Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Lekarze ze szpitala Jana Pawła II w nowoczesnym centrum będą leczyć niewydolność serca i wątroby

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Centrum Leczenia Zaawansowanej Niewydolności Narządowej w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II
Centrum Leczenia Zaawansowanej Niewydolności Narządowej w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II Joanna Urbaniec / Polska Press
W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II powstało nowoczesne Interdyscyplinarne Centrum Leczenia Zaawansowanej Niewydolności Narządowej. Ośrodek będzie odpowiadał za leczenie pacjentów z całego województwa, którzy zmagają się z ciężkimi chorobami serca oraz wątroby.

W skład Centrum wchodzą Regionalny Ośrodek Leczenia Niewydolności Serca z Centrum Ambulatoryjno-Telemedycznym oraz Regionalny Ośrodek Leczenia Chorób Wątroby i Chorób Współistniejących. To tu hospitalizowani będą najciężej chorzy z ostrą i zdekompensowaną niewydolnością serca, a także cierpiący na choroby autoimmunizacyjne oraz metaboliczne wątroby.

- Wychodzimy naprzeciw potrzebom medycznym mieszkańców Małopolski. W Polsce nadal bardzo późno są diagnozowane choroby autoimmunizacyjne oraz metaboliczne wątroby. Powodem jest niewystarczająca liczba specjalistycznych ośrodków zajmujących się hepatologią. Następstwem jest rozpoznanie schorzeń w późnym i zaawansowanym stadium, gdy możliwości terapeutyczne są uzależnione od dostępu potrzebującego pacjenta do nowoczesnych technik medycznych - podkreśla prof. Lidia Tomkiewicz-Pająk, która została kierownikiem Regionalnego Ośrodka Leczenia Chorób Wątroby i Chorób Współistniejących w nowo otwartym centrum.

Projekt utworzenia ośrodka zrodził się w 2015 roku. Jak zapewniają lekarze z papieskiego szpitala inwestycja ta umożliwi prowadzenie terapii pomostowej pacjentów ze schyłkową niewydolnością serca lub wątroby, w celu przedłużenia ich życia w oczekiwaniu na przeszczep oraz przygotowania do transplantacji.

- To nowa jakość leczenia. W wyniku rozbudowy cały pawilon M-VII w którym znajduje się centrum zwiększył swoją powierzchnię z niespełna 900 m² do blisko 3 tys. Umożliwiło to uruchomienie kolejnych łóżek dla pacjentów. Poprawiły się też warunki hospitalizacji. Teraz pacjenci będą leczeni w jedno, dwu lub trzyosobowych salach, które wyposażone są w nowoczesny sprzęt monitorujący oraz łazienki i sieć Wi-Fi – mówi dr Grzegorz Fitas, dyrektor szpitala JP2.

Po modernizacji ośrodek dysponuje także nowoczesnymi salami zabiegowymi w tym pracownią elektofizjologii i elektroterapii. To właśnie tam wykonywane są zabiegi wszczepiania rozruszników serca, kardiowerterów czy defibrylatorów.

Łączna wartość inwestycji to ponad 38 mln zł, czego dofinansowanie z Funduszy Europejskich to przeszło 17,6 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska