https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Odwołany wykład na UJ jednak się odbędzie. Dziekan zdumiony skandalem, studenci muszą się tłumaczyć

Grzegorz Wszołek
Piotr Idem
Przedwczesna okazała się radość studentów z Sekcji Psychologii Sądowej Koła Naukowego Studentów Psychologii UJ o odwołaniu wykładu dr Magdaleny Grzyb na konferencji naukowej poświęconej przemocy. Pomimo tego, że środowiska LGBT i postępowa lewica wsparły ich decyzję, wykład się odbędzie - Uniwersytet powinien być miejscem debaty nad ważnymi problemami społecznymi. Nie możemy unikać tematów kontrowersyjnych – mówi nam prof. Jerzy Pisuliński, dziekan Wydziału Prawa i Administracji.

Dr Magdalena Grzyb miała wystąpić 7 grudnia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Studenci UJ zaprosili tę nauczycielkę akademicką Wydziału Prawa i Administracji do omówienia w trakcie kampanii „16 dni akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć” kryminalnej specyfiki zabójstw kobiet i mężczyzn. Zaproszenie spotkało się jednak ze sprzeciwem członków Sekcji Psychologii Sądowej Koła Naukowego Studentów Psychologii UJ.

Zdaniem protestujących dr Grzyb okazała się zbyt mało progresywna. Jako zarzut przedstawiono m.in. to, że podważa sens wprowadzania do przepisów prawa pojęcia „płci odczuwanej". Badaczka uważa, że taka kulturowa zmiana wręcz pogłębi dyskryminację kobiet i jest sprzeczna z fundamentami założeń feminizmu. Inną „niedopuszczalną opinią” badaczki okazała się ta, mówiąca że „transseksualiści nie są najbardziej wykluczoną grupą w polskim społeczeństwie”. Jako przykłady gorzej postrzeganych grup społecznych dr Grzyb podała Romów, bezdomnych i biednych.

„Być może osoby transpłciowe i niebinarne są rzeczywiście wykluczone i spotyka je dyskryminacja. I to one są ofiarami systemu i społeczeństwa. Nie przeczę. Trudno jest mi jednak to dostrzec spod gradu kamieni i obelg, które kierują oni na każdą kobietę, która ośmieli się publicznie powiedzieć coś nie po ich myśli. Skala nienawiści wobec kilku kobiet, które określają jako „terfy”, oraz ostracyzm, które je dotyka, każe na poważnie zastanowić się, kto jest wykluczany w polskiej sferze publicznej w liberalno-lewicowych mediach, a kto wyklucza. Bo okazuje się, że najbardziej wykluczają i krzywdzą ci, którzy sami najgłośniej krzyczą, że są wykluczani i są ofiarami” - pisała Grzyb na łamach „Krytyki Politycznej”.

Tak wygląda świąteczny Rynek z lotu ptaka

Kraków. Świąteczny Rynek i Jarmark Bożonarodzeniowy na zdjęc...

Dr. Grzyb została przez swoich przeciwników określona mianem „TERF-a”, czyli „osoby wykluczającej społeczność trans”. Okazało się, że stąd już prosta droga do coraz popularniejszego zjawiska, określanego jako „cancel culture” - wykreślenia całego dorobku ze względu na nieodpowiednią postawę lub poglądy. Czarę goryczy przelał fakt, że wykładowczyni akademicka otwarcie krytykowała podającego się za kobietę agresywnego aktywistę LGBT o pseudonimie „Margot” i podawała w wątpliwość fakt, że rzekomo czuje się on kobietą. W efekcie na Magdalenę Grzyb spadła fala krytyki - została w ostatnich dniach dosłownie zlinczowana przez aktywistów wspierających LGBT. Te zarzuty stały się także argumentami dla jej przeciwników z Sekcji Psychologii Sądowej Koła Naukowego Studentów Psychologii UJ.

„Wybierając prelegenta/kę kierowaliśmy się obszarem specjalizacji, a także tym, że wielokrotnie współpracowaliśmy już z osobami pracującymi w Katedrze Kryminologii Wydziału Prawa i Administracji UJ. Zapraszając do poprowadzenia wykładu Panią Doktor Magdalenę Grzyb nie byliśmy świadomi poglądów, które Pani Doktor reprezentuje. Chcemy także zaznaczyć, że absolutnie nie zgadzamy się z opiniami, które Pani Doktor wygłasza, a także nie wyrażamy zgody na żadne przejawy transfobii w przestrzeni uniwersyteckiej” - przyznali w oświadczeniu.

„W tym miejscu chcemy również przeprosić za zaistniałą sytuację, która mogła wywołać u wielu osób dyskomfort i zaburzyć ich poczucie bezpieczeństwa. Sekcja Psychologii Sądowej KNSP UJ chce być przestrzenią bezpieczną i inkluzywną dla wszystkich osób studiujących i będzie dążyła do tego, aby podobne sytuacje już nigdy nie miały miejsca” – dodała sekcja.

Decyzji adeptów psychologii nie poparł prof. Jerzy Pisuliński, dziekan Wydziału Prawa i Administracji UJ, który w rozmowie z nami przyznał, że jest zdumiony skandalem.

- Wykład dr Magdaleny Grzyb miał się odbyć w ramach kampanii „16 dni akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć”, które to wydarzenie jest koordynowane przez Dział ds. Bezpieczeństwa i Równego Traktowania – Bezpieczni UJ. Nie wiadomo mi, jacy studenci wystąpili przeciwko przeprowadzeniu wykładu przez panią dr Grzyb, ani na czym opierali swoje oskarżenia formułowane wobec niej. Znam jedynie oświadczenie Sekcji Psychologii Sądowej KNSP UJ o odwołaniu jej wykładu. Nawet jeśli propozycja wykładu pani dr Grzyb wyszła ze strony Sekcji Psychologii Sądowej KNSP UJ, to decyzja - zwłaszcza z takim jak przedstawiono uzasadnieniem - o odwołaniu wykładu pani doktor Grzyb nie powinna być podejmowana przez studentów bez porozumienia z władzami uczelni, a co najmniej z koordynatorem kampanii - odpowiedział w rozmowie z nami prof. Jerzy Pisuliński pytany o to, czy studenci konsultowali z przedstawicielami UJ decyzję o anulowaniu wykładu dr Magdaleny Grzyb.

Biały poranek w Krakowie - 5.12

Zima w Krakowie. Spadł pierwszy śnieg, biały poranek w mieśc...

- Temat wykładu wiązał się z prowadzonymi przez panią dr Grzyb badaniami i w tym zakresie jest ona uznaną badaczką. Osobiście uważam, że brak było podstaw do podjęcia takiej decyzji. Rektor prof. Jacek Popiel zdecydował, że wykład pani dr Grzyb jednak się odbędzie w zaplanowanym terminie – dodaje dziekan.

- Uniwersytet powinien być miejscem debaty nie tylko nad kwestiami naukowymi, lecz także ważnymi problemami społecznymi. Nie możemy unikać tematów kontrowersyjnych, wzbudzających emocje społeczne. Jednak debata uniwersytecka, a nawet szerzej - debata publiczna powinna być prowadzona z zachowaniem przyjętych w nauce zasad i opierać się na szacunku dla osób prezentujących odmienne poglądy. Nie jest dopuszczalne naruszanie godności innych osób. Z tego co wiem, wobec pani dr Grzyb były formułowane różne zarzuty w sposób, który nie może być akceptowany na uczelni, a wręcz stała się ofiarą hejtu. To świadczy nie tylko o braku kultury osób, kierujących takie oskarżenia, lecz narusza wspomniane zasady prowadzenia debaty na uczelni. Dziwię się, że osoby sprzeciwiające się wykluczeniu spośród członków wspólnoty akademickiej osób niebinarnych, same żądają wykluczenia z debaty uniwersyteckiej innych osób tylko dlatego, że nie podzielają ich poglądów

- krytykuje prof. Pisuliński.

Jak dodał, władze Wydziału Filozoficznego zwróciły się z prośbą o wyjaśnienia do członków koła naukowego.

Dr Grzyb zdumiona hejtem

Zapytaliśmy o komentarz dr Magdalenę Grzyb. Kryminolożka nie chce udzielać wywiadów aż do zakończenia procedury wyjaśniającej ws. pierwotnie odwołanego wykładu.

- Sprawa jest w tej chwili wyjaśniania przez właściwe organy UJ i jeszcze przez kilka dni do czasu wyjaśnienia wstrzymam się z komentowaniem. Mogę tylko powiedzieć, że mój wykład został odwołany z powodu hejtu transaktywistów. Wykład miał się odbyć online i tematyka dotyczyła moich badań nad zabójstwami kobiet i nie miała najmniejszego związku z osobami transpłciowymi - przekazała nam naukowiec.

Usiłowaliśmy skontaktować się ze studentami z Sekcji Psychologii Sądowej Koła Naukowego Studentów Psychologii UJ, jednak nie odpowiedzieli na nasze pytania.

Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku Głównym w Krakowie. Zobacz ceny na kolejnych slajdach >>>

Jarmark Noworoczny w Krakowie. Jakie ceny na Rynku Głównym? ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
4 grudnia, 17:41, jeżus skisł !:

Nie popieram tzw. ideologi gender, ani też jakichkolwiek przejawów dyskryminacji, szczególnie w zakresie ograniczania wolności przedstawiania własnych poglądów i wymiany myśli. Zwłaszcza tych o charakterze naukowym. Natomiast tutaj, kij po prostu ma dwa końce. Swoistej "wolności słowa" nagle domagają się gwałtownie osoby powiązane z obrzydliwą i upadłą zbrodniczą ideologią religijną tzw. prymitywnego katolstwa. Dziwnie i szczególnie ze środowisk, którzy wręcz stosowały jawne prześladowania i chamskie represje wobec wielu innych osób chcących w przestrzeni publicznej , na różne tematy przedstawiać lub manifestować swoje poglądy. Robi się żenująco i pociesznie.

Biedaku, ależ ta antykatolicka nienawiść cię zżera. To musi być trudne do zniesienia.

G
Gość
Ta pani kłamie ..a paradoks nordycki jest błędnie interpretowany...poprzez pominięcie obowiązku wychowawczego wobec dzieci przez partnerów kobiet...jej interpretacja jest zatem błędna
L
Lukasz
drapieżnośc i agresywnosc lewactwa jest juz nie do zniesienia. Uniwersytet to miejsce wymieniania roznych opinii a nie jedynie lewackich!
A
Adam
Przepraszam, to dziś studenci decydują kto ma ich i czego uczyć??
j
jeżus skisł !
Nie popieram tzw. ideologi gender, ani też jakichkolwiek przejawów dyskryminacji, szczególnie w zakresie ograniczania wolności przedstawiania własnych poglądów i wymiany myśli. Zwłaszcza tych o charakterze naukowym. Natomiast tutaj, kij po prostu ma dwa końce. Swoistej "wolności słowa" nagle domagają się gwałtownie osoby powiązane z obrzydliwą i upadłą zbrodniczą ideologią religijną tzw. prymitywnego katolstwa. Dziwnie i szczególnie ze środowisk, którzy wręcz stosowały jawne prześladowania i chamskie represje wobec wielu innych osób chcących w przestrzeni publicznej , na różne tematy przedstawiać lub manifestować swoje poglądy. Robi się żenująco i pociesznie.
G
Gość
Wygląda na to , że brać studencka wszystkich płci nie odpowiedziała, bo przestraszyła się własnej odwagi, miał być zachwyt mediów i władz UJ nad poprawnością polityczną, a tymczasem wrzawa poszła w inną stronę. Chwała panu rektorowi, że powiedział veto takim wybrykom. Jak ktoś chce studiować w strefie komfortu, nie potrafi konfrontować poglądów, debatować, to niech jedzie na uczelnie zachodnie, najlepiej do USA.
g
grzeg
Po pierwsze. Tzw. problematyka gender ro największy śmieć, kretynizm w świecie akademickim. Jeśli jest jakiś większy, to proszę wskazać.

Po drugie, studenci, których celem jest zamykanie ust inaczej myślącym. I to na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przerażające. Do czego to zmierza?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska