https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Otwarto Skwer Wolnej Ukrainy. "Skromny gest wobec wielkiej siły narodu ukraińskiego"

Ewa Wacławowicz
We wtorek, 12 lipca prezydent Jacek Majchrowski wraz z Konsulem Generalnym Ukrainy w Krakowie Wiaczesławem Wojnarowskim otworzyli Skwer Wolnej Ukrainy, stanowiący część placu Biskupiego, położonego od ul. Krowoderskiej do skweru Aleksandra Biborskiego. Nadanie nazwy skwerowi to niejedyne działanie podjęte dotychczas przez Radę Miasta Krakowa celem okazania Ukraińcom wsparcia, po tym jak 24 lutego br. Rosja napadła na ich ojczyznę.

W południe, na Skwerze Wolnej Ukrainy zgromadziło się kilkadziesiąt osób, w przeważającej większości narodowości ukraińskiej. Jedni przynieśli z sobą flagi narodowe, inni transparent z hasłem „Slava Ukraini” (Chwała Ukrainie!). Tuż po godzinie 12, zgromadzeni odśpiewali hymn narodowy Ukrainy. Po tym podniosłym wstępie, do głosu doszli oficjele i zaproszeni goście.

Rafał Komarewicz, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa podziękował krakowianom za solidarność i serdeczność jaką okazali Ukraińcom.

- Rada Miasta Krakowa również chciała do tej solidarności dołożyć swoją małą cegiełkę, co czynimy dziś przez nadanie nazwy Skwerowi Wolnej Ukrainy, w tym symbolicznym miejscu naprzeciwko konsulatu Rosyjskiego. Chciałbym żebyście Wy obywatele ukraińscy, zawsze mieli poczucie, że Polska jest z Wami, że zawsze będziemy Wam pomagać – zapewniał zgromadzonych Rafał Komarewicz

O dwukierunkowej pomocy Krakowa dla Ukrainy i gestach solidarności, w nawiązaniu do wybuchu wojny na terytorium naszego sąsiada opowiedział zgromadzonym Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Wspomniał o transportach leków, żywności i najpotrzebniejszych rzeczy oraz o opiece jaką nad ukraińskimi uchodźcami roztoczyło miasto i jego mieszkańcy. Przypomniał również o wielokrotnych gestach solidarności z Ukraińcami, które objawiały się m.in. wywieszaniem narodowych flag Ukrainy czy też uruchomieniem dedykowanej Ukraińcom stacji telewizyjnej.

- Otwarciem tego skweru chcemy pokazać, że jesteśmy z Wami, że walczymy. Tak jak Wy walczycie za wolność waszą i naszą. Zawsze można pokazać, że Dawid też pokona Goliata – powiedział Prezydent Krakowa

Wiaczesław Wojnarowski, Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie powiedział, iż liczy na to, że wtorkowa uroczystość na Skwerze Wolnej Ukrainy będzie kamieniem węgielnym pod nową przyszłość Europy i całego świata, wolnego od rasizmu i ruskiego miru.

- Dla Ukraińców przyznanie się okupantowi, że jesteś nauczycielem, lekarzem, wychowawcą w przedszkolu, profesorem uczelni wyższej czy duchownym cerkwi nie akceptowanej przez ruski mir, oznacza automatycznie skazanie na tortury i śmierć – zaznaczał Konsul Generalny Ukrainy

Dodał też: - Uważam, że otwarcie tego Skweru, to historyczne wydarzenie, które jest kolejnym przejawem wsparcia mojej walczącej Ojczyzny, w ramach dotychczasowej bezprecedensowej na skalę światową pomocy Rzeczypospolitej Polskiej dla naszego państwa – sił zbrojnych, ludności, która znalazła schronienie w Waszym kraju – powiedział Wiaczesław Wojnarowski

Po przemówieniach, gdy odsłonięto tablicę z nazwą Skweru Wolnej Ukrainy, grupa Ukrainek wykonała hymn narodowy.

*********************************************

Rada Miasta Krakowa uchwałę w sprawie nadania nazwy podjęła 13 kwietnia 2022 r. Na chwilę przed głosowaniem w sprawie nazwy skweru radni połączyli się online z władzami Lwowa.

- Dzisiaj robicie potężny krok dla Polski i Ukrainy. Ta nowa nazwa - Wolna Ukraina - na zawsze wejdzie w pamięć mieszkańcom Krakowa. (…) Bo dzisiaj walczymy nie tylko za wolną Ukrainę, za wolną Polskę, dzisiaj walczymy za wolny świat, za prawo decydowania na swojej wolnej ziemi - powiedział Mer Lwowa Andrij Sadowy.

Nadanie nazwy skwerowi to jedno z wielu działań podejmowanych przez Radę Miasta Krakowa na rzecz wsparcia Ukrainy i Ukraińców. Podczas sesji 2 marca radni jednogłośnie przyjęli rezolucję w sprawie sprzeciwu wobec zbrojnego aktu agresji na Ukrainę i wyrażenia solidarności z narodem ukraińskim. Zagłosowali także za zakończeniem współpracy Krakowa z Moskwą i Sankt Petersburgiem oraz zaapelowali w rezolucji do miast i gmin Rzeczypospolitej Polskiej o wypowiedzenie współpracy zawartej z jednostkami municypalnymi Federacji Rosyjskiej.

Natomiast 12 maja radni zadecydowali, że ukraińskie miasta otrzymają pomoc rzeczową w wysokości 500 tys. zł.

- Działania podejmowane przez Radę Miasta Krakowa to hołd bohaterom walczącym o wolność oraz gesty wsparcia i solidarności z narodem ukraińskim. To także działania, które w połączeniu z pomocą materialną i wsparciem oferowanym przez miasto i mieszkańców Krakowa składają się na pomoc dla naszych przyjaciół z Ukrainy – mówi Rafał Komarewicz, przewodniczący Rady Miasta Krakowa i zapewnia, że Kraków będzie dalej pomagał Ukrainie.

Partnerami otwarcia skweru jest Konsulat Generalny Ukrainy w Krakowie oraz Związek Ukraińców w Polsce.

Prezes ZPP: Polskie firmy pomogą w odbudowie Ukrainy

od 16 lat
Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zbigniew Rusek
Może by tak Konsulat Ukrainy przeniesiono na Plac Biskupi (lub utworzono tam punkt obsługi uchodźców), gdyż to, co dizeje się na Al. Beliny-Prazmowskiego, jest nie do przyjęcia. W godzinach szczytu jest wiecznie zwęzona jezdnia do jednego pasa ruchu w miejscu, gdzie kursje aż 11 linii autobusowych, z czego 3 przyśpieszone. Powoduje to powazne utrudnienie przejazdu autobusów a bywa, że nawet karetka pogotowia jadąca na syrenie ma spore problemy z przejazdem. To zwęzenie do jednego pasa ruch w tak newralgicznym mijscu, to skandal (tym bardziej, że to trwa już 4,5 miesiąca, a nie np. 1 czy 2 dni). Nie wspomnę już o tym, że jest to najwęższy wlot na Rondo Mogilskie spośród wszystkich, a na nim jest najwięcej linii autobusowych.
E
Ehh
Kiedys pl.Biskupi nazywano Pigalakiem ,także Pigalak i i dzisiejsza Ukraina....ehh ,dosadniej chyba nie można.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska