13 października 1982 roku. Huta im. Lenina w Nowej Hucie rozpoczęła strajk. Komunistyczne władze otoczyły teren zakładu kordonem funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej oraz żołnierzy ludowego Wojska Polskiego, na ulice miasta wyjechał ciężki sprzęt. Przystąpiono do szturmu, brama zakładu została zmiażdżona przez czołgi. Zakład został spacyfikowany siłą, do czego władza nie chciała się później przyznać.
Jednocześnie na terenie miasta odbywała się „miesiącznica” – pokojowa demonstracja z okazji wprowadzenia stanu wojennego. Na ulice wyszły tysiące ludzi, których nastroje dodatkowo podgrzewało przyjęcie przez Sejm PRL 8 października ustawy delegalizującej związki zawodowe. Zgromadzonych demonstrantów zaatakowało ZOMO.
Tymczasem, daleko od tych wydarzeń, przy kościele w Bieńczycach, kpt. Służby Bezpieczeństwa Andrzej Augustyn śmiertelnie postrzelił Bogdana Włosika, ucznia wieczorowego technikum i robotnika w Hucie im. Lenina.
Pomimo błyskawicznie udzielonej pomocy i rozpoczęcia operacji w Szpitalu Wojskowym przy ul. Wrocławskiej, Bogdan Włosik zmarł. Informacja o jego śmierci stała się powodem do zintensyfikowania akcji protestacyjnych. ZOMO odpowiedziało kolejnymi brutalnymi atakami na nowohucian, atakowano nawet osoby modlące się w kościołach w intencji zmarłego.
Pogrzeb Bogdana Włosika odbył się 20 października 1982 r. i stał się wielką patriotyczną manifestacją, w której wzięło udział 20 tysięcy osób.
Zakaz handlu w niedzielę. Solidarność chce zaostrzenia przepisów

- Oto najwięksi pożeracze prądu w twoim domu!
- Horoskop jesienno-zimowy dla wszystkich znaków zodiaku
- Pokoje do wynajęcia w Krakowie. Cena? Od 600 do nawet 1500 złotych!
- Emerytury w październiku 2022. Takie przelewy będą dostawać emeryci po zmianach
- Najpopularniejsze imiona w tym roku w Krakowie. TOP 10 dla chłopców i dla dziewczynek
- Punkty karne. Nowy taryfikator punktów 2022. Co zmieniło się od 17 września?