Czy Polsce grozi blackout? Zapytaliśmy ekspertów

Jak stwierdził wicewojewoda Ryszard Pagacz, najczęściej procesy osuwiskowe mają miejsce na południu Małopolski w terenach podgórskich, gdzie wystarczą silne opady, by sytuacja stała się niebezpieczna. I choć od lat samorząd stara się walczyć z tym procesem poprzez zabezpieczanie stoków, różnie bywa z efektami.
Decyzją ministra finansów małopolskie samorządy otrzymały w 2022 r. środki z rezerwy celowej budżetu państwa w wysokości 8 498 580 zł na realizację zadań związanych z usuwaniem skutków ruchów osuwiskowych ziemi.
I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz podpisał 25 sierpnia z włodarzami powiatów bocheńskiego i limanowskiego umowy potwierdzające przyznanie środków na konkretne zadania. Na ten moment środki rozdysponowane będą na realizację 13 zadań w 8 samorządach:
– 4 gmin: Kamionka Wielka (1 zadanie), Kościelisko (2 zadania), Zakliczyn (1 zadanie), miasto Limanowa (1 zadanie),
– 3 powiatów: bocheński (4 zadania), nowosądecki (2 zadania), limanowski (1 zadanie),
– województwa małopolskiego (1 zadanie),
W ramach zawieranych umów potwierdzających przyznanie dotacji, wykonane zostaną zadania:
Powiat bocheński (1 zadanie), powiat nowosądecki (2 zadania), miasto Limanowa (1 zadanie) – dokumentacja geologiczno-inżynierska, która na podstawie przeprowadzonych badań terenowych i badań laboratoryjnych określi warunki gruntowo-wodne, tj. geologiczno-inżynierskie (geotechniczne) oraz hydrogeologiczne.
Samorząd Województwa Małopolskiego (1 zadanie), powiat bocheński (2 zadania) – dokumentacje projektowo-budowlane, które określą sposób właściwego zabezpieczenia konstrukcyjnego osuwisk, odwodnienie terenu, oraz sposób zabezpieczenia i odbudowy dróg przed wpływem powierzchniowych ruchów masowych.
Powiat bocheński (1 zadanie) – w ramach zadania pn.: „Wykonanie właściwych prac w ramach zadania pn.: Zabezpieczenie i stabilizacja osuwiska wraz z odbudową drogi i usunięciem skutków w ciągu drogi powiatowej nr 2079K Nowy Wiśnicz – Chronów w m. Łomna. Przewidziano wykonanie zabezpieczenia i stabilizację osuwiska poprzez przebudowę infrastruktury odwodnieniowej, budowę drenów francuskich, drenów wierconych i kanalizacji deszczowej, ponadto przebudowę z umocnieniem skarpy prawej, budowę konstrukcji oporowej na odcinku ok. 110 m oraz odbudowę drogi powiatowej.
Powiat limanowski (1 zadanie) – przewidziano wykonanie właściwych prac budowlanych w celu stabilizacji i zabezpieczenia osuwiska, m.in. wykonanie palisady żelbetowej wzdłuż drogi powiatowej na odcinku 44 m b. z kotwami gruntowymi, wykonanie odwodnienia obszaru osuwiska po obu stronach drogi wraz z odprowadzeniem do istniejącego systemu kanalizacji deszczowej otwartej szczelnej, odbudowę drogi powiatowej na długości 40 m b.
Gmina Zakliczyn (1 zadanie) – w ramach zadania pn.: „Wykonanie właściwych prac w ramach zadania pn.: Stabilizacja osuwisk wraz z rozbudową drogi gminnej nr K203345 (G15) w m. Faliszewice" przewidziano wykonanie konstrukcji oporowej w postaci palisad żelbetowych złożonych z pali żelbetowych, odwodnienie w postaci otwartej kanalizacji deszczowej oraz rozbudowę drogi gminnej na długości 234 m.
– Serdecznie dziękuję za pomoc, dzięki której możemy realizować oczekiwania społeczne i dbać o bezpieczeństwo mieszkańców, ale również wszystkich, którzy tymi drogami podróżują. Dziękuję każdemu, kto wspiera samorządy, tak aby nasze powiaty stale się rozwijały, a komunikacja i dostępność były jak najlepsze – powiedział starosta limanowski Mieczysław Uryga
- To oni tworzyli niezwykły koloryt krakowskich ulic i placów. Pamiętacie ich?
- TAK Kraków wyglądał jeszcze 15 lat temu. To rok 2007. Aż trudno uwierzyć!
- Horoskop na wrzesień 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Niezwykła wieś z Małopolski znów jest gwiazdą internetu
- Zalane wioski pod Krakowem, drogami płynęły rzeki