Hipokryzja stróżów prawa i obrońców moralności, korupcja i przemoc władz to główne tematy „Miarki za miarkę”. Tekst sprzed wieków mówi do nas żywym językiem o naszych najbardziej palących problemach i dylematach.
„Wianek za życie, życie za wianek…” - tym cytatem z Jana Kotta Mikołaj Grabowski rozpoczął próby, proponując aktorom wyprawę w świat, w którym nikt nie jest bez skazy, a mówiąc współczesnym slangiem, każdy jest „umoczony”: i Książę, który porzuca księstwo w stanie prawnego rozkładu, i jego namiestnik, który próbuje korzystać z powierzonej mu władzy, a nawet dziewica, co do klasztoru iść postanowiła, nie ma oporów przed „szlachetnym oszustwem”.
To jedna z najbardziej przewrotnych sztuk Szekspira. Młoda dziewczyna zachodzi w ciążę przed ślubem, w wyniku czego ojciec poczętego dziecka zostaje skazany na śmierć przez surowego i okrutnego Angela, który zastępuje na tronie nieobecnego księcia. Choć perypetie bohaterów układają się w typową dla angielskiego dramatopisarza komedię pomyłek, to żaden z nich nie jest tak naprawdę bez skazy: władca porzuca swoje księstwo, namiestnik przemienia się w tyrana, a dziewica nie ma oporów przed dokonaniem oszustwa.
„Miarka za miarkę”, jedna z najbardziej przewrotnych sztuk Szekspira, łączy polityczny thriller z okrucieństwem, ironią i czarnym humorem.
Na scenie zobaczymy ok. 20 aktorów, w tym m.in. Piotra Franasowicza, Andrzeja Franczyka, Krzysztofa Góreckiego, Pawła Kumięga, Tadeusza Łomnickiego, Jana Nosala, Piotra Piechę, Piotra Pilitowskiego, Karolinę Stefańską oraz Gabrielę Oberbek. Za scenografię odpowiada Stefania Jabłońska.
4-5 czerwca, godz. 19
10-11 czerwca, godz. 19
Teatr Ludowy
Duża Scena
os. Teatralne 34
Bilety: 35/45 zł