Nasza Loteria

Kraków. Między sanktuariami w Łagiewnikach powstał nowy park, ale oficjalnie wciąż nie jest otwarty ZDJĘCIA

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Między sanktuariami Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II powstał park, który połączył świątynie. Znajduje się tam też podziemny przystanek tramwajowy nowej linii z Kurdwanowa do ul. Zakopiańskiej.
Między sanktuariami Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II powstał park, który połączył świątynie. Znajduje się tam też podziemny przystanek tramwajowy nowej linii z Kurdwanowa do ul. Zakopiańskiej. Piotr Tymczak
W ramach budowy Trasy Łagiewnickiej powstała część parkowa nad tunelami między sanktuariami Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II. Zasadzono zieleń, alejki są gotowe, ale wciąż stoją tam ogrodzenia tarasujące przejście.

- Część parkowa nadal jest placem budowy i czeka na oddanie do użytku wraz z całą Trasą Łagiewnicką. Wszystko właściwie jest tam gotowe, ale zaleciliśmy poprawki dotyczące trawy, bowiem nie do końca byliśmy zadowoleni z efektu - informuje Krzysztof Migdał ze spółki Trasa Łagiewnicka.

Park między sanktuariami Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II powstał na terenie Białych Mórz (tereny poprzemysłowe Krakowskich Zakładów Sodowych „Solvay”, położone na pograniczu Borku Fałęckiego i Łagiewnik). Między sanktuariami wykopano tam grunt, powstały dwa tunele nowej trasy: samochodowy i tramwajowy, następnie zostały zasypane ziemią, a na powierzchni dokonano nasadzeń drzew i zieleni.

Powstały też alejki spacerowe, dzięki którym będzie można przejść z jednego sanktuarium do drugiego. Na razie wciąż ustawione jest ogrodzenie tarasujące przejście. Pielgrzymi i spacerujące tam osoby i tak znajdują sposób na to, by przemieszczać się między świątyniami, w niektórych miejscach można bowiem zobaczyć uchylone elementy ogrodzenia.

Pośrodku między sanktuariami (przy tunelu) powstał też podziemny przystanek tramwajowy, który również czeka na uruchomienie.

Obecnie plany są takie, że Trasa Łagiewnicka w całości zostanie otwarta pod koniec sierpnia tego roku.

Otwarcie Trasy Łagiewnickiej planowane jest pod koniec sierpnia.

Kraków. Trasa Łagiewnicka: tunele czekają na otwarcie, powst...

Przypomnijmy, że Trasa Łagiewnicka, o długości 3,5 km, powstała na odcinku od ul. Grota-Roweckiego do skrzyżowania ulic Witosa, Halszki i Beskidzkiej. Koszt inwestycji to ok. 1,2 mld zł.

Inwestycja objęła też budowę linii tramwajowej z Kurdwanowa do ul. Zakopiańskiej. Na trasie przejazdu tramwaju wyznaczono pięć przystanków: przy ul. Beskidzkiej (w rejonie pętli tramwajowej na osiedlu Kurdwanów), przy ul. Witosa, w rejonie ul. Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, przy kładce łączącej sanktuaria Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II, przy ul. Zakopiańskiej. Dzięki nowemu połączeniu nie trzeba będzie już jeździć tramwajem z Kurdwanowa naokoło do Borku Fałęckiego czy na Ruczaj.

W skład trasy wchodzą tunele: pod skrzyżowaniem ul. Turowicza i ul. Herberta (ok. 200 m), na terenie Białych Mórz między sanktuariami Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II (ok. 700 metrów, osobny korytarz dla aut i tramwajów), pod ul. Zakopiańską (ok. 60 m), od rejonu ul. Ludwisarzy do planowanego węzła z ul. 8 Pułku Ułanów i Nowoobozową (ponad 500 m), pod węzłem Trasy Łagiewnickiej i planowanej ul. 8 Pułku Ułanów (ok. 22 m), pod ul. Rostworowskiego, ul. Kobierzyńską i ul. Ruczaj (ok. 350 m; ziemia z tego tunelu zostanie wydobyta w momencie, w którym rozpocznie się budowa kolejnego odcinka III obwodnicy w tej części miasta – Trasy Pychowickiej).

W rejonie ulic Zbrojarzy i Turonia wzniesiono także kładkę pieszo-rowerową nad Trasą Łagiewnicką, łączącą ulice Ruczaj i Pszczelną.

Wakacje kredytowe wpłyną na zdolność kredytową?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska