https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Laser niebieskiego światła to nowoczesna metoda stosowana w chirurgii krtani. 5 Wojskowy Szpital w Krakowie chwali się osiągnięciami

Aleksandra Łabędź
Laser niebieskiego światła to nowoczesna metoda stosowana w chirurgii krtani. 5 Wojskowy Szpital w Krakowie chwali się osiągnieciami
Laser niebieskiego światła to nowoczesna metoda stosowana w chirurgii krtani. 5 Wojskowy Szpital w Krakowie chwali się osiągnieciami mat. prasowe/5 WSzK
Laser niebieskiego światła to przede wszystkim bezpieczniejsza, szybsza i mniej inwazyjna dla pacjenta forma zabiegu. 5 Wojskowy Szpital Kliniczny w Krakowie jest jednym z nielicznych ośrodków w kraju, który stosuje tę nowoczesną metodę w chirurgii krtani. Wystarczy około 15-20 minut: znieczulenie miejscowe, wprowadzenie wideoendoskopu przez nos, a w nim światłowodu z promieniami lasera niebieskiego światła. Po takim zabiegu wystarczy zaledwie chwila odpoczynku i pacjent może iść do domu.

– Laser światła niebieskiego o długość fali 445 nm pozwala nam niszczyć szczególnie te tkanki, które są bogate w naczynia. Takimi tkankami są właśnie brodawczaki krtani. Ten laser działa punktowo, bardzo precyzyjne powodując koagulację chorych tkanek, co daje większe szanse na wyleczenie – tłumaczy dr n. med. Paweł Dobosz, kierownik Klinika Otolaryngologii i Chirurgii Onkologicznej Głowy i Szyi Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie.

5 Wojskowy Szpital Kliniczny w Krakowie za przykład podaje chorobę pana Andrzeja, który z brodawczakami walczy przez całe życie. Pierwsze objawy choroby pojawiły się u niego, gdy miał zaledwie 2,5 roku. Minione lata to dla pana Andrzeja kilkadziesiąt zabiegów w znieczuleniu ogólnym. Pan Andrzej wcześniej leczył się w kilku krakowskich szpitalach.

Jego ostatnie nawroty choroby powodowały zwężenie światła tchawicy do blisko 3/4. Kolejne zabiegi w specjalistycznym znieczuleniu ogólnym z wentylacją dyszową dawały ulgę zaledwie na kilka tygodni. Zastosowanie nowoczesnego lasera znacznie wydłużyło te okresy.

– Nie mogłem oddychać. Bardzo szybko się męczyłem. Miałem duszności. Trudno mi było funkcjonować – mówi pacjent, który jest pacjentem 5 WSzK od 8 lat.

Jak tłumaczy szpital: "Pierwsze operacje w Klinice Otolaryngologii były przeprowadzane jeszcze z użyciem klasycznego lasera CO2 sprzężonego z mikroskopem operacyjnym. Teraz pan Andrzej wybiera zdecydowanie zabiegi endoskopowe z użyciem lasera niebieskiego światła". Tego samego dnia wychodzi do domu, nie ma skutków ubocznych, po prostu czuje się lepiej.

Laser niebieskiego światła jest stosowany w szpitalu wojskowym w Krakowie od kilku miesięcy. Dr Dobosz zdecydował się na wprowadzenie tej metody między innymi na podstawie doświadczeń prof. Marcusa M. Hessa z Medical Voice Center w Hamburgu, który propaguje użycie lasera 445nm od kilku lat, z bardzo dobrymi wynikami leczenia.

W Klinice Otolaryngologii szpitala wojskowego Krakowie prowadzona jest także dokładna analiza przebiegu i efektów pierwszych zabiegów. Dotychczas było ich ponad 20 i odbyły się bez powikłań. Do tej pory nie zaobserwowano istotnego nawrotu zmian brodawczakowatych krtani, które usunięto w czasie 9 zabiegów. Laserem tym usuwano też nawracające ziarniniaki czy polipy krtani. Bo laser światła niebieskiego sprawdza się także w leczeniu innych zmian. Co istotne, wideoendoskopia przeznosowa pozwala skrócić czas zabiegów oraz wykonać procedury ambulatoryjnie bez konieczności kilkudniowej hospitalizacji.

Bezpieczeństwo nad wodą. Jak zapobiegać utonięciom

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska