Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: o wydatkach zadecydują mieszkańcy

Karolina Gawlik
Zwierzyniec, Bronowice i Prądnik Biały to zwycięzcy projektu "Dzielnice się liczą!", dzięki któremu mieszkańcy sami zdecydują, na co wydać pieniądze z budżetu. Wczoraj w magistracie odbyła się konferencja, na której poznaliśmy szczegóły przedsięwzięcia.

Siedem z 18 dzielnic Krakowa wyraziło chęć udziału w projekcie. O wyborze dzielnic zdecydowały m.in. poziom zaangażowania, doświadczenie w konsultacjach społecznych i środki, jakie radni zobowiązali się przeznaczyć do dyspozycji mieszkańców.
W ramach projektu, w trzech krakowskich dzielnicach odbędzie się cykl konsultacji społecznych, podczas których mieszkańcy zadecydują, na co przeznaczyć środki z budżetu partycypacyjnego, który zostanie wygospodarowany ze środków rad dzielnic.
Konsultacje społeczne rozpoczną się w połowie maja. W czerwcu mieszkańcy dzielnic opracują swoje projekty. Po weryfikacji formalnoprawnej, we wrześniu będą głosować nad pomysłami.

Realizatorzy projektu podkreślają, że budżet partycypacyjny to sposób na budowanie u mieszkańców poczucia odpowiedzialności za sprawy, które ich dotyczą.

- Do tego dochodzi walor edukacyjny, ponieważ ludzie poznają kompetencje i zakres działań dzielnic oraz stan finansów publicznych miasta - mówi Mateusz Płoskonka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Wspierania Inicjatyw Społecznych. - Najważniejsza dla nas jest jednak integracja mieszkańców.

Anna Pasieka z Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych zaznacza, że mieszkańcy często nie znają członków rady dzielnicy, nie wiedzą, czym się oni zajmują i gdzie można się z nimi spotkać. Projekt "Dzielnice się liczą!" ma to zmienić. - Budżet partycypacyjny to nie koncert życzeń, ale budowanie koalicji mieszkańców z radnymi dzielnic - mówi Pasieka.

Pomysł może zgłosić każdy, kto ukończył 16 lat, mieszka w danej dzielnicy lub jest z nią związany i zebrał pod swoją propozycją 10 podpisów. Pojawia się jednak pytanie, jak radni dzielnic sprawdzą, czy dana osoba spełnia te warunki?

- W tym roku będziemy się kierować zaufaniem społecznym. Do weryfikacji wystarczy więc oświadczenie składane przez mieszkańca - wyjaśnia Szczęsny Filipiak, przewodniczący dzielnicy Zwierzyniec.

Skąd mieszkaniec ma wiedzieć, czy jego pomysł jest realny? Jak ma go zamienić w profesjonalny projekt? W tym pomogą moderatorzy z Biura Inicjatyw Społecznych. Na konsultacje przewidziano cztery spotkania. Na pierwszym mieszkańcy dowiedzą się m.in., jakie są dozwolone kwoty inwestycji i na jakim terenie mogą być realizowane. Na drugim i trzecim planowane są warsztaty, na których mieszkańcy opracują swoje propozycje. Pomagać będą również radni dzielnic podczas swoich dyżurów.

Mieszkańcy mogą przedstawiać swoje projekty w dowolnych dziedzinach - sporcie, kulturze, edukacji, infrastrukturze. - Tych obszarów jest bardzo wiele, niech nas mieszkańcy zaskoczą - mówi Filipiak.

Anna Pasieka nie wyklucza, że w trakcie konsultacji między mieszkańcami może dojść do kontrowersji. Zapewnia jednak, że moderatorzy są na to przygotowani i będą w stanie doprowadzić do porozumienia.

Ostateczną decyzję o sfinansowaniu podejmą mieszkańcy dzielnicy w głosowaniu.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska