Narożny budynek (znajduje się pod adresami: Sławkowska 13 i św. Marka 13). Powstał on w XVII wieku jako połączenie trzech kamienic, które budowniczowie scalili wspólną fasadą. Początkowo pałac służył jako luksusowa miejska rezydencja - był bogato zdobiony, a w jego wnętrzach były zgromadzone wartościowe meble i dzieła sztuki, w tym bardzo cenna galeria obrazów flamandzkich i włoskich malarzy.
Część pałacu przeszła później w ręce księcia Władysława Sanguszki (1803-1870), ziemianina, zagorzałego konserwatywnego polityka, uczestnika powstania listopadowego i... znawcy koni. Mieszkał tu wspólnie ze swoją małżonką, Izabelą z Lubomirskich. Pierwszy człon nazwy pałacu "Tarnowskich" został wzięty od nazwiska innego współwłaściciela pałacu, hrabiego Zdzisława Tarnowskiego, który nieruchomość odkupił na przełomie XIX i XX wieku.
Zresztą budowla na przełomie stuleci często zmieniała właścicieli. I niestety, podupadała. Dziś mieści się w niej przedziwna mieszanka klubów, barów z kebabem i sklepów. Fasada niszczeje. Smutno na to patrzeć.
Dyrektor MORD-u chce ograniczyć ruch "elek" Przeczytaj!
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!