https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Na Ruczaju zbudują bloki w odległości 8 metrów od istniejących. Upodobnią go do osiedla Avia?

Piotr Ogórek
Jeśli pozwolenie budowlane zostanie utrzymane w mocy, to sąsiedzi nowych i starych bloków będą sobie zaglądać w okna. 8 metrów to odległość nieraz od jednego do drugiego końca mieszkania
Jeśli pozwolenie budowlane zostanie utrzymane w mocy, to sąsiedzi nowych i starych bloków będą sobie zaglądać w okna. 8 metrów to odległość nieraz od jednego do drugiego końca mieszkania Fot. Andrzej Banaś
Na Ruczaju mają powstać dwa nowe bloki. Osiem metrów od tych już istniejących. Zgodę na budowę właśnie wydali urzędnicy prezydenta.

Jacek Majchrowski mówił niedawno, że architektonicznie bardziej niż Ruczaj podoba mu się osiedle Avia. Choć przyznał, że budynki są tam „naćkane”. Najwyraźniej prezydent uznał, że Ruczaj trzeba upodobnić do Avii, bo w jego imieniu Wydział Architektury i Urbanistyki wydał niedawno pozwolenie na budowę dwóch bloków pomiędzy ulicami Miłkowskiego i Ruczaj.

Sześciokondygnacyjne budynki mają stanąć zaledwie osiem i trzynaście metrów od istniejących bloków. Okoliczni mieszkańcy protestowali, ale urzędnicy ich uwag nie uwzględnili. Żeby wydać pozwolenie na tak bliską zabudowę zastosowano specjalne odstępstwa od przepisów, które wydał minister infrastruktury.

Dogęszczanie Ruczaju

- Osiem metrów to bardzo blisko. To dziewięć kroków. Jeśli będą do tego balkony, których się nie wlicza do odległości, to dystans będzie jeszcze mniejszy - zauważa Grzegorz Stawowy, przewodniczący komisji planowania przestrzennego w Radzie Miasta Krakowa. Jak dodaje, odstępstwa dotyczyły prawdopodobnie zacieniania nowo powstających i istniejących budynków. Bo przy takiej bliskości budynków, światło słoneczne może nie docierać do wielu mieszkań. Żeby dopuścić taką odległość potrzebne więc było ministerialne odstępstwo.

- Inwestor otrzymał odstępstwo od zasad wydane przez ministra. Tyle że w ministerstwie szczegółowo w ogóle się temu nie przyglądają. Na tym etapie żadna ze stron nie jest też informowana, że w ogóle jest wniosek o takie odstępstwo - zaznacza Tomasz Stoch z TWW Nieruchomości, firmy zarządczej dla jednej z okolicznych wspólnot mieszkaniowych przy ulicy Miłkowskiego.

Tomasz Stoch zwraca uwagę, na potencjalne problemy z zacienieniem, jeśli bloki powstaną według obecnego pozwolenia. Jak zaznacza inwestycję tak planowano, że poszczególne mieszkania, zarówno istniejących budynków, jak i w nowych, nie miałyby dostępu do światła dziennego w stopniu wymaganym przepisami. Stąd odstępstwo.

Pozwolenie nie jest na razie ostateczne, a TWW Nieruchomości już szykuje się do zaskarżenia decyzji prezydenta do wojewody.

Okoliczni mieszkańcy liczą, że uda się wypracować kompromis z właścicielem gruntu, aby wykupić teren i stworzyć lokalny mini park. Tyle, że właścicielem jest... miasto. Działki zostały oddane prywatnemu inwestorowi w użytkowanie wieczyste o przeznaczeniu mieszkaniowym. Oczywiście za stosowną opłatą.

Deweloper: mamy prawo budować

Deweloper, firma KIS, podkreśla że pozwolenie na budowę zostało wydane na podstawie projektu, „który spełnia wszelkie wymogi i przepisy prawa budowlanego oraz warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w tym oczywiście również te dotyczące odpowiednich odległości czy zacieniania sąsiednich bloków”.

- Już raz mieliśmy pozwolenie budowlane, ale zostało ono uchylone. Zmieniliśmy parametry budynków i teraz będą one niższe o dwie kondygnacje. To oczywiście wiąże się dla nas z niższym zarobkiem. Wsłuchujemy się więc w głosy okolicznych mieszkańców, którzy mają uwagi do naszego projektu - podkreśla prezes zarządu firmy, Ludwik Kamiński.

Deweloper, a wcześniej poprzedni właściciel terenu przy Miłkowskiego, starają się o pozwolenie budowlane od 12 lat. Jak zaznacza Kamiński, gdyby miasto decyzje wydawało szybciej, to ich bloki mogłyby już stać, układ urbanistyczny wyglądałby inaczej i to przyszli deweloperzy musieliby do nich dostosować warunki techniczne.

- Budynki przy Miłkowskiego i Bułgarskiej, których mieszkańcy protestują przeciwko naszej inwestycji, zostały oddane do użytku raptem 3-4 lata temu - mówi Kamiński. - W pewnym momencie zwróciliśmy się do miasta z propozycją, żeby dokonać zamiany terenu. Miasto niech zrobi tu park, skwer czy wybieg dla psów. My chcieliśmy za to dostać działkę na której moglibyśmy wybudować budynki podobnych gabarytów. Ale zainteresowania ze strony urzędu nie było - dodaje Kamiński.

Teoretycznie miasto mogłoby rozwiązać umowę użytkowania wieczystego, ale wtedy deweloperowi trzeba byłoby wypłacić odszkodowanie.

- Chcieliśmy to ułatwić miastu. Zwłaszcza, jeśli wokół naszej inwestycji są konflikty społeczne. Nie musimy tu budować. Ale kupiliśmy grunty za kilka milionów złotych, a teraz mamy pozwolenie wydane zgodnie z przepisami - zaznacza Kamiński.

Stary Ruczaj do zabudowy

Pozwolenie budowlane obejmuje działki na obszarze osiedla Ruczaj-Zaborze. To najstarsza część Ruczaju, gdzie bloki budowano na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku. W przeciwieństwie do nowego, betonowego Ruczaju, tu jest sporo przestrzeni i terenów zielonych. Jak na innych starych krakowskich osiedlach z wielkiej płyty.

Ale taki stan rzeczy się zmieni, jeśli urzędnicy będą wydawać pozwolenia budowlane, a dla tego obszaru nie uchwali się planów miejscowych, które określą, co można i jak budować, a co nie. A na to niestety też się nie zanosi. Ten teren Ruczaju na mapie planistycznej miasta jest białą plama - nie ma żadnego planu, do opracowania żadnego urzędnicy nawet się nie przymierzają. Efektem tego są pozwolenia budowlane wydawane na podstawie „wuzetek”.

- Brak planów jest problemem. Bo ten wyznacza chociażby poziomy powierzchni biologicznie czynnej, czyli pod zieleń. Bez planu jest z reguły 30 proc., a w planie daje się z reguły 40-50 proc. Dzięki temu budynek byłby mniejszy. Plan mógłby więc znacząco pomóc - zaznacza Grzegorz Stawowy.

Na pytania wysłane do miasta z prośbą o komentarz w czwartek, odpowiedzi nie otrzymaliśmy przed weekendem.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 14. "Biber"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 77

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pisać wam nie wolno.?!
Nie piszecie NIC co się dzieje w kraju. Dlaczego ? Tchórzostwo? Czy mocodawca nie pozwala i nie wiecie co macie myśleć?
G
Gość
życzeniem jest moim nie mieć nic wspólnego z ruczajem..
B
Był Pan na osiedlu Avia?
Polecam kupić nowy metr bo najwięcej komentują ci co nigdy nie byli na osiedlu. Tam są większe odległości między budynkami niż na innych mniejszych osiedlach. Widocznie Budimex nie chciał się reklamować w Gazecie Krakowskiej
G
Gośka
Matołki kupują to budują. 8m to sporo nie psioczcie.
f
fgbv
Kraków jest dla mieszkańców a nie dla kolesi którzy znajdują gorzej zabudowane miasto na świecie i chcą mieć tak samo. Co to za argument że gdzieśtam jest gorzej. W takim Londynie np. po II WŚ był taki smog, że zmarło tysiące ludzi. To też mamy sobie tak zasmrodzić miasto? Mieszkają tu ludzie którzy pamiętają jak można było do parku iść z dziećmi i nie stresować się, że dzieci zostaną zadeptane albo rozjechane przez rowerzystów/rolkarzy. Przypadki można mnożyć, ale nie chce mi się dyskutować z ignorantami którzy są tu od kilku lat.
A
Artur
Przecież to Kraków, nie Pcim. Wasz blok stoi,ale sąsiada już nie może. Wykupcie sobie działki na własność i po sprawie. Ja mieszkam na wsi i mam 30 arów. Mam pięknie.
S
Smok
Sieją ploty że na Wawelu ma być centrum Handlowe. Papiery już są już gotowe u prezydenta miasta Krakowa.
z
zwierzyniecki obserwator
G-trole mnożą desperackie posty. Nic to nie da, dzisiaj znów porażka. Zamiast kul armatnich strzeliły kapiszony. Czytając wpisy to jak zawsze zero argumentów, brak merytorycznych dyskusji, tylko copy/paste identycznych bzdur. W listopadzie ból d**y będzie ogromny :)
w
wir
Jakbys był z Krakowa boocu to byś takiego pytania nie zadawał!!! Won!!!!
u
uzi@#
Niech już przyjdą te wybory i trzeba Jacka i cała resztę odwołać w kosmos i niech wejdą w skład rad nadzorczych dewelopera
t
tom
z prowincji zarządzał waszym miastem!
d
dozorca
CZY sypialnia pana Majchrowskiego jest w odleglosci 8 m. od okna sasiada, jezeli nie to niech pomieszka w takim bloku przez rok i jezeli dalej nie widzi w tym nic zlego to niech zostanie w tym bloku na zawsze.
M
Misio
bardzo dobrze, po co marnować grunt, tak mało go w Polsce a tak dużo ludzi... Jak będziemy tak budować to szybko będziemy najbrzydszym krajem w Europie i ludzie zaczną wyjeżdżać bo nie będą chcieli mieszkać w tych betonowiskach, dzięki temu będzie nas mniej i więcej betonowisk namieszkańca, statystyki pójdą w górę i PO będzie zadowolone!!
S
Sylwi222
Ty z biura dewelopera czy z UMK? Czy po prostu tępa?
H
HenrykVIII
Kraków Majchrowskiego = Kraków deweloperów
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska