FLESZ - Ruszyły szczepienia przeciw COVID-19
Zakończone prace remontowe i konserwatorskie w podziemiach kościoła przy ul. Pijarskiej 2 podsumowała na Facebooku wojewódzka konserwator zabytków.
"Przywrócone zostały wszystkie elementy tego niezwykłego, mistycznego wnętrza - schody zostały zamknięte kutymi bramami, wybrane stopnie oznaczono krzyżykami - zgodnie z rzymskim pierwowzorem, wiodą one do Więzienia, niewielkiej zakratowanej kaplicy. Tu na mensie ustawiono odnaleziony i poddany konserwacji ołtarzyk z obrazem Ecce Homo. Na wprost wejścia, pod schodami znajduje się grota - Grób Chrystusa. Relikwie znalezione w stopniach Świętych Schodów wróciły też na ten wyjątkowy cmentarz, bo tym w gruncie rzeczy boczne nawy krypty były - jest tu poza tym ponad 50 pochówków..." - napisała małopolska konserwator Monika Bogdanowska.
Przypomnijmy: w krypcie kościoła oo. Pijarów (przy ul. Pijarskiej 2) w ostatnich latach konserwatorzy wydobyli spod warstw pobiały i farb, uzupełnili i w części zrekonstruowali polichromię z XVIII wieku. Wnętrze odzyskało wysokiej klasy malowidła - cykl pasyjny, którego autorem był Andrzej Radwański, wybitny twórca doby baroku, w swoim czasie najbardziej ceniony malarz krakowski. Radwański jest autorem polichromii na ścianach, natomiast malowidła w tzw. lunetach to dzieło Franciszka Ecksteina i jego zespołu.
W dolnym kościele wyremontowano także m.in. monumentalne, dwubiegowe tzw. Święte Schody. W tym roku odzyskały jeszcze swoje bramki. Kraty te będą odtąd wydzielać przestrzeń sacrum od tej części krypty, która służy wydarzeniom kulturalnym, wystawom.
Pierwotnie krypta (konsekrowana w 1733 r.) była kaplicą z ołtarzem przedstawiającym Więzienie Chrystusa, na szczycie Świętych Schodów - schodów, które są kopią tych, po których Chrystus w pałacu Piłata w Jerozolimie szedł na sąd. Prawy bieg tych schodów ma 28 stopni i to po nich wierni wchodzili na górę na kolanach.
Na terenie klasztoru został odnaleziony obraz, który znajdował się w tym ołtarzu. I teraz, po odnowieniu, wrócił na swoje miejsce. - Obraz jest XVII-wieczny, w skrzynce z XIX wieku, zamykanej, z dwoma skrzydłami. Na górze schodów mamy postument ołtarza. Na nim znajdzie się mensa (płyta ołtarzowa - red.), zostanie ustawiona nastawa ołtarzowa z obrazem, a także odtworzona krata, która zamknie to więzienie Chrystusa - tak przed rokiem zapowiadał Piotr Białko, którego firma konserwatorska prowadziła prace u pijarów. Dziś ten ołtarz Więzienia Chrystusa jest już przywrócony.
Konserwatorzy w 2018 roku dokonali w krypcie zaskakującego odkrycia: w prawym biegu Świętych Schodów znaleźli 59 niewielkich nisz, w których były umieszczone relikwie męczenników, Krzyża Świętego oraz relikwie Ziemi Świętej. Wydobyto je i zabezpieczono, a teraz powróciły do tego wnętrza.
Trzy lata temu w podziemiach kościoła oo. Pijarów zostały odkryte katakumby, a w nich kilkadziesiąt pochówków. Trumny znajdują się w zamurowanych niszach. Odwiedzając podziemia można zobaczyć w tych katakumbach wykonane w tynku tablice epitafijne.
W obrębie klasztoru przy ul. Pijarskiej konserwatorzy zajęli się również m.in. polichromiami tzw. pompejańskimi na klatce schodowej Kolegium Zakonu Pijarów czy dekoracją architektoniczną w tynku barokowym, zdobiąca klatkę schodową, która prowadzi z dolnego do górnego kościoła.
Kilkuletni remont i prace konserwatorskie przy Pijarskiej toczyły się m.in. z dofinansowaniem z funduszy rozdzielanych przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa (był to jeden z tzw. projektów kluczowych, z zagwarantowanym kilkuletnim wsparciem finansowym SKOZK).
- Kraków sprzed niemal stu lat na kolorowych zdjęciach!
- Kolejny słynny sklep wycofuje się z Polski! Jest ich coraz więcej [GALERIA]
- Nowy sklep internetowy Magdy Gessler. Ceny zwalają z nóg. Flaczki za 50 złotych!
- Tropiki zaledwie dwie godziny drogi od Krakowa! [ZDJĘCIA]
- Mieszkania w Krakowie dla milionerów. Tak można mieszkać!
- Andrzej Duda jednym telefonem załatwił otwarcie stoków
