Kamieniołom Libana to dawna „kopalnia” wapienia, teren o powierzchni około 15 hektarów, położony w dzielnicy Podgórze, między al. Powstańców Śląskich, ul. Swoszowicką, Kopcem Krakusa i cmentarzem Podgórskim. Malowniczy obszar jest często odwiedzany przez mieszkańców, szczególnie latem i jesienią. Odbywa się tam rożnego typu nieformalne wydarzenia, spotkania itp.
„Libana”, który od niedawna ((od 2022 roku, ma status użytku ekologicznego jest cenny przyrodniczo i urokliwy, jednak także bardzo niebezpieczny. Tylko w tym roku, wskutek upadku z klifu kamieniołomu zginęło dwóch mężczyzn: w maju 39-latek, w czerwcu 22-latek. Do kolejnego wypadku doszło w pierwszej połowie lipca – spacerujący w kamieniołomie 16-latek spadł z urwiska; jego życie udało się ocalić, ale chłopiec doznał bardzo poważnych obrażeń.
Po tych zdarzeniach wzmogły się społeczne apele o zabezpieczenie kamieniołomu. Prośby w tej sprawie kierowali do miasta także radni.
- Tych tragicznych zdarzeń można było uniknąć poprzez odpowiednie zabezpieczenie tego miejsca. Nadmieniam, iż nie są to jedyne osoby, które tragicznie zginęły na tym terenie w przekroju ostatnich lat, dlatego wnoszę o jak najszybsze zabezpieczenie klifu kamieniołomu, tak aby nikt już tam nie zginął – pisał w interpelacji do prezydenta Krakowa w lipcu 2024 radny miejski Rafał Zawiślak.
Mniej więcej miesiąc później prezydent Krakowa Aleksander Miszalski zdecydował o przekazaniu ZZM 1,2 mln zł na wykonanie zabezpieczeń kamieniołomu w Podgórzu. Padł też termin do którego inwestycja ma zostać zrealizowana – koniec 2024 roku.
Wszystko wskazuje na to, że obietnica ta zostanie dotrzymana. Przetarg na prowadzenie tych robót ZZM ogłosił w październiku, a zawarcie umowy z budowniczym ogrodzenia jest planowane „nie później niż do dnia 12 listopada 2024”. Wykonawca prac dostatnie na ich wykonanie 30 dni (przy czym termin ten może zostać wydłużony).
Ogrodzenie kamieniołomu Libana nie będzie inwazyjne, nie odbierze temu miejscu jego naturalnego uroku. Zbudowane ze stalowych słupków, osadzonych na betonowych fundamentach, oraz stalowych linek pomiędzy słupkami, będzie podobne do tego, które zamontowano w czasie prac rewitalizacyjnych wokół akwenu w parku Zakrzówek.
Zabezpieczenie ma być zamontowane zarówno w części kamieniołomu, gdzie takie roboty nie wymagają uzgodnień i zgód administracyjnych (dla tych prac ZZM ma już dokumentację projektową), jak i na obszarze objętym ochroną konserwatorską, wymagającym zgłoszenia robót do Wydziału Architektury UMK (tu uzgodnienia projektowe jeszcze trwają).
Kiedy zakaz trzymania psów na łańcuchach?
