https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Muzeum Książąt Czartoryskich laureatem w konkursie architektonicznym

Anna Piątkowska
Najbardziej spektakularną przemianę przeszedł dziedziniec pałacu, który został nakryty oszklonym dachem, dzięki czemu został przekształcony w wewnętrzny hall, który stał się miejscem m.in. koncertów. Dziś każdy zwiedzający zaczyna swoją przygodę w Muzeum Czartoryskich właśnie w tym miejscu.
Najbardziej spektakularną przemianę przeszedł dziedziniec pałacu, który został nakryty oszklonym dachem, dzięki czemu został przekształcony w wewnętrzny hall, który stał się miejscem m.in. koncertów. Dziś każdy zwiedzający zaczyna swoją przygodę w Muzeum Czartoryskich właśnie w tym miejscu. Fot: Adam Wojnar/Polska Press
Blisko 51 mln złotych wyniosły koszty trwającego niemal dekadę remontu wraz z przygotowaniem nowej ekspozycji muzeum. Prace sfinansowano z funduszy unijnych i środków MKiDN. Przez ostatni rok efekty tych prac zobaczyło ponad 76 tys. zwiedzających i po raz kolejny zostały nagrodzone.

FLESZ - Będziemy zamknięci na dłużej?

Muzeum Książąt Czartoryskich znalazło się wśród laureatów XIII edycji prestiżowego konkursu organizowanego przez miesięcznik „Builder”. Projekt został doceniony za wysoką jakość architektoniczną i ponadczasową formę. Doceniono rozwiązania materiałowe, technologiczne i konstrukcyjne.

Muzeum zostało wcześniej wyróżnione w konkursach Lider Dostępności i Kraków bez barier, za rozwiązania związane z dostępnością i uhonorowane prestiżową nagrodą polskiego muzealnictwa – Grand Prix konkursu Sybilla.

Za projekt modernizacji Muzeum Książąt Czartoryskich odpowiedzialne jest Biuro Projektów Lewicki Łatak, a nowej aranżacji – ART FM.

Jak zmieniło się muzeum przy ul. Pijarskiej? Najbardziej spektakularną przemianę przeszedł dziedziniec pałacu, który został nakryty oszklonym dachem, dzięki czemu został przekształcony w wewnętrzny hall, który stał się miejscem m.in. koncertów. Dziś każdy zwiedzający zaczyna swoją przygodę w Muzeum Czartoryskich właśnie w tym miejscu.

Powiększona została także przestrzeń ekspozycyjna muzeum, dzięki adaptacji pracowni i magazynów zwiększyła się ona o blisko jedną trzecią. Obecnie kolekcja Czartoryskich wypełniła 26 sal muzealnych. Ale remont to nie wszystko – do muzeum zakupiono najnowszy sprzęt multimedialny, konserwatorski i digitalizacyjny.

Od otwarcia w końcu grudnia 2019 r. Muzeum Książąt Czartoryskich odwiedziło już ponad 76 tys. osób. Zwiedzających przyciąga tu nie tylko „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci, ale także dzieła największych europejskich artystów, m.in. „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta i wielka kolekcja narodowych pamiątek - akt hołdu pruskiego czy kronika Jana Długosza. Łącznie muzeum prezentuje ponad 1300 eksponatów.

Otwarte w 1876 roku Muzeum Książąt Czartoryskich to najstarsze polskie muzeum. W 2016 roku państwo kupiło kolekcję Czartoryskich za 100 mln euro.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Wybrane dla Ciebie

Wzmocniona ochrona w UMK. Następne będą szkoły i szpitale?

Wzmocniona ochrona w UMK. Następne będą szkoły i szpitale?

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska