https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: oferta Politechniki i ASP - nowy kierunek studiów

Małgorzata Stuch
Politechnika Krakowska i Akademia Sztuk Pięknych wspólnie uruchomią nowy kierunek studiów - inżynierię wzornictwa przemysłowego. To nowy kierunek, który wkrótce będzie można studiować w Krakowie.

Czytaj też:

Inżynieria wzornictwa przemysłowego jest ofertą dla umysłów ścisłych o artystycznych zainteresowaniach, albo artystów, którym nie są obce nauki ścisłe. Inżynier wzornictwa przemysłowego będzie mieć interdyscyplinarną wiedzę - z zakresu informatyki, matematyki czy fizyki, budowy maszyn i materiałów, ale będzie też swobodnie korzystał z możliwości oferowanych przez wzornictwo przemysłowe. Na studiach pozna m.in. tajniki projektowania środków transportu i produktów przemysłowych, zdobędzie wiedzę z zakresu grafiki komputerowej i wizualizacji.

W Polsce nie ma jeszcze takiej oferty edukacyjnej na studiach stacjonarnych, tymczasem na europejskich politechnikach już zaczynają się kształcić specjaliści tej branży. Przed nimi znakomite perspektywy na rynku pracy. - Mamy nie mniej uzdolnionych młodych ludzi. Z kompetencjami, które zdobędą u nas, będą poszukiwani na polskim i konkurencyjni na międzynarodowym rynku pracy. Połączenie kwalifikacji inżynierskich i wiedzy specjalistycznej w zakresie wzornictwa przemysłowego to wymarzona charakterystyka designera - mówi prof. Jerzy Sładek z Wydziału Mechanicznego PK, na którym - we współpracy z Wydziałem Form Przemysłowych ASP - będą prowadzone nowe studia.

Inspiracją do ich uruchomienia były potrzeby rynku. Zaoferowanie dobrze pomyślanego i sprawnie działającego produktu myśli inżynierskiej nie jest dziś gwarancją sukcesu rynkowego. Aby produkt zyskał przychylność klienta i dobrze się sprzedawał musi również mieć atrakcyjny wygląd. Dotyczy to nie tylko luksusowych samochodów, ale w coraz większym stopniu wszelkich przedmiotów codziennego użytku. Inżynieria wzornictwa przemysłowego ma przygotowywać nowego typu specjalistów, którzy na takie zapotrzebowanie będą umieli odpowiedzieć.

W 2013 roku uruchomione zostanie kształcenie I stopnia na nowym kierunku, z czasem rozwinięte do poziomu II stopnia, a być może także poszerzone o studia doktoranckie. Przygotowaniem wspólnych studiów zajmuje się Rada Programowa, powołana spośród pracowników Politechniki Krakowskiej i Akademii Sztuk. Znaleźli się w niej profesorowie Politechniki Krakowskiej Edward Lisowski, Leszek Wojnar i Jerzy Sładek oraz ze strony Akademii Sztuk Pięknych prof. Jerzy Ginalski, dr hab. Marek Liskiewicz i dr Janusz Konaszewski.

Wybierz Wpływową Kobietę Małopolski 2012 Zobacz listę kandydatek i oddaj głos!

Która stacja narciarska w Małopolsce jest najlepsza? Zdecyduj i weź udział w plebiscycie

Ferie zimowe 2012. Zobacz, jak możesz je spędzić w Krakowie!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

x
xyz
ta pani dziennikarka musi się doszkolić, a nie artykuły pisać. jak można u połowy wykładowców podawać tytuły naukowe, a u reszty pominąć??? tak jakby na ASP wykładali profesorowie, a na PK - żule spod sklepu.
K
K.
Dokładnie, jak wyżej. Sam jestem studentem takiego kierunku. Opis kierunku pokrywa się z tym, co dzieje się u mnie na uczelni. Ale zdaję sobie sprawę, że Kraków lubi wieźć prym jeśli chodzi o pewne rzeczy. Wybacz Kraków, za późno. Student z Bydgoskiego UTP :)
R
R
Czy Wam coś na głowę upadło, czy nie widzicie nic poza granicami swojego miasta? Oferta wzornictwa przemysłowego istnieje już w paru innych miastach. Może warto się trochę doinformować zanim zaczniecie pisać bzdury.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska