W związku z budową dodatkowych torów dla kolei aglomeracyjnej między ul. Kopernika a Miodową w miejscu nasypu kolejowego tory zostaną poprowadzone na estakadach. Dzięki temu powstaną wolne przestrzenie między Kazimierzem a Grzegórzkami. Wcześniej pojawiały się różne propozycje ich wykorzystania, m.in. na parkingi albo punkty handlowe czy gastronomiczne. To spotkało się z licznymi protestami okolicznych mieszkańców. W odpowiedzi na ich apele urzędnicy przygotowali konsultacje, które mają na celu stworzenie projektu zagospodarowania terenów pod estakadami.
- Komercji w Krakowie mamy już dość. Nie chcemy pod estakadami knajp, kiosków, parkingów, tylko zieleń i rekreację – podkreślała Barbara Bełkowska-Kosycarz.
Mieszkańcy Grzegórzek podkreślali, że w związku z inwestycją kolejową wycięto wiele drzew i zlikwidowane zostaną nasypy, na których była zieleń. Postulowali, że rekompensatą mogą więc być nasadzenia drzew na terenie Grzegórzek i nowe tereny z zielenią w rejonie inwestycji. - Mieszkańcy Grzegórzek tęsknią za zielenią. Zieleń przyjmiemy z otwartymi ramionami – mówił Wojciech Kościelniak.
Architekt Stanisław Deńko zwrócił uwagę, że pod estakadami można byłoby poprowadzić ulicę, a dzięki temu po obu stronach obecnego nasypu zamiast dróg można wprowadzić przestrzenie ogrodowe. - Żałuję, że w projekcie nie ma też podziemnego parkingu – dodał Stanisław Deńko.
Mieszkańcy byli również bardzo zainteresowani jakie są możliwości przejęcia przez miasto od PKP obszarów pod estakadami. - Ten teren nigdy nie będzie własnością miasta, zawsze będzie należał do PKP. Jedyne co możemy zrobić, to go wydzierżawić od PKP – wyjaśniła wiceprezydent Krakowa Elżbieta Koterba. Zaznaczyła, że jest po wstępnych rozmowach z PKP w tej sprawie. Ale miasto ostateczne umowy może podpisać po tym jak już będzie znana ostateczna koncepcja zagospodarowania nowych terenów. - Gdyby się okazało, że projekt będzie zakładał jakieś funkcje komercyjne, to przestrzeń pod nie będą dzierżawić właściciele takich punktów – dodała wiceprezydent Elżbieta Koterba.
Kolejne spotkanie z mieszkańcami w ramach konsultacji społecznych dotyczących przyszłości terenów pod przyszłymi estakadami odbędzie się w styczniu 2018 r. Po ustaleniu jakie są oczekiwania mieszkańców ma zostać przeprowadzony konkurs na koncepcję architektoniczną, a następnie z udziałem mieszkańców zostanie wybrany najlepszy projekt. Wtedy miasto będzie mogło starać się o pozwolenia na budowę i oszacować koszty inwestycji oraz zarezerwować na nią pieniądze w budżecie.
W celu zapewnienia jak najlepszego wyboru optymalnego wariantu powołany został zespół zadaniowy ds. zagospodarowania terenów pod budowanymi estakadami, w składzie którego znaleźli się przedstawiciele urzędu, radni, architekci, urbaniści i miejscy aktywiści.
Uwagi i pomysły dotyczące zagospodarowania terenów pod estakadami między ulicami Kopernika a Miodową można składać w formie papierowej lub elektronicznej do 31 stycznia 2018 roku na adres: Miejskie Centrum Dialogu
ul. Bracka 10 31–005 Kraków lub mailowo: [email protected].
