Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków na rowerze. Jak, gdzie i dlaczego?

Artykuł sponsorowany
Kraków – popularny wśród turystów z całego świata, przyjazny jest nie tylko osobom lubią-cym piesze wędrówki, ale także miłośnikom dwóch kółek. Miasto ma wciąż ogromny poten-cjał dalszego rozwoju komunikacji rowerowej! Kraków nie bez powodu jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków turystycznych w Polsce – jest do tego doskonale przy-gotowany! Olśniewające zabytki, setki doskonałych barów i restauracji, ale także bogata baza noclegowa zaspokoją wymagania nawet najbardziej wymagającego turysty.

Skupione głównie wokół rynku hotele, hostele, młodzieżowe schroniska, czy prywatne kwatery pomieszczą tysiące osób, które przyjeżdżają tutaj w każdym sezonie. Ciekawą ofertę mają też liczne hotele. W okresie letnim w hotelach sieci Best Western można trafić na atrakcyjne promocje weekendowe czy oferty promocyjne dla rodzin z dziećmi. Ale to właśnie rowerowa infrastruktura stolicy małopolski wyróżnia się nowatorskimi rozwiązaniami, rzadko spotykanymi w innych miastach. Jako pierwszy w Polsce Kraków otwo-rzył dla dwóch kółek Stare Miasto, stworzył kontrapas dla rowerzystów oraz zastosował tzw. przystanek wiedeński.

Co rzadko spotykane posiada także dobrą dokumentację ścieżek rowerowych, którą w ciągu najbliższych kilku lat trzeba będzie podwoić – długość dróg dla rowerów ma osiągnąć 300 km. Wciąż unowocześniane są system rowerów miejskich oraz infrastruktura, która pozwala wygodnie i bezpiecznie z nich korzystać. Dokąd wybrać się na wycieczkę korzystając z tych udogodnień? Dla fanów jazdy na rowerze przygotowaliśmy kilka pomysłów, więc wsiadajcie na rower i jedźcie z nami!

Zakrzówek
Zalew Zakrzówek to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Krakowie oddalone o zaledwie 5 kilometrów od Wawelu. Powstał w 1990 roku po zalaniu wapiennego kamieniołomu, a w jego sąsiedztwie znajdują się skałki oraz rozległy park „Skały Twardowskiego” z urokliwymi łąkami i punktem widokowym na Kraków, zakole Wisły i Las Wolski.

Zakrzówek to enklawa dzikiej przyrody w samym centrum miasta – latem idealne na rowerowe wycieczki i piknik, zimą na sanki. Spacerując lub pedałując po ścieżkach w pobliżu kamieniołomu trzeba jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności – zbocze zalewu jest bardzo strome.

Bulwary Wiślane
Przyjazna rowerzystom trasa prowadzi również przez Bulwary Wiślane, czyli zabytkowe budowle hydrotechniczne, które nie tylko skutecznie chronią miasto przed powodzią, ale stanowią też jedną z najbardziej atrakcyjnych tras rowerowych w Krakowie. Na drodze od Tyńca przez Kraków po Niepołomice mamy okazję przystanąć i podziwiać takie atrakcje jak Klasztor w Tyńcu, Fort Bodzów czy Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

O czym warto wspomnieć, położone w granicach administracyjnych Krakowa opactwo w Tyńcu jest najstarszym z istniejących dziś klasztorów w Polsce, a pierwsi benedyktyni przybyli tu około połowy XI wieku.

Kopiec Krakusa
Położony w dzielnicy Podgórze Kopiec Krakusa to najstarszy kopiec Krakowa i największy prehistoryczny kopiec w Polsce.Znany polski kronikarz Jak Długosz pisał, że wzniesiony przez synów Kraka kopiec należy do legendarnego założyciela miasta Krakowa, a sam władca spoczywa ponoć na jego szczycie. O wielkiej wadze Kopca świadczy fakt, że okna Sali Posel-skiej w wawelskim zamku umiejscowione są tak, aby w trakcie podejmowania najważniej-szych decyzji królowie mogli widzieć go przed sobą. Miało im to przypominać o wielkości zasług ich poprzednika.

Archeolodzy natrafili tu także na ślady osadnictwa z okresu młodszej epoki kamiennej i z początku żelaznej, czyli z końca kultury łużyckiej. Znaleziono tu prawdziwe archeologiczne skarby! Wśród nich brązowe okucie pasa w typie awarskim oraz kłębowisko korzeni, które profesor Władysław Szafer zidentyfikował, jako pozostałości 300-letniego dębu, niegdyś ro-snącego na szczycie kopca, a ściętego po wprowadzeniu chrześcijaństwa.

Las Mogilski
U ujścia rzeki Dłubni, niedaleko Wisły, znajduje się jeden z przyrodniczych skarbów Nowej Huty. Porośnięty głównie przez majestatyczne, sędziwe wiązy, dęby i jesiony jest pozostałością rozległej puszczy i stanowi przykład lasu łęgowego. Ten zajmujący 25 hektarów malowniczy obszar leśny to doskonałe miejsce na piesze i rowerowe wycieczki, a podziwiać jego pierwotne piękno można o każdej porze roku.

Las wchodził w średniowieczu w skład rodowej posiadłości biskupa Iwona Odrowąża, który w 1222 roku sprowadził na te ziemie cystersów i założył klasztor w Mogile. Na jego terenie znajdują się także ruiny amfiteatru i drewniana Kapliczka Matki Boskiej Częstochowskiej.

Dworek Jana Matejki
Krzesławice, które są obecnie jedną z dzielnic Krakowa, szczycą się długą historią. Pierwsza historyczna wzmianka ma ich temat pochodzi z XII wieku! Dworek położony w krzesławic-kim parku nad rzeką Dłubnią został zbudowany w 1826 roku przez bogatą krakowską rodzinę bankierską Kirchmayerów. W 1876 roku dworek odkupił spokrewniony z rodziną Matejko – na ten cel sprzedał obraz „Stefan Batory pod Pskowem”, a następnie przebudował go według własnego projektu.

Właśnie tutaj powstał cykl obrazów historycznych, między innymi słynne dzieło „Kościuszko pod Racławicami”, do którego pozowali miejscowi chłopi. Malarz wybudował także we wsi drewnianą szkołę, która stoi do dzisiaj i mieści się w niej dom kultury.

Nie traćcie, więc czasu i zobaczcie Kraków, jakiego jeszcze nie znacie – miasto z perspektywy roweru! Gwarantujemy, że zachwyci Was na nowo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska