Defilada klas mundurowych w Krakowie
Wydarzenie organizowane przez Małopolskie Kuratorium Oświaty odbywało się pod hasłem: "Razem pilnujemy Polski". Rozpoczęła je uroczysta msza św. o godzinie 10, odprawiona przez biskupa Roberta Chrząszcza przy Ołtarzu Polowym, który został wzniesiony obok Katedry Wawelskiej.
- Dziś w naszej archidiecezji obchodzimy wspomnienie Hanny Chrzanowskiej, która swoje życie spędziła w Krakowie. Wychowując się w środowisku obojętnym religijnie, jako pielęgniarka służyła chorym, co pozwoliło z czasem, poprzez jej służbę odkryć Boga. Zmarła w opinii świętości w Krakowie. Postać ta pokazuje że przez spotkanie z ludźmi, którym służymy, możemy odnaleźć Boga. Co więc z naszym dzisiejszym spotkaniem tutaj? Jest ono z pewnością dziękczynieniem za naszą ojczyznę, za pokój w naszej ojczyźnie, za to że możemy żyć wspólnie, rozwijać się. To nasze spotkanie to też okazja do tego, byśmy zobaczyli wspólnotę. Że są ludzie, którzy myślą podobnie jak my, którzy mają wspólne z nami zainteresowania. Ludzie młodzi, dla których słowa "Bóg Honor Ojczyzna" nie są prastarą dewizą, ale są nadal aktualne. To spotkanie jest okazją do usłyszenia słów jakie wypowiedział św. Piotr - "Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi." Może to nasze dzisiejsze spotkanie będzie inspiracją dla Was moi drodzy młodzi przyjaciele, może ono odmieni Wasze życie, albo życie tych, którzy na Was patrzą, bo z pewnością jest ono wielkim świadectwem, miłości Boga, prawdy i Ojczyzny - powiedział bp Chrząszcz.
Defilada w Krakowie i... kontrmanifestacja
Po uroczystej mszy uczestnicy defilady zeszli z Wzgórza Wawelskiego i przy akompaniamencie wojskowej orkiestry maszerującej na czele przeszli ulice Grodzką w kierunku krakowskiego Rynku, tam skręcili w ulicę Szewską i dalej przeszli ulicami Podwale, Józefa Piłsudskiego i aleją 3 Maja do Parku im. Henryka Jordana. Wzdłuż trasy przemarszu defilady można było spotkać grupy uczniów krakowskich podstawówek z rodzicami, którzy w rękach dzierżyli plakaty z patriotycznymi hasłami i biało-czerwone flagi.
Obok defilady klas mundurowych szli uczestnicy kontramarszu pod hasłem: "Stop indoktrynacji! Barbaro, opamiętaj się". Jego organizatorami byli ISKRA inicjatywa obywatelska, Protest z Wykrzyknikiem i DOŚĆ milczenia - STOP klerykalizacji Polski. Inicjatywa Obywatelska.
Próbowali zakłócić pochód gwizdaniem i okrzykami m.in. "Nie pomogą modły, kiedy człowiek jest podły". W rękach nieśli transparenty, na których można było przeczytać: "Przemysław, Barbara od szkoły wara".
W Parku Jordana, który był ostatnim punktem na mapie czwartkowych uroczystości zgromadzeni po odśpiewaniu hymnu, któremu towarzyszyło podniesienie flagi państwowej na maszt, wysłuchali przemówień Małopolskiej Kurator Oświaty Barbary Nowak i Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka.
- Droga młodzieży, jestem ogromnie z Was dumna. Polska trwa i będzie trwała dzięki Wam. Bo to w was nadzieja. Dziś patrząc na to jak dumnie stoicie w mundurach, jestem pewna, że zagwarantujecie, że będziemy mogli jak najdłużej cieszyć się naszą wolną ojczyzną - zwróciła się do uczestników Barbara Nowak.
- Drodzy młodzi przyjaciele, dziękuje za Waszą służbę. Widać, że ta dywizja "Bóg Honor Ojczyzna" żyje w Was. Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczyniają, w tym Wojsku Polskiemu. Pozdrawiam również naszych przyjaciół z Ukrainy, którzy teraz bronią tych podstawowych wartości i naszej wolności - powiedział Mikołaj Pawlak.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Edukacji i Nauki – Przemysław Czarnek, Prezydent Miasta Krakowa – Jacek Majchrowski oraz Rzecznik Praw Dziecka – Mikołaj Pawlak. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Dziennik Polski.
Klasy mundurowe maszerowały w Krakowie
- Blok jak zamek w Krakowie! "Najoryginalniejszy" w mieście! Kto jeszcze nie widział?
- Bierzemy je na potęgę! Oto efekty uboczne popularnych leków bez recepty.
- Zatopione Skawce. Wieś na dnie Jeziora Mucharskiego
- Te znaki zodiaku to najlepsze żony
- Z aptek zniknęło kilkanaście popularnych leków. Wycofał je GIF
- "Perły Śródmieścia" usunięte. To kolejna akcja krakowskiej straży miejskiej
FLESZ - Wsparcie dla walczącej Ukrainy. Sprzęt wojskowy z atestem
