https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Nie hotel a apartamenty na sprzedaż mają powstać w okolicy Błoń

Piotr Rąpalski
Wizualizacja kontrowersyjnego apartamentowca
Wizualizacja kontrowersyjnego apartamentowca Materiały inwestora
Okazuje się, że planowana zabudowa przy al. 3 Maja nie będzie typowym hotelem, ale apartamentami na sprzedaż, które właściciele mają, ale nie muszą, wynajmować ich turystom. To wywołuje protesty aktywistów miejskich i mieszkańców, którzy sprzeciwiali się w ogóle zabudowie zielonego, choć zdegradowanego terenu.

Autorka: Joanna Urbaniec

Hotel jednak miał służyć zwiększeniu atrakcyjności turystycznej Krakowa, protesty ucichły, ale apartamentowiec według przeciwników budowy będzie po prostu blokiem mieszkalnym. Co więcej w planie zagospodarowania urzędnicy zapisali, a radni miejscy uchwalili przeznaczenie tego terenu na usługi turystyczne. Pytamy urzędników, którzy wydali już pozwolenie budowlane na tę inwestycję, czy nie naruszono tutaj prawa i jak do tego mogło dojść. Czekamy na odpowiedź.

Zobacz także: Kraków. W pobliżu Błoń ruszyła budowa. To hotel czy apartamentowiec?

Inwestycja ma powstać przy al. 3 Maja, na zaniedbanym terenie byłego stadionu lekkoatletycznego. Wcześniej teren należał do Telefoniki, firmy rodziny Bogusława Cupiała, właściciela Wisły Kraków. Urząd miasta wydał już zgodę na wycinkę 75 drzew, które przeszkadzają w rozbiórce starych obiektów sportowych na tym obszarze i przeprowadzeniu inwestycji. Budowa ma ruszyć w tym miesiącu i potrwać do roku 2018.

Pięć gwiazdek na wyłączność

Firma Portfel Inwestycyjny tak opisuje planowaną budowę Błonia Park Apartamenty:

"PIĘCIOGWIAZDKOWY STANDARD NA WYŁĄCZNOŚĆ
Błonia Park to więcej niż luksusowe apartamenty.

O klasie apartamentów, oferowanych do sprzedaży świadczy różnorodność wysokiej jakości usług o charakterze hotelowym, do których dostęp mają nasi Klienci. Ci aktywni mogą cieszyć się możliwością całodobowego korzystania z basenu, siłowni i klubu fitness. Z kolei osoby poszukujące relaksu odnajdą go w strefie Wellness. Lokalizacja obiektu ułatwia także aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.

Tuż obok inwestycji znajdują się ścieżki idealne m.in. do jazdy na rowerze, rolkach czy biegania.

Osoby pragnące jeszcze bliższego kontaktu z naturą mogą wybrać się do Lasku Wolskiego lub na Kopiec Kościuszki.

Zapracowani mogą zapomnieć o części obowiązków dzięki pralni oraz dietetycznemu cateringowi z dostawą do apartamentu. Wszyscy lokatorzy mają również dostęp do restauracji serwującej wyśmienite dania z całego świata.

Oczywiście, mamy także ofertę dla firm! Znajdujące się na terenie obiektu sale konferencyjne wyposażone w nowoczesny sprzęt do prezentacji pozwalają na efektywne prowadzenie spotkań biznesowych."

Marcin Helbin, Dyrektor ds. komunikacji rynkowej firmy Portfel Inwestycyjny: Jest to inwestycja o charakterze hotelowo-turystycznym. Spełnia wytyczne planu zagospodarowania przestrzennego, nie obchodzimy jego zapisów. Nie możemy tu mówić o bloku mieszkalnym, tylko o tzw. Aparthotelu z apartamentami, których nabywcy będą mogli wynajmować je na dłuższy lub krótszy czas. Oczywiście, że ich właściciele będą mogli też tam mieszkać, nie możemy wprowadzić zapisów do umów, iż muszą wynajmować należące do nich lokale. Będzie funkcjonowała też 24-godzinna recepcja, sala konferencyjna, restauracja dostępna również dla osób z zewnątrz, basen, room service, pralnia, klub fitness. To cechy obiektu hotelowego. Takie rozwiązanie wybraliśmy, takie było założenie biznesowe. Różni się od tradycyjnego hotelu tylko tym, że obiekt będzie mieć wielu właścicieli. Rozumiem, że pojawiają się niepokoje, bo jest to nowść na polskim i krakowskim rynku nieruchomości.

Musieliśmy dokonać wycinki drzew, ale zasadzimy nowe. Chcemy to zrobić w pobliżu naszej inwestycji i Błoń. Chcemy też zorganizować miejsca, które ułatwią odwiedzanie tego rejonu miasta rowerzystom, spacerowiczom, rolkarzom i biegaczom. Na takich aktywnych klientów też się nastawiamy. Ponadto budynek będzie bardzo ekologiczny. Będziemy też mieli stację dokującą dla samochodów elektrycznych. To architektura i projekt wysokiej klasy, który zrewitalizuje zdegradowany teren i przysłuży się miastu wprowadzając nowy rodzaj usług turystycznych.

Mgliste oświadczenie Krakowa

Miasto udziela dość mglistego komentarza w tej sprawie, wydało oświadczenie:

"W grę wchodzi tylko hotel. W związku z informacjami dotyczącymi budowy hotelu przy al. 3 Maja, który w rzeczywistości miałby być blokiem mieszkalnym, informujemy, że inwestor otrzymał od Miasta pozwolenie wyłącznie na budowę hotelu. Żaden obiekt o innym przeznaczeniu nie ma prawa tam legalnie powstać.

10 grudnia 2015 roku Wydział Architektury i Urbanistyki UMK wydał decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na budowę dla inwestycji pod nazwą: „budowa budynku hotelowego z lokalami usługowo – handlowymi, z podziemnym parkingiem oraz wbudowaną stacją transformatorową, wraz z infrastrukturą techniczną i komunikacyjną, zjazdami z drogi wewnętrznej oraz zagospodarowaniem terenu na działce nr 179/8, obr. 12, j. ewid. Krowodrza i dodatkowo w zakresie infrastruktury technicznej na części działki nr 179/12, obr. 12 – Krowodrza, przy al. 3-ego Maja w Krakowie”.

Zgodnie z przedłożonym projektem budowlanym, wysokość planowanego obiektu ma wynosić 22,87 m; powierzchnia zabudowy: 2784,09 m²; a powierzchnia biologicznie-czynna: 2051,26 m². Projekt budowlany przewiduje też 94 miejsca postojowe (w tym 91 w garażu podziemnym).

Teren planowanego budynku znajduje się w obszarze obowiązującego od 2008 roku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „TS Wisła” i leży w obszarze określonym jako UT.1, czyli Tereny Usług Turystycznych. W związku z tym zatwierdzony wspomnianą decyzją projekt budowlany jest zgodny z zapisami planu miejscowego.

Jednocześnie warto dodać, że 8 grudnia 2015 r. pełnomocnik inwestora przekazał do Ministra Infrastruktury i Budownictwa wniosek o wyrażenie zgody na odstępstwo od przepisów § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Uzyskanie takiej zgody może umożliwić zrealizowanie budynku, którego części przesłaniają niektóre okna 28 apartamentów hotelowych (w tym pomieszczeniem przeznaczonych na pobyt ludzi) występujących w narożnikach wewnętrznych powstałych na styku połączenia części centralnej budynku z jego skrzydłami: północnymi i południowymi oraz na ostatniej kondygnacji budynku.

Wspomniany wniosek o udzielenie zgody na odstępstwo od warunków technicznych może sugerować, że inwestor planuje wystąpienie o zmianę pozwolenia na budowę. Opinia Miasta załączona do wniosku była w tym zakresie negatywna."

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 22

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
michał
ten teren miał być terenem parkowo -sportowym z basenami otwartymi otwarty dla wszystkich bo to teren miasta ,który przez szereg szemranych transakcji bez społecznej zgody stał się terenem prywatnym. postawmy temu weto ! wywalmy tych ludzi ,a te oszukańcze papiery do pieca.
ś
św.NH
No i się kręci na ostro przekręca dopokąd jeszcze walą na PEŁO leszcze z układu. Policja prokuratura sądy i kacapy z komuny!
k
kr75
tłumy dzikie jak na odpuście, nie mam nic przeciwko innym ludziom, ale jak człowiek nie ma możliwości spokojnego pospacerowania z rodziną w niedziele bo wszędzie dzikie tłumy to robi się wk...ny
a
aka
KLEJNOTY KRAKOWA SPRZEDAWANE...."handluje" nimi były długoletni rzecznik prezydenta Majchrowskiego, mąż szefowej KBF, bardzo wpływowej w mieście,,,
B
BJ
1. Będą to zwykłe mieszkania, jak najniższym kosztem, jak najwięcej m2, jak najmniejsza strata pod zieleń i infrastrukturę. Maksymalny zysk.
2. Kto to projektuje, kto wydaje zezwolenie, kto nie protestuje,kto z kim pije, pali i zakąsza ogóreczka - to pytania, które powinna postawić trzyliterowa instytucja z centralą w Warszawie.
3. Gdyby to zależało od "właściwej pani" to na Błoniach już by stało osiedle, a'la Ruczaj (tylko bardziej zagęsczone).
k
kr75
ludzie łykają wszystkie dotychczasowe "inwestycje" prowadzące do przeobrażenia Krakowa w natłoczone robolami korpo-miasto bez wystarczającej infrastruktury, ważne jest tylko wszystko służące wielkim korpo. Lud się do wszystkiego dostosuje. To i pewnie na błoniach w końcu powstaną bloczyska, na zasadzie "dobrego sąsiedztwa" z bloczyskami budowanymi obecnie - słynna definicja zabudowy wg WZ-tek. Potem zabudują wzgórze Bronisławy, Las Wolski, Rynek Główny, Kopiec Kościuszki, będą niszczyć to miasto dopóki wściekły tłum nie wparuje im do gabinetów i ich stamtąd nie wywlecze. Chciwość i bezmyślność tych ludzi jest silniejsza niż strach przed jakimikolwiek konsekwencjami.
ś
śledczy_
bo w folwarku machlojskiego najcenniejszym aktywem jest.... koperta.
A przede wszystkim uwolniono cię chamie od pańszczyzny na rzecz polskich Panów-oprawców
r
rex
KOD jest od protestów a nie działania, na kodzie pewni ludzie chcą się wybić do koryta
o
oszustwo
czyli krakowski standard - obiecuje się jedno, robi coś zupełnie innego, byle tylko nawciskać wszędzie mieszkań, które ciemny lud kupi z kredytu na 30 lat płacąc deweloperowi marżę 100%,
a wydanie decyzji o pnb niezgodnej z planem miejscowym JEST złamaniem prawa i nie ma tu się nad czym zastanawiać, szkoda że jeszcze kolejnej galerii handlowej tam nie wcisnęli
T
Tony Halik
Oczywiście nie ma winnych decyzji. Nikt nic nie wie. Jest tylko urzędnicze święte oburzenie: jak to?, a kto to? a co to? ja nie wydałem zgody , tylu było poprzedników, tyle się zmieniło osób a przecież ja nic nie mogę... Tragedia ludzie, Kraków to bagno może tylko jakaś demonstracja nas uratuje przed tymi oszołomami chcącymi wszystko zabudować. Kolejny pomysł dla deweloperów: może jakąś łachę piasku usypać w zakolu Wisły przed Wawelem a na niej blok wybudować nazywając go nadbudówką łodzi? bo łódź przecież można postawić w dowolny miejscu prawda?
Z
ZR
Zaskoczenie? Prezydent - biznesmen, wiceprezydent - najbliższa rodzina deweloperów, szef radnych - pracownik dewelopera. Układ doskonały, wszystko legalnie.

Na kilkanaście lat Kraków jest stracony. Ale zamiast rozpaczać, pomyślmy i porozmawiajmy o wyburzaniu.

I o gilotynach.
M
MLP
Panie Doktorze, merytorycznie zgoda, ale tytuł naukowy do czegoś zobowiązuje. Tekst podany wulgarnie a miejsce dla słoików jest w spiżarni. Smacznego!
K
KRK
Szkody, jakich narobił Prezydent JM są dla Krakowa nieodwracalne. Co gorsze, jeszcze mu mało a klakierzy na urzędniczych stołkach ochoczo wspierają go w tej destrukcji.
P
Prawnik
To jest niesamowite, ze niektorzy przez tyle lat jeszcze nie dosc sie nakraeli.Przeciez do grobu tej kasy nie zabierzesz.Skala korupcji w tym miescie jest niewiarygodna.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska