Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Malinową farbą w zabytkową kamienicę Pod Śpiewającą Żabą

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Tak wygląda zdewastowana fasada kamienicy Pod Śpiewającą Żabą
Tak wygląda zdewastowana fasada kamienicy Pod Śpiewającą Żabą Fot. Adam Wojnar
Dzieło Teodora Talowskiego, wybitnego architekta przełomu XIX i XX wieku, nie ma szczęścia. Wcześniej rozkuto ścianę i okno kamienicy, teraz ją wysmarowano...

„ALARM: Dewastacja Domu pod Śpiewającą Żabą” - taki wpis pojawił się na facebookowej stronie małopolskiego konserwatora zabytków, wraz ze zdjęciami czerwonej plamy na fasadzie tego zabytku. Wcześniej do sieci trafiło zdjęcie osoby na drabinie, malującej tę elewację.

- Jest podejrzenie, że zostało złamane prawo, ponieważ prace były wykonywane bez odpowiednich zezwoleń - mówi nam wojewódzka konserwator Monika Bogdanowska, która zajęła się sprawą, była na miejscu. - Została już do tej sprawy przydzielona pani inspektor, odbędzie się oficjalna kontrola, w której osobiście wezmę udział - zaznacza.

130-letnia kamienica Pod Śpiewającą Żabą stoi na rogu ul. Retoryka i Piłsudskiego. To jeden z najsłynniejszych budynków projektu Teodora Talowskiego, wybitnego architekta przełomu XIX i XX wieku.

- W 1910 roku trzecie piętro nadbudował Aleksander Biborski. Kolor nowej cegły był inny niż oryginalnej poniżej. Wtedy Urząd Miasta nakazał ujednolicić elewację. Pomalowano ją bordową farbą krzemianową na bazie szkła wodnego. Farba ta jest już zabytkiem i powinna podlegać ochronie - mówi Mikołaj Kornecki, honorowy przewodniczący Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa, zbulwersowany obecnym malowaniem ściany kamienicy. Zaskakuje go fakt, że tak traktuje się zabytkową kamienicę, w sytuacji, gdy jej współwłaściciel jest architektem.

Wojewódzkiej konserwator wstępnie tłumaczono, że na murze było graffiti i że zajęto się jego zamalowywaniem.

- Gdy pojawia się graffiti, po pierwsze należy zgłosić dewastację obiektu do urzędu konserwatorskiego, a następnie uzgodnić plan działania: co, jak i przez kogo ma być zrobione - komentuje Monika Bogdanowska.

Dr Bogdanowska podkreśla, że każda praca wykonywana w obiekcie, który jest wpisany do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków, wymaga uzgodnień konserwatorskich. Właścicielom i użytkownikom takich obiektów, którzy się z tego nie wywiązują, grożą obecnie kary od 500 zł do 500 tys. zł.

Przypomnijmy, że dwa lata temu kamienica Pod Śpiewającą Żabą była już bohaterką naszych tekstów alarmujących o tym, jak jest traktowana. Najpierw pisaliśmy, że znawców i miłośników zabytków zbulwersował fakt, iż robotnik pruł ścianę kamienicy młotem pneumatycznym. Rozkuta została ściana i jedno z okien, po to, by powstało nowe wejście do budynku. Okazało się jednak - niestety - że dla projektu, który przewidywał taką przeróbkę zabytku, w latach 90. XX w. zostało wydane pozwolenie konserwatorskie, bezterminowe.

Dalej - tak stworzone wejście do kamienicy okazało się wejściem do sklepu Żabka, który się w niej zainstalował. I pojawiły się wtedy... dwa duże, wściekle zielone logo tej sieci. Zawieszono je samowolnie. Interweniował ówczesny wojewódzki konserwator, szyldy zostały wymienione na dyskretniejsze.

Monika Bogdanowska zapowiada, że dla kamienicy będzie musiał teraz zostać opracowany program prac konserwatorskich. Wojewódzka konserwator dodaje, iż zamierza też przyjrzeć się wspomnianym pozwoleniom wydanym 20 lat temu, które budziły bardzo dużo wątpliwości i umożliwiły rażące przekształcenie autorskiego projektu Talowskiego.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Dzieci w naszej redakcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Malinową farbą w zabytkową kamienicę Pod Śpiewającą Żabą - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska