Krakowskie start-upy wyspecjalizowały się w trzech szczególnych obszarach:
- Internet rzeczy (IoT) – reprezentują go m.in. Silvair, EMBETECH, Airly, SEEDia, Husarion, Findair, Estimote, Elmodis czy Kontakt.io
- Narzędzia i usługi sprzedażowe i marketingowe – tu mamy m.in. Zendesk Sell (dawniej BASE), CallPage, Codewise, Synerise, SALESManago, FreshMail, Edward czy edrone
- Biznes gier – aż 20 procent wszystkich polskich studiów gier ma siedzibę lub biura w Krakowie, w tym Infinity Ward/ Activision (Call of Duty), CD Projekt RED (Wiedźmin, Cyberpunk 2077) i Gamesture (Questland).
Powstawanie i rozwój start-upów jest logiczną konsekwencją tego, że Kraków stał się jednym z najważniejszych w Europie ośrodków rozwoju nowych technologii i usług dla biznesu, a wedle Andrew Hallama z ASPIRE - w najbliższym czasie może się stać numerem 1 na kontynencie. Autorzy raportu podkreślają, że proces przeistaczania stolicy Małopolski w europejską dolinę krzemową przyspieszył w pandemii, a tragiczna wojna w Ukrainie, która postawiła przed władzami i mieszkańcami mnóstwo wyzwań, niesie ze sobą także wielkie szanse na dalsze przyspieszenie.
Kraków stał się miastem start-upów
Już dziś pod Wawelem w korporacyjnych centrach biznesowych pracuje ponad 100 tysięcy osób, z czego 40 procent to specjaliści IT. Równolegle przybywa stanowisk w finansach, obsłudze klienta, zaopatrzeniu, HR i marketingu.
- Z opuszczonej krainy z zaledwie garstką firm, które można nazwać start-upami, Kraków przeistoczył się w ciągu 20 lat w energiczny ekosystem nowych przedsięwzięć działających na arenie międzynarodowej. Istnieją inkubatory, anioły biznesu, doradcy, jest dostęp do finansowania zarówno na poziomie prywatnym, jak i publicznym. Krakowskie start-upy przyciągają inwestorów i otrzymują najwyższe finansowanie w Polsce
– opisuje Michał Piątkowski, współzałożyciel i prezes MOTIFE. Przywołuje dane z raportu Fundacji Start-up Poland „Polskie start-upy”: aż 40 procent firm, jakie pozyskały od inwestorów ponad 10 mln zł (2,6 mln dolarów), pochodzi z Krakowa. Stolica Małopolski wyprzedza tutaj Wrocław, Warszawę, Trójmiasto i resztę Polski.
Na ekosystem, któremu Kraków zawdzięcza wiodącą pozycję w start-upowych inwestycjach, składają się: inkubatory, mentorzy, inwestorzy oraz organizacje i stowarzyszenia współpracujące ze start-upami. Raport Motife i ASPIRE wymienia „pięć najaktywniejszych organizacji, które pomagają start-upom rozkwitać”:
- Krakowski Park Technologiczny i jego Inkubator Technologiczny
- Fundacja Wspierająca #OMGKRK - Krakowska Społeczność Start-upów
- hubraum, inkubator technologiczny Deutsche Telekom
- #Start-up Małopolska, regionalny akcelerator województwa małopolskiego
- Fundacja "Kraków Miastem Start-upów"
Biznes gier z Krakowa: globalna sława i coraz większy wpływ na rozwój metropolii
Cytowana w raporcie Katarzyna Wysocka, szefowa Wydziału ds. Przedsiębiorczości i Innowacji w Urzędzie Miasta Krakowa, zwraca uwagę, jak wielką rolę w rozwoju krakowskiego ekosystemu start-upowego odgrywa biznes gier. Jego święto – Digital Dragons (tegoroczna edycja odbyła się po pandemicznej przerwie na żywo w połowie maja), organizowane przez KPT - stało się jednym z najważniejszych wydarzeń w tej niezwykle rozwojowej i zarazem dochodowej branży, nie tylko w kraju, ale i w skali globalnej, przyciągając nawet półtora tysiąca uczestników.
- Dzisiaj gry są tworzone nie tylko przez korporacje, ale też przez start-upy i indywidualnych programistów. Sektor gier wideo pozytywnie wpływa na całą gospodarkę, przynosi nowe miejsca pracy, a także pomaga firmom, które nie są bezpośrednio zaangażowane w tworzenie gier. Dzięki wydarzeniom e-sportowym i popkulturowym rośnie również rynek usług eventowych i – pośrednio – turystyki. Branża gier obejmuje więc dziś nie tylko produkcję i dystrybucję gier i sprzętu, ale także rosnącą galaktykę powiązanych firm
– wyjaśnia Katarzyna Wysocka. Co ważne, branża ta jest atrakcyjna dla inwestorów. Tylko w 2021 roku światowy gigant Tencent zainwestował w dwa krakowskie studia gier – The Parasight i Bloober Team.
- Twórcy gier, firmy usługowe i producenci sprzętu gamingowego stają się coraz ważniejszymi twórcami wizji współczesnego Krakowa, a także źródłami przychodów, które pozwalają nam realizować tę wizję
– kwituje dyrektor Wysocka.
Krakowskie start-upy : ponad 400 milionów dolarów na rozwój!
W raporcie Motife i ASPIRE znajdziemy listę krakowskich start-upów, które odniosły największy sukces wedle miarodajnego rankingu Crunchbase. Łącznie te 15 firm zebrało ponad 400 milionów dolarów całkowitego finansowania od czasu utworzenia. Niektóre start-upy, jak Estimote, Kontakt.io lub Silvair, mają teraz swoją siedzibę w Stanach Zjednoczonych, ale powstały w Krakowie i kontynuują działalność w tutejszych centrach badawczo-rozwojowych. Aby poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
- Oto najbardziej nieokiełznany park kieszonkowy w Krakowie. Królują w nim... chwasty!
- Wyjątkowe i bardzo tanie domy do remontu wystawione na sprzedaż w Małopolsce!
- Ogrody Sióstr Klarysek. Zobaczcie sami, jak tam pięknie ZDJĘCIA
- Masny Ben w klubie Energy2000, czyli grube balety w przytkowickiej dyskotece
- Trasa Łagiewnicka wygląda na gotową. Kiedy pojedziemy nową drogą?
