Często, ale mogliby jeszcze częściej. Warunek? Guz nowotworowy powinien być zdiagnozowany na wczesnym etapie rozwoju, niezbyt duży. - Wczesne nowotwory można operować metodą endoskopową - podkreśla dr n. med. Paweł Papież, ordynator Oddziału Otolaryngologii w „Żeromskim”. - Korzyści dla chorego to krótka hospitalizacja, zabieg jest bowiem nierozległy, nie pozostawia zewnętrznych ran, nie trzeba zmieniać opatrunków, proces gojenia jest szybszy.
U pacjentów po usunięciu krtani w Oddziale Otolaryngologii wykonywane jest protezowanie głosu. - Kiedy chory traci narząd mowy, od razu wszczepiamy protezę, co zdecydowanie poprawia jego komfort życia - dodaje szef Oddziału. - Na pewno jest też łatwiejsza decyzja o wyborze rodzaju zabiegu, jeśli chory wie, że zostanie wszczepiona proteza, która pozwoli na komunikację z otoczeniem.
Zanim pacjent trafi na stół operacyjny, laryngolodzy przeprowadzają badanie endosko-powe z użyciem NBI (Narrow Band Imaging), czyli wąskiej wiązki światła. Badanie NBI wykorzystywane jest w ramach wczesnej profilaktyki onkologicznej i pozwala wykryć zmiany dotąd niewidoczne. - Badanie NBI wykorzystuje różnice we właściwościach pochłaniania światła przez krew i tkanki otaczające naczynie krwionośne, pozwala doprecyzować miejsce i rozległość nowotworu na powierzchni błony śluzowej - wyjaśnia dr Papież. - Zdrowa śluzówka pokrywająca górne drogi oddechowe ma zabarwienie różowoczerwone. Dzięki NBI możliwa jest ocena jej koloru oraz wychwycenie miejsc o wzmożonym metabolizmie i nadmiernym unaczynieniu, które inaczej się barwią pod wpływem światła, co może świadczyć o zmianie nowotworowej. NBI może być przydatną metodą przesiewową do badań wstępnych; pozwala również na diagnostykę zmian nowotworowych w gardle i jamie ustnej.
W Polsce tylko kilka ośrodków dysponuje taką diagnostyką. Informacje i rejestracja: Szpital Żeromskiego, tel. 12 622 95 26 lub 12 622 95 32.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Mówimy po krakosku
data-hide-cover="false" data-show-facepile="false">