Inauguracja na AGH odbyła się z udziałem m.in. ministra nauki Dariusza Wieczorka oraz wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara.
Rektor AGH prof. Jerzy Lis w przemówieniu inauguracyjnym wskazał, że uczelnia w tej kadencji będzie kontynuować swoją misję pod hasłem: "AGH - uniwersytet przyszłości - stawia ambitne cele". Podkreślał też, że podstawowym zadaniem AGH jest kształcenie specjalistów dla gospodarki.
- Jesteśmy świadomi dynamicznego rynku pracy i chcemy, żeby oprócz bardzo popularnych kierunków, które związane są z szeroko rozumianą IT, z nowoczesną cyfryzacją, mieć możliwość zapewnić gospodarce fachowców tam, gdzie potrzeba. A dalej potrzeby gospodarki wymagają inżynierów w zakresie górnictwa i hutnictwa, przemysłu surowcowego, przemysłu mechanicznego, przemysłu chemicznego itd. - wymieniał rektor AGH, dodając, że struktura kształcenia na 17 wydziałach tej uczelni pokrywa praktycznie "całą paletę potrzeb gospodarki". - Czujemy się jako uczelnia publiczna odpowiedzialni, patriotycznie odpowiedzialni za zapewnienie naszej gospodarce specjalistów - mówił prof. Lis.
Apel o kierunki zamawiane i staże przemysłowe
Rektor AGH zaapelował przy tym o nowe otwarcie i dyskusję nad rządową strategią rozwoju szkolnictwa wyższego w Polsce.
- Świat się zmienia, a pewne nasze rozwiązania, nawet struktury szkolnictwa wyższego w Polsce nie przystają do rzeczywistości. Ja już nie mówię o finansowaniu... Liczymy na określenie na nowo roli uczelni publicznych w naszym kraju. Liczymy na projekty, które pozwalają nam pomóc konkurować także z innymi krajami w zakresie kształcenia specjalistów - dlatego, że widać, że w czasie globalnych kryzysów bez pomocy państwa, bez centralnego wpływu na planowanie szkolnictwa wyższego nie ma sukcesów - przekonywał rektor w swoim przemówieniu.
Jak zapowiedział rektor, uczelnia będzie apelować o pilne działania dotyczące kształcenia w deficytowych kierunkach, a są nimi także górnictwo i hutnictwo. Ze strony uczelni oczekiwane są działania typu: kierunki zamawiane, stypendia, staże przemysłowe, promocja kierunków, na które jest zapotrzebowanie, pomoc we współpracy z przemysłem, jak też określenie, jakie są potrzeby.
Polska kuźnia multimilionerów
Rektor w swoim wystąpieniu zwrócił także uwagę, że AGH po raz piaty z rzędu zwyciężyła w tym roku w rankingu tzw. kuźni multimilionerów.
- To jest wykaz uczelni, których absolwenci posiadają majątek ponad 100 milionów euro. My mamy 11 takich osób - mówił rektor. - Przekazuję tę informację do naszych przyszłych studentów, bo ukończenie AGH to nie tylko dostanie dyplomu. To są także liderzy przedsiębiorczości, innowacji i sukcesu. To prawdziwi ludzie sukcesu, to też ludzie sukcesu AGH - podkreślił rektor.
Remonty i budowa akademików
Podczas inauguracji wystąpił również minister Nauki Dariusz Wieczorek.
- Należą się Państwu wielkie podziękowania za wkład w rozwój AGH, za Państwa osiągnięcia. To cząstka każdego z Was sprawiła, że dziś ta uczelnia cieszy się takim prestiżem. Serdecznie gratuluję - stwierdził minister.
Szef resortu poruszył też temat spraw bytowych studentów i zapowiedział: - Będziemy stawiać na remonty i budowę akademików.
Pasja do "odkrywania i sięgania poza linię horyzontu"
Na kampusie AGH otwarto uroczyście
nowy obiekt, z którego będą korzystać Centrum Technologii Kosmicznych oraz Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. W nowym budynku studenci będą mogli doskonalić dotychczasowe projekty z obszaru inżynierii kosmicznej i mechatronicznej. Oddany do użytku obiekt wchodzi w skład modernizowanego od 2018 roku kompleksu.
- Oddajemy do użytku obiekt, który jest wyrazem nieustającej pasji naszej społeczności do odkrywania i sięgania poza linię horyzontu. To właśnie badania w obszarze m.in. inżynierii kosmicznej pozwalają nam tam sięgać. Eksploracja kosmosu zaczyna się jeszcze na Ziemi, w takich laboratoriach i z takimi zespołami, które udało nam się zgromadzić w Centrum Technologii Kosmicznych
i wokół kierunku studiów, jakim jest inżynieria mechatroniczna prowadzona na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. To właśnie tutaj nasza kadra i osoby studiujące będą prowadzić symulacje warunków na stacjach kosmicznych czy projektować i badać właściwości najnowszych materiałów wykorzystywanych w lotach kosmicznych - mówił w trakcie uroczystego otwarcia prof. Jerzy Lis, rektor AGH.
W nowo otwartym obiekcie funkcjonować będą laboratoria Katedry Robotyki i Mechatroniki WIMIR, m.in.:
- Laboratorium robotów mobilnych i systemów autonomicznych współtworzone we współpracy z krakowską firmą technologiczną Husarion, które wyposażone będzie w najnowsze rozwiązania w zakresie robotyki mobilnej: platformy autonomiczne czy roboty kroczące. Infrastruktura laboratorium umożliwia testowanie platform w różnych warunkach, od hal przemysłowych po trudne warunki terenowe w zastosowaniach militarnych i kosmicznych;
- Laboratorium przemysłowych robotów współpracujących i kognitywnych współtworzone we współpracy z firmą Multiprojekt Automatyka, które będzie wyposażone w najnowsze osiągnięcia robotyki opartej o sztuczną inteligencję. Stanowiska badawcze umożliwiają badanie i testowanie nowoczesnych algorytmów sterowania oraz badanie interakcji robotów kognitywnych ze środowiskiem, infrastrukturą przemysłową i człowiekiem.
Z kolei Centrum Technologii Kosmicznych w nowym obiekcie będzie realizowało badania z obszaru m.in. rozwoju materiałów dla zastosowań kosmicznych, realizacji misji satelitarnych, astrobiologii czy rozwoju urządzeń do eksploracji zasobów kosmicznych.
Dla potrzeb CTK AGH powstała odrębna część budynku, w której w przyszłości będą badane m.in. rakiety i satelity kosmiczne pod kątem odporności na wstrząsy i drgania.
"W najbliższych latach nowy budynek będzie także wyposażony w wyjątkowe laboratorium. Habitat dla analogowych misji kosmicznych posłuży zarówno do szkolenia przyszłych astronautów, jak i testowania technologii planowanych do użycia w kosmosie. Unikatowe w skali świata laboratorium umożliwi niebawem realizację eksperymentów związanych z przebywaniem ludzi w kosmosie" - przekazuje krakowska uczelnia.
Jednym z najbardziej unikatowych laboratoriów, jakie planowane są w nowym obiekcie, będzie laboratorium tzw. brudnej komory termiczno-próżniowej, symulującej warunki panujące na Księżycu.
W nowej siedzibie Centrum Technologii Kosmicznych niebawem będą udostępnione także m.in.:
- Laboratorium biologii kosmicznej, w którym naukowcy będą zajmować się badaniem biologicznego wpływu warunków lotów kosmicznych na organizmy żywe
- Laboratorium kosmicznej inżynierii biomedycznej - poświęcone badaniom nad procesami starzenia się w kosmosie i na Ziemi oraz zapobiegania chorobom
- Laboratorium czujników do zastosowania w przestrzeni kosmicznej, które posłuży do opracowywania zaawansowanych nanomateriałów do czujników wykorzystywanych w aplikacjach związanych z przestrzenią kosmiczną
- Laboratorium badań materiałowych, w którym kadra naukowa zajmie się badaniem właściwości różnych materiałów w warunkach zbliżonych do kosmicznych, w tym w niskich i wysokich temperaturach.
- Aktualnie zajmujemy się wyposażaniem laboratoriów, w których badania będą prowadzić pracownicy i pracownice CTK. Osoby studiujące, działające w kosmicznych kołach naukowych, również dostaną w nowym budynku przestrzeń do pracy i rozwijania swoich projektów. W nowej siedzibie stworzymy warunki do pracy i badania zarówno ludzi, jak i urządzeń, które mają pracować w typowych warunkach kosmicznych - mówi prof. Tadeusz Uhl, dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych AGH.
Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu
