Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Na jednej kładce remont, druga w budowie. Ruszyły prace po drugiej stronie Wisły

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Kładka Bernatka zyskuje nowe balustrady. Budowa kładki Kazimierz-Ludwimów dopiero się rozkręci.
Kładka Bernatka zyskuje nowe balustrady. Budowa kładki Kazimierz-Ludwimów dopiero się rozkręci. Anna Kaczmarz
Na kładce Bernatka postępuje wymiana balustrad a z nimi ściąganie kłódek zawieszonych tam przez zakochane pary. W innym miejscu nad Wisłą trwa budowa, a raczej przygotowania do faktycznej budowy kładki Kazimierz-Ludinów. Właśnie wygrodzono kawałek terenu przy ul. Podgórskiej. Wcześniej prace skupiały się na brzegu pod hotelem Forum.

Kładka Barnatka i kłódki

Na kładce o. Bernatka wymienione zostaną wypełnienia przęseł balustrad – siatka jest zastępowana pionowymi elementami szczeblinkowymi ze stali nierdzewnej. Wpłynie to na poprawę bezpieczeństwa.

Roboty przebiegają w dwóch etapach:

  • w pierwszym, od 12 lutego, wyremontowana zostanie balustrada w części dla pieszych (od strony mostu im. Powstańców Śląskich), w tym czasie ruch pieszy zostanie skierowany na drogę dla rowerów, usytuowaną po drugiej stronie
  • w drugim – realizacja planowana w III kwartale tego roku – wyremontowana zostanie balustrada przy drodze dla rowerów (od strony mostu im. Piłsudskiego).

Pierwszy etap finansowany jest ze środków na bieżące utrzymanie obiektów inżynierskich, a koszt jego realizacji wyniesie ok. 670 tys. zł.

Została też podjęta decyzja, co stanie się z kłódkami zamontowanymi na kładce, które stały się nieodłącznym jej elementem. Jak poinformował przedstawiciel Zarządu Dróg Miasta Krakowa, zostaną one przetopione i z 3 ton materiału powstanie wyjątkowa ławeczka dla zakochanych.

W czerwcu i lipcu 2022 r. mieszkańcy przesłali ponad 600 pomysłów na ich zagospodarowanie: zdjęcie kłódek i poddanie uzyskanego surowca recyklingowi, a za środki z ich sprzedaży wsparcie celu charytatywnego, wykonanie z przetopionych kłódek rzeźby lub serii rzeźb o tematyce związanej z miłością czy przeniesienie kłódek w inne miejsce.

Kładka Kazimierz Ludwinów

Od 21 lutego obowiązuje czasowa zmiana w organizacji ruchu po stronie Kazimierza – informuje wykonawca budowy kładki Kazimierz – Ludwinów.

W miejscu planowanej kładki na bulwarze Inflanckim, pomiędzy ulicami Skawińską i Wietora ograniczony został ruch pieszy i rowerowy górnego bulwaru Inflanckiego. Wytyczono i oznaczono w terenie zostanie trasę objazdową z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury, bliżej zabudowy mieszkaniowej.

Zmiany obejmują też dojazd do tego bulwaru od strony skrzyżowania ulic Wietora i Rybaki oraz od strony ul. Dietla – z obu stron zorganizowany został dojazd do terenu budowy. Przy ul. Rybaki wyłączono z użytkowania będzie część miejsc postojowych.

Taka organizacja ruchu po stronie Kazimierza obowiązuje do odwołania. Warto wspomnieć, że w przyszłości wprowadzone zostaną dodatkowe ograniczenia na górnym bulwarze oraz zamknięta dla ruchu zostanie również dolna część bulwaru wiślanego po tej stronie rzeki. O szczegółach będziemy informować odrębnym komunikatem.

Przypomnijmy, że kładka pieszo-rowerowa Kazimierz – Ludwinów realizowana jest na podstawie umowy pomiędzy Zarządem Inwestycji Miejskich w Krakowie a firmą Primost Południe sp. z o.o. Wartość kontraktu to 113,7 mln zł z terminem realizacji 26 miesięcy.

Przeprawa będzie miała ok. 130 m długości, prawie 14 m szerokości, a w najwyższym punkcie będzie wysoka na blisko 16 m. Połączy bulwar Inflancki pomiędzy ulicami Skawińską a Wietora po stronie Kazimierza z bulwarem Wołyńskim w pobliżu ulicy Ludwinowskiej. Obiekt będzie się składać się z trzech połączonych ze sobą konstrukcji, tworzonych przez dwa stalowe łuki o zmiennej sztywności zamocowane w żelbetowych podporach (przyczółkach) i środkowego pomostu widokowego.

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska