Obiekt przeszedł remont, został dostosowany do wymogów przeciwpożarowych, do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także poddany termomodernizacji. To ważna wiadomość dla mieszkańców Prądnika Czerwonego i pobliskich dzielnic. Z zajęć organizowanych przez tę placówkę korzysta bowiem ponad tysiąc osób - od przedszkolaków po młodych ludzi w wieku do 21 lat.
W sumie prowadzonych jest tam blisko 100 grup. Dodatkowo MDK organizuje rocznie prawie 100 imprez, wystaw i festynów - tylko w 2018 roku uczestniczyło w nich kilka tysięcy osób. Z uwagi na odbudowę gmachu głównego część zajęć odbywała się do tej pory w budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 13 przy ul. Kazimierza Odnowiciela.
Postępowanie opóźniało odbudowę
Przypomnijmy: w grudniu 2015 r. przy al. 29 Listopada 102 w gmachu głównym MDK-u wybuchł pożar, który naruszył konstrukcję budynku w obrębie pierwszego piętra, a korytarz w tej części uległ spaleniu. Uszkodzone zostały również pomieszczenia na parterze, pierwszym i drugim piętrze, w tym instalacja elektryczna.
Jak zaznacza krakowski magistrat, przez długi czas nie można było rozpocząć odbudowy, ponieważ trwało postępowanie mające wyjaśnić przyczyny pożaru. Do prac przystąpiono dopiero we wrześniu 2017 roku.
By budynek znów mógł pełnić swoją funkcję, trzeba było m.in. wymienić uszkodzony przez pożar strop żelbetowy nad I piętrem, wzmocnić płyty stropowe nad parterem, wymienić część okien, przebudować i odtworzyć ścianki działowe, uszczelnić przewody kominowe, wymienić stolarkę drzwiową, tynki, okładziny ceramiczne ścian, instalację elektryczną i sanitarną. Została zamontowana platforma dla niepełnosprawnych. Obiekt zyskał też zabezpieczenia przeciwpożarowe klatki schodowej. Wykonawcą prac była brzeska firma JAWOR Usługi Remontowo-Budowlane. Miasto wydało na inwestycję ponad 2,2 mln zł.
Trzynaście sal w zabytkowym gmachu
Teraz w gmachu przy alei 29 Listopada 102 znajduje się trzynaście sal, w tym: informatyczna, baletowo-taneczna, teatralna, galeria, a także pokoje wykładowców, szatnia i toalety.
Młodzieżowy Dom Kultury na Prądniku Czerwonym - miejsce rozwoju talentów i pasji najmłodszych członków lokalnej społeczności - powstał w 1989 roku. Mieści się w dwóch budynkach przy alei 29 Listopada - pod numerami 100 i 102. Drugi z tych budynków to gmach główny MDK, który figuruje w gminnej ewidencji zabytków. Został wzniesiony w na przełomie lat 20. i 30. ubiegłego stulecia, a mieściła się w nim Szkoła Powszechna.
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Koniec świata jest blisko?
