab. n. med. Karola Wierzbickiego.

- Ogromnie się cieszymy, że pacjentka czuje się dobrze. Jest rozintubowana, przytomna, a nawet już chodząca – mówi prof. Kapelak.

To już druga operacja przeszczepu serca w szpitalu JP 2 w Krakowie w tym miesiącu. U 21-latki dwa lata temu zdiagnozowano u niej objawową kardiomiopatię ze skrajną niewydolnością serca. Niestety choroba postępowała bardzo szybko. Kobieta od maja w "papieskim" szpitalu czekał na transplantację. Dawcą organu dla niej była również młoda kobieta, u której stwierdzono nieodwracalne uszkodzenie mózgu.

Na liście do transplantacji w Krakowie znajdują się obecnie 104 osoby, w tym dwie ze wskazaniem bardzo pilnym. Część pacjentów będzie miała wszczepione tzw. pompę serca. Stanowią szansę dla pacjentów, u których ze względu na inne towarzyszące choroby nie można wykonać przeszczepu serca oraz tych, dla których ciężko jest znaleźć odpowiedniego dawcę. Pompa pozwala normalnie funkcjonować, pracować, a nawet uprawiać sport.

Na początku pompy serca pełniły rolę głównie tzw. pomostów przeszczepowych i miały umożliwić chorym dotrwanie do momentu znalezienia dawcy. Jednak w ostatnich latach ich skuteczność znacznie się poprawiła, a urządzenia mogą służyć pacjentom przez wiele lat bez konieczności wymiany.

- Od kiedy możliwe jest wszczepianie pomp serca możemy pomóc większej ilości pacjentów, zwłaszcza takim, u którym przeszczep serca jest niemożliwy, na przykład u pacjentów onkologicznych, leczonych chemioterapią. Leki immunosupresyjne mogłyby u nich spowodować nawrót choroby. Dla takich osób to ratunek. Wszczepiamy pompy od 5 lat, stale monitorujemy naszych pacjentów i widzimy, że czują się dobrze – mówi dr hab. n. med. Karol Wierzbicki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie