https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Najszybszy polski komputer jeszcze szybszy

Piotr Ogórek
Prometheus, najszybszy polski superkomputer znajdujący się na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej został rozbudowany, dzięki czemu w najnowszym rankingu najszybszych superkomputerów świata TOP500 awansował na 39. miejsce. W nowej odsłonie maszyny wziął udział minister nauki Jarosław Gowin.

Uroczysta nowa odsłona Prometheusa odbyła się w piątek podczas konferencji Jarosława Gowina na AGH, gdzie podsumował pierwsze sto dni pracy ministerstwa nauki. - Wszyscy możemy być dumni, że w Polsce jest tak nowoczesna aparatura badawcza, jaką jest ten superkomputer. Zadaniem na najbliższe lata będzie jednak inwestowanie nie w sprzęt i laboratoria, ale w badania i zespoły badawcze – mówił wicepremier.

Polski superkomputer został uruchomiony w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH w kwietniu zeszłego roku. Do niedawna zajmował 49. miejsce na światowej liście superkomputerów TOP500, ale dzięki ostatniej modernizacji awansował o 10 pozycji.

- Prometheus od blisko roku nieustannie pracuje dla polskiej nauki – mówił prof. Kazimierz Wiatr, dyrektor Cyfronetu AGH. - Obecnie liczba jego procesorów przekroczyła już 50 tys., a moc obliczeniowa 2,4 PetaFlopsa. To sześć razy większa moc obliczeniowa niż Zeusa, naszego dotychczasowego najszybszego superkomputera, który wciąż pracuje – dodał Wiatr.

Rozbudowa superkomputera polegała na dodaniu procesorów graficznych, ale także tych klasycznych. Pamięć operacyjna wzrosła z 216 TB do 279 TB. Maszyna zajmuje teraz powierzchnię 18 metrów kwadratowych, mieści się w 20 szafach i waży ponad 40 ton. To wszystko pozwoliło na awans Prometheusa w rankingu TOP500 na 39. miejsce.

- Nasza pozycja na TOP500 potwierdza nasze kompetencje i jakość świadczonych usług. Zawsze myślimy jednak o użytkownikach, czyli tych wszystkich, którzy robią obliczenia w obszarze medycyny, fizyki i chemii – mówił prof. Wiatr. - Odsłaniamy także nową grafikę, która wpisuje się w to, o czym mówił pan premier, w eksplozję rozwoju nauki i rozwoju współpracy nauki z gospodarką – dodawał dyrektor Cyfronetu.

Specyfikacja techniczna Prometheusa:

Od strony sprzętowej składa się z ponad 2200 serwerów platformy HP Apollo 8000. Na potrzeby naukowców dostępnych jest łącznie ponad 53 tys. rdzeni procesorów Intel Xeon. 144 procesory graficzne Nvidia Tesla K140 XL, o które superkomputer został rozbudowany, dodatkowo zwiększają moc obliczeniową Prometheusa. Całości dopełniają: dwa systemy plików o łącznej pojemności 10 PB i ogromnej szybkości dostępu 180 GB/s, 279 TB pamięci operacyjnej DDR4 oraz superszybka sieć InfiniBandFDR o przepustowości 56 Gbit/s. Prawidłowe funkcjonowanie superkomputera zapewniają ważne elementy infrastruktury technicznej, takie jak system gwarantowanego zasilania elektrycznego z dodatkowym agregatem prądotwórczym oraz nowoczesnymi systemami klimatyzacji technologicznej i gaszenia gazem. Prometheus ma moc obliczeniową ponad 50 tys. najwyższej klasy komputerów PC w najmocniejszej konfiguracji, dodatkowo połączonych superszybką siecią i zarządzanych specjalnym oprogramowaniem.

Komentarze 13

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
PiotrLenarczykAnonim
Plotki: że drogi, że stoi nieużywany, że nie ma podręcznych jednostek do testowania uruchamianego kodu, że ustawiony przetarg, że dostępny dla wybranych znajomych. 180GBps na PCIe SSD szału nie robi. Wydajne są osobne macierze RAID 50 do operacji odczytu oraz zapisu jeśli obliczenia są symetryczne( ilość danych na wejściu jest porównywalna z ilością na wyjściu ).
P.S. Masz komputer? Nie kupuj lepszego - kup drugi i zrób klaster na zwielokrotnionym łączu.
P.P.S. GPU nie służy do grania, a do obliczeń. ( należałoby zwrócić uwagę, że podchwytliwa ilość śmieciowych płyt głównych oferuje PCIe 2.0 o połowicznej przepustowości, procesor graficzny wymaga 3.0 = 16GBps ). Co jest lepsze od średniego GPU? -Dwa średnie.
s
s.
Nie ruszy pod Linuxem.
s
s.
...naście.

Pamiętam, jak koło '98 przeczytałem artykuł, że Politechnika Krakowska właśnie w swoim superkomputerze rozszerzyła pamięć do 16GB. No to teraz 16-gigowy pecet to taki "z trochę wyższej półki, ot, dzieciakowi na komunię ale taki żeby obciachu przed sąsiadami nie było że bieda-złom". Smartfonom do tego jeszcze troszkę brakuje. 279 TB - to tak, za Prawem Moora ekwiwalent dzisiejszych 16GB za około 14 lat.
s
s.
Nie jestem pewien jakie konkretnie problemy -ten- komputer rozwiązuje, ale powszechne zagadnienia opracowywane na komputerach, to:

- symulacje biologiczne - np. symulowanie pojedynczej żywej komórki na poziomie atomów, przez co można lepiej zrozumieć mechanizmy nią rządzące oraz wpływy lekarstw na poziomie molekularnym, rzeczy, jakich testy kliniczne nie pozwalają zaobserwować.

- "protein folding" - znajdowanie układów białek, które osiągają specyficzne cele, np. stanowiąc nośniki leków umieszczające cząsteczki leku dokładnie tam, gdzie są potrzebne - leku, który np. stanowiłby zabójczą toksynę w innym miejscu, ale dzięki związaniu z odpowiednim białkiem atakuje ognisko choroby nie szkodząc reszcie organizmu.

- lepsze, dokładniejsze symulacje meteorologiczne. Symulacje klimatyczne. Prognozy pogody na cały sezon wprzód. Badania trendów klimatycznych. Aktywność słońca zmienia się w cyklu 15-letnim, aktualnie jesteśmy w dołku sinusoidy. Jak wpłynie na klimat, gdy za 7 lat osiągnie szczyt, przy aktualnym ociepleniu?

- rozwój matematyki - udowadnianie nowych twierdzeń, znajdowanie nowych rozwiązań. Na krótką metę korzyść z tego żadna. Na dłuższą - nie mielibyśmy ani energii jądrowej ani fizyki kwantowej (a w efekcie tranzystora) ani lotów kosmicznych gdyby nie matematycy z 18-go i 19-go wieku: nowe osiągnięcia matematyki przydają się w fizyce, socjologii, ekonomii, nauce, biologii - średnio 50-100 lat po ich odkryciu przez matematyków.

- badania i prognozowanie trendów ekonomicznych, pozwalające na przygotowanie rynku na potrzeby konsumentów z wyprzedzeniem.

- symulacje chemiczne i fizyczne. Nowe materiały, nowe kompozyty - jak osiągnąć wyższą wytrzymałość konstrukcji zużywając mniej materiału? Jak otrzymać więcej energii? Np. jak optymalnie rozlokować elektrownie wiatrowe, jak skonstruować lepszą baterię słoneczną, jak wyprofilować wnętrze kompozytowej belki, żeby ważąc połowę tego, co stalowa, była w stanie przenieść dwukrotnie większe obciążenie?

- Projektowanie lepszych algortymów sterowania. Czy to sprzęt konsumencki, czy aparatura przemysłowa - ot, silnik samochodu, jak zbudować zawory i wtryskiwacze, żeby najmniejszym spalaniem osiągnąć najwyższą moc? W jakim tempie otwierać zawory aparatury chemicznej, żeby od samego początku, od pierwszych kropli proces przebiegał prawidłowo, żeby fabryka nie musiała utylizować kilku pierwszych ton produktu, które zanieczyszczone są nieprzereagowanymi składnikami, tylko żeby od pierwszej kropli był to produkt, który może trafić na półki. Jaki kształt ma mieć antena w telefonie, żeby bateria trzymała 20% dłużej, telefon emitował 20% mniej mocy, a nie nastąpiła utrata jakości połączenia?

- Symulacje wodne - jak rozwinie się fala powodziowa? Tysiące dopływów, strumyczków zmieniających się w rwące potoki, obszary o różnym spadzie, różnej chłonności, na których był różny poziom opadów - jak ta woda będzie płynąć? Gdzie kierować środki przeciwpowodziowe?

- logistyka - drogi takie, środki transportu takie, źródła towarów takie, odbiorcy tu, tu i tu. Rozplanuj trasy i harmonogramy tak, żeby nie trzeba było magazynów, żeby nie marnować czasu i paliwa, żeby każdy odbiorca otrzymał towar na czas. Jeśli masz 5 sklepików, 3 vany i kupujesz w 4 hurtowniach, zrobisz to w zeszyciku wieczorem. A jeśli prowadzisz np. całą sieć sklepów Żabka? Trzeba zakupić kilka godzin pracy superkomputera na miesiąc, żeby uaktualnić harmonogramy.

W dużym skrócie: jeśli widzisz jakiś problem, co do którego "czujesz", że rozwiązanie go istnieje, ale jednocześnie zdajesz sobie sprawę "To chyba za trudne dla kogokolwiek, nawet sztabu specjalistów" - to prawdopodobnie da się go rozwiązać superkomputerem.
n
nh1a1
Fundatorzy nie mają obowiązku rozumieć tego, co fundują, zwłaszcza jeśli nie potrafią sobie znaleźć powszechnie dostępnej informacji o tym i wysyłają zapytania w powietrze, czyli do niefachowej prasy.
U
UltraNerd
A wiedźmin 3 chodzi na ultra w 4k?
G
Greg
Czy ktoś może podać jakieś konkretne owoce pracy naukowców, którzy wykorzystują ten superkomuter? Pytam, bo ta moc obliczeniowa koszuje miliony, a fundatorem jestem również ja jako podatnik.
i
ile
bitcoinów na dobę liczą tam studenci...
t
tomek
skąd wiesz, może ram jest z GOODRAMu, to masz już jedną znaczącą polską część :)
S
Student AGH
A kto śtwierdził, że HP jest polską firmą? Komputer jest polski, bo zaprojektowany przez Polaków i własnością polskiej uczelni. To z jakich jest części nie ma znaczenia.
b
brum
Za kilka lat możliwości Prometeusza będzie miał smartfon. Tak było z pierwszymi komputerami które ważyły tony i zajmowały całe pokoje żeby obsłużyć kilka MB pamięci, tak samo będzie z tym superkomputerem.
Z jednej strony trochę to smutne z drugiej fanie że nie stoimy w miejscu.
1234
To, że się poskłada coś z zagranicznych części w Polsce nie staje się automatycznie polskie.
y
yyyy
ciekawe czy wiedzmin 3 na tym pojdzie :-)
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska