Unikatowy dokument, jak się okazało, znajduje się w zbiorach Archiwum Narodowego w Krakowie. To pismo Dowództwa Generalnego Okręgu do władz miasta datowane na 28 lipca 1919 r.
– Dotyczy pierwszej świętowanej uroczyście rocznicy wymarszu „Kadrówki” w niepodległej Polsce – mówi nam rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek.
To właśnie prezydent przekaże oprawione faksymile dokumentu Dionizemu Krawczyńskiemu, komendantowi LIII (38.po wojnie) Marszu Śladami Pierwszej Kompanii Kadrowej. Jego uczestnicy wyruszą z krakowskich Oleandrów do Kielc w poniedziałek rano. Ale już w sobotę w Krakowie rozpoczyna się cykl wydarzeń związanych z obchodami 104. rocznicy wymarszu do Kongresówki garstki podkomendnych Józefa Piłsudskiego, którzy dali początek Legionom Polskim i w ciągu kilku lat przynieśli upragnioną niepodległość Polsce.
Na sobotę zaplanowano m.in. apel przy Kwaterze Legionowej na cmentarzu Rakowickim (godz. 16.30), premierę filmu Macieja Gawlikowskiego „Marsze Niepodległości” w kinie Kijów (godz. 19.30, wstęp wolny), a także złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka.
Z kolei w niedzielę ziemia z krakowskich Oleandrów złożona zostanie w kopcu Józefa Piłsudskiego przez prezydenta Andrzeja Dudę. Trafią tam również urny m.in. z ziemią z pól bitewnych pod Rokitną (1915 r.), Jazłowcem (1919 r.), a także z lwowskiej Persenkówki (1918 r.). Na Sowińcu znajdzie się też ziemia z grobu Anny i Jana Paderewskich (rodziców Ignacego Paderewskiego) na cmentarzu w Żytomierzu; z Bykowni, gdzie pogrzebano Polaków z tzw. ukraińskiej listy katyńskiej czy z fortu Twierdzy Kraków „Luneta Warszawska”, miejsca kaźni żołnierzy AK i Narodowych Sił Zbrojnych.
Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w obchodach rocznicy pierwszy raz od objęcia funkcji głowy państwa. Dla niego będzie to powrót do korzeni, bo w okresie PRL-u był członkiem, a później nawet drużynowym 5. Krakowskiej Drużyny Harcerskiej „Piorun”, która nosiła imię Legionistów 1914 roku.
Z udziałem Andrzeja Dudy odprawiona zostanie w niedzielę (godz. 17) msza święta w katedrze na Wawelu; później prezydent zejdzie do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów (godz. 18), by złożyć kwiaty przy trumnie marszałka Józefa Piłsudskiego oraz prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który był protektorem marszu.
Kolejnym punktem niedzielnych obchodów będzie wieczorny (godz. 20.30) capstrzyk u stóp kopca Piłsudskiego. W tym samym mniej więcej czasie (godz. 19-20) na Małym Rynku odbywać się będzie 69. Krakowska Lekcja Śpiewania w wykonaniu kabaretu „Loch Camelot”.
Wreszcie w poniedziałek rano (godz. 7) uroczystości przeniosą się na Oleandry, w pobliże Domu im. Józefa Piłsudskiego, okupowanego przez Związek Legionistów Polskich. Stamtąd uczestnicy LIII (38. po wojnie) Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej wyruszą w kierunku Michałowic, by przez m.in. Miechów, Jędrzejów 12 sierpnia dotrzeć do Kielc.
– Niepodległość, którą wywalczyliśmy w 1918 r. to nie przypadek. Często mówi się, że do Warszawy przyjechał jakiś pociąg, wysiadł z niego jakiś człowiek, i nagle stała się wolność. Głównym architektem niepodległości był komendant Piłsudski i to wszystko być może zaczęło się tu, w Krakowie, być może zaczęło się we Lwowie, kiedy powstały związki strzeleckie. Dla nas tym symbolem będzie 6 sierpnia 1914 r. i wymarsz I Kompanii Kadrowej tu, w Krakowie – mówi Dionizy Krawczyński.
Przypomina, że tegoroczna edycja wydarzenia odbywa się pod hasłem: „Bez 6 sierpnia 1914 r. nie byłoby 11 listopada 1918 r.”
ZOBACZ KONIECZNIE: