https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Noce bez alkoholu, ale nie w całym mieście

Piotr Tymczak
Sławomir Kowalski
Prezydent Krakowa przedstawił do skonsultowania nowe zasady sprzedaży alkoholu. W 13 z 18 dzielnic proponuje nocny zakaz handlu wyskokowymi trunkami w sklepach.

Dzielnice:

  • III Prądnik Czerwony,
  • VII Zwierzyniec,
  • IX Łagiewniki-Borek Fałęcki,
  • X Swoszowice,
  • XIV Czyżyny

– to obszary, na których nadal można byłoby kupować alkohol w sklepach przez całą dobę. Taka jest propozycja prezydenta dotycząca nowych zasad sprzedaży alkoholu w Krakowie.

Nocą nie można byłoby go natomiast kupować w godzinach od 22 do 6 rano w dzielnicach:

  • I Stare Miasto,
  • II Grzegórzki,
  • IV Prądnik Biały,
  • V Krowodrza,
  • VIII Dębniki,
  • XI Podgórze Duchackie,
  • XII Prokocim–Bieżanów,
  • XV Mistrzejowice,
  • XVI Bieńczyce,
  • XVII Wzgórza Krzesławickie,
  • XVIII Nowa Huta

Natomiast w dzielnicach VI Bronowice i XIII Podgórze zakaz sprzedaży trunków wyskokowych obowiązywałby w godzinach od 23 do 6 rano.

– Przy tworzeniu nowych zasad postanowiliśmy uwzględnić wnioski poszczególnych dzielnic – wyjaśnia Tomasz Popiołek, dyrektor Wydziału Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta.

Przypomnijmy, że znowelizowana ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, pozwalająca m.in. ograniczać nocny handel alkoholem w sklepach, zaczęła obowiązywać 9 marca. Do pół roku od tej daty gminy mają czas na wprowadzenie nowych przepisów. Urząd Miasta przeprowadził więc konsultacje wśród mieszkańców i w radach dzielnic. Jeżeli chodzi o mieszkańców to wpłynęło ponad 60 uwag, około połowa z tych wniosków dotyczyła ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. W przypadku dzielnic, 13 z nich opowiedziało się za zakazem nocnego handlu alkoholem w sklepach.

Większość z nich zaproponowała aby zakaz obowiązywał w godz. 22–6, a dwie w godz. 23–6. Urzędnicy postanowili to uwzględnić. Uznali natomiast, że sklepy monopolowe mogą być czynne całą noc w dzielnicach, które były przeciwko zakazowi: Łagiewniki–Borek Fałęcki, Swoszowice i Czyżyny. Dołączono do nich dzielnice, które się nie wypowiedziały: Prądnik Czerwony i Zwierzyniec.

Teraz magistracka propozycja ma zostać poddana kolejnym konsultacjom. Opinie i uwagi będą przyjmowane do 30 kwietnia 2018 r. Mogą one dotyczyć także projektu uchwał y w sprawie ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż alkoholu. Nowe przepisy zobowiązują do utworzenia limitu dla punktów sprzedających napoje alkoholowe do 4,5 proc. oraz piwa.

Propozycja urzędu jest taka, aby wynosił on 1400 dla sklepów (obecnie takich punktów jest ponad 1300) i także 1400 w lokalach gastronomicznych (obecnie ponad 1360) . Dla alkoholi w przedziale 4,5–18 proc. (z wyjątkiem piwa) proponowany limit wynosi 1275 dla sklepów i 1225 w lokalach gastronomicznych. Natomiast w przypadku alkoholu powyżej 18 proc. limit dla gastronomii to 1000, a w przypadku sklepów miałyby być odrębne limity dla każdej z dzielnic, m.in. w I Stare Miasto – 159, IV Prądnik Biały – 109, VKrowodrza – 53, XIIIPodgórze – 108, XVIII Nowa Huta – 77.

Obecnie są dwa limity na całe miasto dla alkoholi powyżej 4,5 proc. z wyjątkiem piwa: dla gastronomii – 1225 i sklepów – 1275 (wyczerpany).

Wnioski dotyczące sprzedaży alkoholu można składać lub wysyłać do Wydziału Spraw Administracyjnych UMK, al. Powstania Warszawskiego 10, 31-549 Kraków, albo poprzez e-maila: [email protected].

ZOBACZ KONIECZNIE:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Gazeta Krakowska

WIDEO: Koszyczek wielkanocny, czyli co włożyć do święconki?

Źródło:Agencja TVN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 11

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rynek pelen pijokow
Kazimierz tez super syf i gnoj ! Zamknac ta narodowa pijanie !!!
B
Biznessman
Ograniczyć wszystko.... zakaz od 18:00 do 6:00 całkowity zakaz sprzedaży od Piątku do Niedzieli włącznie i we wszystkie święta... A ja sobie otworze DOM DŻENTELMENA :) z płatnym wejściem powiedzmy 20 za wjazd i u mnie będzie można napić się wszystkiego w opór :) za dodatkową opłatą oczywiście :) spotkać się z sąsiadem czy przyjaciółmi, przy meczu czy kartach :)
G
Gość
Przecież lepiej udostępniać społeczeństwu środki odurzające, żeby imprezowicze łazili po ulicach, wrzeszczeli w nocy i burzyli spokój.

Jeśli już ktoś zamierza pić w nocy, to powinien być na tyle odpowiedzialny, żeby to przemyślał z wyprzedzeniem, a nie wyskakiwał w środku libacji, żeby uzupełnić wyczerpany zapas, kiedy spożyje się go więcej, niż się przewidywało (jak to bywa najczęściej).

Już szkoda wspominać o fakcie, że po zmroku najchętniej kupują nieletni i najchętniej nieletnim sprzedają.
w
waweldragon
Jak ktoś będzie chciał chlac to i tak będzie chlał.. tumany nie rozumiecie, że im więcej zakazów tym szybciej Was na taczkach wywiozą. Dajcie ludziom żyć.
z
zaraz
zacznie się pakowanie do ciupy
j
ja
A ja proponuje od 22 do 6 rano godzinę policyjną i wszystko pozamykać. Wtedy będzie najlepiej i najfajniej. Tych pajacy chyba powaliło.
R
Robert
Jak za komuny, melina będzie najlepszym interesem w mieście.
t
teraz
zacznie się jeżdżenie po pijaku
R
RC
W tym kraju naprawdę nie da się normalnie żyć. Non stop jakieś ograniczenia i to często wbrew woli mieszkańców. Poza tym to zabieranie ludziom pracy i niszczenie biznesu. Już nie mówiąc o wolnośvi człowieka. Kiedy się to skończy? Ludzie opamiętajcie się póki nie jest jeszcze za późno.
A
Ada
Trzeba bedzie otworzyc meline. To bedzie super business!!!!
G
Gość
majchrowski od..pieprz się w koncu od krakowian, komuchu z sosnowca.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska