https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Na lotnisku w Balicach powstanie stacja szybkiego ładowania samochodów elektrycznych

Grzegorz Skowron
Na krakowskim lotnisku zaplanowano uruchomienie stacji szybkiego ładowania o mocy powyżej 50 kW, umożliwiającej naładowanie standardowego samochodu elektrycznego w ciągu 30 minut. List intencyjny w sp[rawie współpracy zainicjowanej przez TAURON i Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice podpisano podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

- Podpisanie listu intencyjnego to dla Grupy TAURON kolejny krok w budowie infrastruktury elektromobilności w południowej Polsce. Naszym celem w dłuższej perspektywie, jest zagwarantowanie bezpieczeństwa poruszania się samochodem elektrycznym po obszarze działalności Grupy. Aktywność w obszarze e-mobility czy internetu stanowi potwierdzenie konsekwentnej transformacji energetyki i poszerzenia portfolio świadczonych usług – mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

Usytuowanie stacji szybkiego ładowania na lotnisku w Balicach pozwoli na bezpieczne podróżowanie samochodem elektrycznym pomiędzy dużymi miastami południowej Polski – Katowicami, Krakowem i Rzeszowem. Z planowanej infrastruktury będą mogli korzystać: mieszkańcy; turyści i przedsiębiorcy odwiedzający aglomerację krakowską; a także kierowcy podróżujący autostradą A4.

- Codziennie wielu pasażerów podróżuje samochodem do Kraków Airport. Kierowcy – pracownicy wielu lotniskowych firm i instytucji – pokonują tysiące kilometrów dziennie zapewniając sprawną obsługę ruchu lotniczego. Naszym celem jest wprowadzanie innowacyjnych i proekologicznych rozwiązań także w zakresie elektromobilności: już od ponad roku korzystamy z pierwszych samochodów hybrydowych, dzisiaj rozpoczynamy kolejny etap – podkreśla Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport.

Kraków Airport będzie pierwszym lotniskiem w Polsce, posiadającym stację szybkiego ładowania samochodów elektrycznych. Dzięki temu stanie się elementem szkieletowej infrastruktury usługi ładowania pojazdów niskoemisyjnych w naszym kraju. Infrastruktura ta ma zapewnić klientom możliwość przemieszczania się na długich dystansach, także w innych krajach Europy.

Współpraca z Kraków Airport to kolejny krok TAURONA w rozwoju elektromobilności na terenie Polski południowej. Już w październiku tego roku, powstanie w Katowicach bazowa sieć infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych i składająca się z 22 ładowarek. Lokalizacja punktów jest zaplanowana na terenie całego miasta w taki sposób, by można było swobodnie poruszać się po nim samochodem elektrycznym.

Ponadto, jesienią w Katowicach TAURON uruchomi usługę carsharingu aut elektrycznych. Flota operatora składać się będzie z 20 pojazdów najpopularniejszych marek.

Następne terminale powstaną na południu Polski, w ramach współpracy m.in. z partnerami biznesowymi, w tym między innymi dużymi sieciami i galeriami handlowymi oraz samorządami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

I
Izka Franczak
Dokładnie @sylwi - elektryki to przyszłość i cos z czym Polska jeszcze sie meczy pomimo ze sasiedzi w tym kierunku ida w zaparte juz od kilku lat. Mogloby i u nas wreszcie ruszyc ostro z kopyta. Jezdze elektrykiem ale sluzbowym - stacji co prawda jest coraz wiecej w sieci greenway'a ale wiadomo ze zeby to sie u nas przyjeło na masowa skale przydaloby sie wiecej... Czekamy
s
sylwi
Super! Auta elektryczne to przyszłość i super narzędzie w walce ze smogiem, mam nadzieję że Kraków podchwyci pomysł od Katowic!
B
Balice
A czemu nikt nie napisze jakie straty ma tauron? i CZEMU IDZIE W INWESTYCJE NIEPRZYNOSZĄCE ZYSKU.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska