Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Otwarcie roku akademickiego na AGH z uruchomieniem superkomputera Athena - najszybszego komputera w Polsce

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
We wtorek (4.10) w Krakowie odbyło się oficjalne rozpoczęcie 104. roku akademickiego w Akademii Górniczo-Hutniczej. Inauguracji towarzyszyło tym razem także uroczyste uruchomienie superkomputera Athena - obecnie najszybszego komputera w Polsce.

W ramach inauguracji rano w kolegiacie św. Anny została odprawiona msza święta. Następnie przez kampus AGH przeszedł pochód, z udziałem władz rektorskich, członków Senatu, pracowników i studentów uczelni. Uroczysty orszak dotarł do Gmachu Głównego, gdzie odbyły się główne uroczystości inauguracyjne, w tym m.in. immatrykulacja studentów I roku.

W swoim przemówieniu rektor AGH prof. Jerzy Lis odniósł się m.in. do sytuacji wojennej w Ukrainie.

- Za naszą granicą trwa straszna wojna, która ma coraz bardziej wymiar globalny. Ta wojna to dla nas przede wszystkim dramat społeczeństwa ukraińskiego, obywateli kraju, który walczy nieustannie o swoją suwerenność. Ale to również walka o to, aby móc tam zapewnić ciągłość funkcjonowania oświaty i nauki naszych sąsiadów. Jestem przekonany, że broniąc swojego prawa do życia we własnym niepodległym państwie, naród ukraiński powróci do spokojnego życia, a my, tak jak do tej pory deklarujemy pełne wsparcie dla naukowców, doktorantów i studentów z Ukrainy. Dziękuję wszystkim członkom społeczności AGH za otwarcie serc
i działania dla bratniej pomocy Ukrainie - mówił rektor. Jak zaznaczył, taka pomoc w AGH jest organizowana od 24 lutego, m.in. dla studentów, pracowników i doktorantów z Ukrainy.

Rektor wskazał, że obecnie wyzwaniem dla uczelni są rosnące koszty energii. - Aby sprostać tym wydatkom podejmujemy już od wielu miesięcy szereg zmian w organizacji życia uczelni i oszczędności. Traktujemy naszą AGH jak dom, jak własne gospodarstwo domowe, tylko w odpowiednio większej skali. I właśnie ze względu na tę skalę każda drobna, codzienna oszczędność na poziomie najmniejszych nawet jednostek organizacyjnych jest tak ważna. Zachęcam całą społeczność AGH do dalszego rozsądnego użytkowania energii, nie tylko w celach ograniczenia wydatków, ale także w trosce o naszą Ziemię - zaapelował prof. Jerzy Lis.

W wyniku tegorocznej rekrutacji AGH przyjęła na I rok studiów stacjonarnych ponad 5 tys. młodych ludzi. Jak podkreślają władze uczelni, zakończona rekrutacja była najlepszą z kilku ostatnich lat. Liczba przyjętych - co zaznaczył rektor - wynika ze statusu beneficjenta projektu Uczelnia Badawcza. - Gdyby nie ograniczenia z tego wynikające, mielibyśmy o wiele więcej młodzieży. Obecna rekrutacja wykazała, że popularność AGH nie maleje, a nawet rośnie. W tym roku wypełniliśmy do końca nasze limity dydaktyczne. Nie mamy już żadnych wolnych miejsc - podkreślał prof. Lis.

Jak przypomniał rektor, kształcenie specjalistów dla gospodarki to podstawowa misja AGH. Stwierdził jednocześnie, że "obecna trudna sytuacja skłania do podtrzymywania i rozwijania kierunków kształcenia i badań wręcz niezbędnych dla istnienia i rozwoju gospodarki kraju i Europy". Wymienił, że należą do nich m.in. szeroko rozumiane górnictwo i hutnictwo, przemysł materiałowy, energetyka, w tym jądrowa, przemysł chemiczny. - Konieczna jest tu dogłębna analiza i mądra polityka kształcenia kadr wyższych stymulowana na poziomie rządu, a jestem pewien, że polskie uczelnie wypełnią swoje zadania. Musimy jednak wspólnie nie tylko rozwijać kształcenie, ale też oddziaływać na społeczeństwo i młodych ludzi, aby zmieniać błędne a nawet szkodliwe poglądy i opinie na temat przemysłu. I ich motywacje zwłaszcza przy wyborze kierunków studiów - mówił prof. Lis.

Jeśli chodzi o problemy, z jakimi zmagają się uczelnie publiczne w Polsce, rektor wskazał mi.in. na zagrożenia utrzymania bieżącej płynności finansowej uczelni związanej z rosnącymi kosztami utrzymania, zagrożenia pauperyzacji pracowników nauki wskutek inflacji, realne zagrożenie odpływu najlepszych, zwłaszcza młodych, kadr naukowych, a także - związane ze wzrostem kosztów - zagrożenia dla inwestycji w nowe budynki i nowoczesną aparaturę. - Jestem optymistą i sądzę, że są to problemy przejściowe i do pokonania - skwitował jednak rektor AGH.

Z otwarciem nowego roku akademickiego na AGH połączono także uruchomienie superkomputera Athena w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH. Jak podaje uczelnia, Athena osiąga teoretyczną moc obliczeniową ponad 7,7 PetaFlopsów, dzięki czemu jest obecnie najszybszym superkomputerem w Polsce. Ponadto Athena uplasowała się na bardzo wysokiej 9. pozycji rankingu Green500 - najbardziej ekologicznych superkomputerów.

Cyfronet AGH wspiera polskich naukowców udostępniając światowej klasy zasoby i rozwiązania informatyczne. Są to przede wszystkim trzy superkomputery: Athena (7,7 PetaFlops), Ares (3,5 PetaFlops) i Prometheus (2,7 PetaFlops). Superkomputery w Cyfronecie są wykorzystywane przez polskich naukowców praktycznie we wszystkich dziedzinach nauki i innowacyjnej gospodarki. W 2021 r. wykonały na potrzeby badań naukowych 5 549 582 zadań obliczeniowych o łącznym czasie trwania 43 409 lat.

- Uruchamiana dziś uroczyście Athena swoją wielką moc obliczeniową osiąga dzięki procesorom graficznym GP GPU. Są to bardzo nowoczesne i bardzo wydajne procesory graficzne Ampere A100 SXM3 firmy Nvidia. Architektura Atheny przeznaczona jest przede wszystkim dla obliczeń metodami sztucznej inteligencji oraz dla potrzeb medycyny, w tym walki z pandemią Covid-19 - podkreśla dyrektor Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH prof. Kazimierz Wiatr.

Jak przekazuje uczelnia, spodziewanym efektem udostępnienia specjalizowanych zasobów obliczeniowych Atheny ma być poszerzenie zakresu prowadzonych prac badawczych, możliwość podejmowania jeszcze bardziej zaawansowanych symulacji i analiz oraz zwiększenie możliwości przetwarzania spływających w sposób ciągły danych z bardzo wielu eksperymentów badawczych. Bezpośrednim efektem prowadzonych prac będą artykuły i opracowania naukowe, patenty, a także nowatorskie rozwiązania dla innowacyjnej gospodarki.

Dlaczego jesienią tak często chorujemy?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska