https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Otwarto Centrum Cyklotronowe Bronowice [WIDEO, ZDJĘCIA]

red.
Otwarto Centrum Cyklotronowego Bronowice w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie
Otwarto Centrum Cyklotronowego Bronowice w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie fot. Anna Kaczmarz
W czwartek otwarto Centrum Cyklotronowego Bronowice w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Jest to pierwszy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w świecie ośrodków, gdzie chorzy na raka będą leczeni poprzez napromieniowanie guzów.

Autor: Anna Kaczmarz

Budowa trwała cztery lata, a jej koszt wyniósł 265 mln zł. Centrum Cyklotronowe w krakowskich Bronowicach to pierwszy ośrodek radioterapii protonowej w kraju.

Dzięki supernowoczesnej technologii będzie można leczyć chorych na nowotwory, minimalizując ryzyko nawrotu lub uszkodzenia zdrowych komórek. Na pierwszego pacjenta trzeba niestety poczekać. I to mimo że od początku roku do centrum trafiło już kilkaset zapytań w sprawie terapii.

Leczenie cyklotronem to nowa procedura, która musi zostać wyceniona przez Agencję Oceny Technologii Medycznej. Drugą kwestią jest doprecyzowanie, jakie rodzaje nowotworów cyklotron będzie leczył. Na tzw. liście priorytetowej jest 10 schorzeń. To m.in. rak podstawy czaszki, zatok obocznych nosa, oponiaki złośliwe, nowotwory wieku dziecięcego wymagające napromieniowania osi mózgowo-rdzeniowej, glejaki.

W bronowickim centrum na terapię może liczyć około 700 pacjentów rocznie (oraz 100 pacjentów z czerniakiem oka). Przez najbliższe dwa lata liczba ta będzie jednak niższa. - W pierwszym roku przyjmiemy do 250 pacjentów. Jeśli znaczącą grupę stanowić będą dzieci, to liczba będzie mniejsza. Terapia najmłodszych pacjentów jest bardziej pracochłonna - mówi prof. Marek Jeżabek, dyrektor Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk, której częścią jest Centrum Cyklotronowe.

Na protonoterapię, której koszt szacuje się na ok. 80-100 tys. zł, skierować musi szpital. W praktyce, pacjenci kierowani będą do Krakowa z całej Polski. Najpierw jednak trafią do jednej z jednostek medycznych, wskazanych przez Agencję. Obecnie są krakowskie szpitale: Uniwersytecki, Centrum Onkologii i dziecięcy w Prokocimiu. - Wierzymy, że pierwsi pacjenci trafią do nas w styczniu 2016 roku - mówi Jeżabek.

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

sf fbg
miejsc takich powinno być więcej, albo ten krakowski powinien mieć dziesiątki (a nie parę) stanowisk i leczyć powinni wszystkie nowotwory a nie wybrane... dlaczego traktować ich różnie.
Środki z chemioterapii i innych takich przeznaczyć na nowocześniejsze, skuteczniejsze i mniej ryzykowne (choć droższe) terapie... na ale to jest Polska
m
malek
Polska nie jest jakimś wyjątkowym miejscem, gdzie ludzie chorują na nowotwory niespotykane w innych krajach. Terapia protonowa jest na świecie prowadzona w kilkunastu ośrodkach od lat, a dwa miesiące temu otwarto centrum Skandion w Uppsali (wyposażone niemal dokładnie tak jak Bronowice), gdzie terapia już idzie. Zamiast wyrażać otwarte drzwi wystarczy zobaczyć jakie nowotwory są leczone w ośrodkach z podobnym sprzętem (z wiązką skanującą) i od tego zacząć. A takie ustalenia można zrobić w dwa tygodnie.
ś
św.NH
Nie ma za co, nie ma kto , kolejki będą większe bo zachapali naszą kasę. 100 milinów lekką rączką Budzan od Tuseka załatwił na kolejne nie działające urządzeni w IFJ gangsta z PRL tytułami rządzi naszą kasą.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska