WIDEO: Otwarto nowe Centrum Leczenia Chorób Piersi
Autorzy: Katarzyna Kojzar, Adam Wojnar, Gazeta Krakowska
Szpital Uniwersytecki wciąż inwestuje w swoje budynki przy ul. Kopernika. Właśnie oddano do użytku odnowione Centrum Leczenia Chorób Piersi.
- Będzie to pierwszy taki ośrodek w całym makroregionie, czyli w skali wojewójdztw małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego. Jako jedyni, obok samego leczenia, będziemy wykonywali zabiegi onkoplastyczne i rekonstrukcje piersi - mówi dr Diana Hodorowicz-Zaniewska, koordynator Centrum.
Pacjentki, które trafią do nowego ośrodka, będą mogły liczyć na szybką diagnostykę i kompleksowe leczenie. Na miejscu pracują radiolodzy, chirurdzy, ginekolodzy, onkolodzy, radioterapeuci, chirurg plastyczny, fizjoterapeuta i psycholog. Obecność tych wszystkich specjalistów w jednym ośrodku będzie ułatwieniem dla pacjentek, które od tej pory nie będą musiały przemieszczać się między oddziałami. W Centrum wykonywane są zabiegi oszczędzające i onkoplastyczne, biopsje węzłów wartowniczych, zabiegi radykalne oraz jednoczasowe i odroczone rekonstrukcje piersi.
- Odnowiliśmy sale i zakupiliśmy nowy, zaawansowany sprzęt diagnostyczny. Dysponujemy mammografem cyfrowym najwyższej klasy. Mamy również stół do biopsji stereotaktycznej, dzięki któremu możemy diagnozować zmiany niewidoczne w klasycznym badaniu mammograficznym - tłumaczy dr Paweł Basta, zastępca koordynatora Centrum.
Dodaje, że w najbliższym czasie zostaną zakupione dwa nowoczesne ultrasonografy. Planowany jest także remont pierwszego piętra Centrum. Mimo, że sale zostały odnowione, za trzy lata ośrodek przeniesie się do nowej siedziby w Krakowie-Prokocimiu.
Jak przyznaje dyrektor "Uniwersyteckiego", Barbara Bulanowska, wszystkie pracownie chirurgiczne w 2019 roku zmienią swój adres. - Oczywiście będziemy starali się wykorzystać infrastrukturę, którą posiadamy obecnie. Na razie jednak Centrum będzie funkcjonować przy Kopernika, a my skupimy się nad tym, żeby ośrodek zaczął funkcjonować pod znakiem Breast Unit, czyli w oparciu o najlepsze modele amerykańskie i zachodnioeuropejskie. Chcemy, aby pacjentki wiedziały, że się rozwijamy - mówi.
Do Centrum Leczenia Chrób Piersi będą przyjmowane osoby ze skierowaniami od lekarza POZ lub ginekologa, a także posiadacze Karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego. Ośrodek będzie również prowadził szkolenia dla chirurgów. Całość inwestycji kosztowała ponad 2,5 mln zł.