https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Obchody 40. rocznicy śmierci Bogdana Włosika. 20-letni uczeń technikum i robotnik huty został zamordowany przez SB

Ewa Wacławowicz
Obchody 40. rocznicy śmierci Bogdana Włosika
Obchody 40. rocznicy śmierci Bogdana Włosika Joanna Urbaniec
W czwartek 13 października, pod pomnikiem upamiętniającym Bogdana Włosika i inne ofiary komunistycznego reżimu, zgromadziło się kilkadziesiąt osób z flagami i symbolami Solidarności. Wcześniej w kościele M. B. Królowej Polski – Arce Pana odbyła się msza św. w intencji zamordowanego 40 lat temu Bogdana Włosika. 20-letni uczeń technikum wieczorowego i robotnik Huty im. Lenina zginął postrzelony przez funkcjonariusza SB w trakcie nowohuckich demonstracji.

13 października 1982 roku. Huta im. Lenina w Nowej Hucie rozpoczęła strajk. Komunistyczne władze otoczyły teren zakładu kordonem funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej oraz żołnierzy ludowego Wojska Polskiego, na ulice miasta wyjechał ciężki sprzęt. Przystąpiono do szturmu, brama zakładu została zmiażdżona przez czołgi. Zakład został spacyfikowany siłą, do czego władza nie chciała się później przyznać.

Jednocześnie na terenie miasta odbywała się „miesiącznica” – pokojowa demonstracja z okazji wprowadzenia stanu wojennego. Na ulice wyszły tysiące ludzi, których nastroje dodatkowo podgrzewało przyjęcie przez Sejm PRL 8 października ustawy delegalizującej związki zawodowe. Zgromadzonych demonstrantów zaatakowało ZOMO.

Tymczasem, daleko od tych wydarzeń, przy kościele w Bieńczycach, kpt. Służby Bezpieczeństwa Andrzej Augustyn śmiertelnie postrzelił Bogdana Włosika, ucznia wieczorowego technikum i robotnika w Hucie im. Lenina.

Pomimo błyskawicznie udzielonej pomocy i rozpoczęcia operacji w Szpitalu Wojskowym przy ul. Wrocławskiej, Bogdan Włosik zmarł. Informacja o jego śmierci stała się powodem do zintensyfikowania akcji protestacyjnych. ZOMO odpowiedziało kolejnymi brutalnymi atakami na nowohucian, atakowano nawet osoby modlące się w kościołach w intencji zmarłego.

Pogrzeb Bogdana Włosika odbył się 20 października 1982 r. i stał się wielką patriotyczną manifestacją, w której wzięło udział 20 tysięcy osób.

Zakaz handlu w niedzielę. Solidarność chce zaostrzenia przepisów

od 16 lat
Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ehh
Został zamordowany ,tak samo jak obroncy Wyspy Węży .Bo to ci sami kreatorzy propagandy .Praktycznie co chwile ktos ginie po kontakcie z Policja,czy w aresztach-i co ?I nic,tragedia rodziny i Policjantów. Nawet pokojowego Nobla odpowiednikowi naszego Bolka załatwili-Alasiowi Bialeckiemu.Ale po co zmieniac Modus Operandi ,jak ten stary sie wyśmienicie sprawdza.
Z
Zbigniew Rusek
Szkoda, że nie było jakiegoś żołnierza, myśliwego czy leśniczego, któryby zastrzelił tego kapitana SB. Wtedy by Bogdan Włosik żył.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska