W swoim przemówieniu rektor uczelni dr hab. Sylwester Tabor, prof. URK poruszył kwestie drastycznego spadku liczby studentów na uczelniach w Krakowie (jak wskazał, być może jedną z głównych przyczyn są wyższe niż w innych ośrodkach akademickich ceny najmu mieszkań), a także kryzysu kształcenia rolniczego.
- Oczywiście, zdajemy sobie sprawę z tego, że jeżeli 15 lat temu na kierunku rolnictwo w naszej uczelni kształciliśmy ponad 1700 osób, to było to o wiele za dużo. Jednak dzisiaj, gdy kształcimy niewiele ponad 100 osób - jest to o wiele za mało! Brakuje bowiem obsady dla wielu strategicznych stanowisk w całym agrobiznesie, przez kompetentnych absolwentów posiadających wyższe wykształcenie rolnicze. Brakuje ich w doradztwie, w inspekcjach i administracji rolniczej oraz usługach produkcyjnych - wyliczał rektor.
Prof. Tabor stwierdził, że uczelnia ciągle musi zwiększać atrakcyjność studiów podyplomowych oraz organizować kształcenie w ramach krótkich mikrocykli, ponieważ w tym kierunku zmierzają zmiany edukacyjne i w przyszłości "zbiór mikropoświadczeń zastąpi pełnocyklowe dyplomy".
Rektor przekazał też, że URK wybiega w przyszłość, poszukując możliwości współpracy ze szkołami ponadpodstawowymi i podstawowymi. - Tym sposobem pobudzamy w kolejnych pokoleniach młodzieży zainteresowanie studiami na jedynym w Polsce Uniwersytecie Rolniczym - mówił rektor URK.
Prof. Tabor zwrócił się także do studentów, szczególnie tych, którzy rozpoczynają naukę na URK:
- To nie was ma zmieniać świat, tylko wy macie go zmieniać. Jednak zmieniając ten świat nie zapominajcie o bardzo prozaicznej sprawie, tak prozaicznej, że wielu gdzieś ją gubi - o odpowiedzialności. Bo w tym świecie obok was żyją wasi rodzice i rodzeństwo, bliższa i dalsza rodzina, przyjaciele i ci, którzy waszymi przyjaciółmi nie są – żyje drugi człowiek. Rozwijacie swoje pasje i siebie, bo sprzyja temu nasza uczelnia i cały akademicki Kraków - zaapelował rektor.
Podczas inauguracji nastąpiła immatrykulacja - symboliczne przyjęcie nowych studentów w poczet akademickiej społeczności. Ponadto wręczone zostały odznaczenia państwowe zasłużonym pracownikom i wykładowcom Uniwersytetu Rolniczego. W imieniu prezydenta RR dekoracji medalami: złotym, srebrnym i brązowym dokonał zastępca szefa Kancelarii Prezydenta
RP minister Piotr Ćwik w asyście rektora URK.
Uniwersytet Rolniczy oferuje kształcenie na 35 kierunkach studiów prowadzonych w języku polskim oraz na siedmiu kierunkach prowadzonych w języku angielskim. W ofercie uczelni jest także Szkoła Doktorska oraz studia podyplomowe, w tym MBA.
Najpopularniejsze kierunki na Uniwersytecie rolniczym w roku akademickim 2024/2025
Kierunki, na które w ostatniej rekrutacji kandydowało najwięcej osób to:
- Weterynaria - 679 kandydatów
- Dietetyka - 557 kandydatów
- Ekonomia - 536 kandydatów
- Zarządzanie - 511 kandydatów
- Finanse i rachunkowość - 480 kandydatów
Najpopularniejsze kierunki na studiach stacjonarnych I stopnia to z kolei:
- Weterynaria - 8,49 kandydatów na miejsce (czekało 80 miejsc)
- Finanse i rachunkowość - 8 kandydatów na miejsce (60 miejsc)
- Etologia i psychologia zwierząt - 7,33 kandydatów na miejsce (45 miejsc)
- Dietetyka - 4,13 kandydatów na miejsce (135 miejsc)
- Transport i logistyka - 3,52 kandydatów na miejsce (75 miejsc)
- Biotechnologia - 3,69 kandydatów na miejsce (75 miejsc)
- Odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami - 3,53 kandydatów na miejsce (45 miejsc)
- Ekonomia - 3,57 kandydatów na miejsce (150 miejsc)
- Zarządzanie - 3,41 kandydatów na miejsce (150 miejsc)
- Architektura krajobrazu - 3,67 kandydatów na miejsce (60 miejsc)
Kiedy zakaz trzymania psów na łańcuchach?
