W południe, na Skwerze Wolnej Ukrainy zgromadziło się kilkadziesiąt osób, w przeważającej większości narodowości ukraińskiej. Jedni przynieśli z sobą flagi narodowe, inni transparent z hasłem „Slava Ukraini” (Chwała Ukrainie!). Tuż po godzinie 12, zgromadzeni odśpiewali hymn narodowy Ukrainy. Po tym podniosłym wstępie, do głosu doszli oficjele i zaproszeni goście.
Rafał Komarewicz, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa podziękował krakowianom za solidarność i serdeczność jaką okazali Ukraińcom.
- Rada Miasta Krakowa również chciała do tej solidarności dołożyć swoją małą cegiełkę, co czynimy dziś przez nadanie nazwy Skwerowi Wolnej Ukrainy, w tym symbolicznym miejscu naprzeciwko konsulatu Rosyjskiego. Chciałbym żebyście Wy obywatele ukraińscy, zawsze mieli poczucie, że Polska jest z Wami, że zawsze będziemy Wam pomagać – zapewniał zgromadzonych Rafał Komarewicz
O dwukierunkowej pomocy Krakowa dla Ukrainy i gestach solidarności, w nawiązaniu do wybuchu wojny na terytorium naszego sąsiada opowiedział zgromadzonym Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Wspomniał o transportach leków, żywności i najpotrzebniejszych rzeczy oraz o opiece jaką nad ukraińskimi uchodźcami roztoczyło miasto i jego mieszkańcy. Przypomniał również o wielokrotnych gestach solidarności z Ukraińcami, które objawiały się m.in. wywieszaniem narodowych flag Ukrainy czy też uruchomieniem dedykowanej Ukraińcom stacji telewizyjnej.
- Otwarciem tego skweru chcemy pokazać, że jesteśmy z Wami, że walczymy. Tak jak Wy walczycie za wolność waszą i naszą. Zawsze można pokazać, że Dawid też pokona Goliata – powiedział Prezydent Krakowa
Wiaczesław Wojnarowski, Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie powiedział, iż liczy na to, że wtorkowa uroczystość na Skwerze Wolnej Ukrainy będzie kamieniem węgielnym pod nową przyszłość Europy i całego świata, wolnego od rasizmu i ruskiego miru.
- Dla Ukraińców przyznanie się okupantowi, że jesteś nauczycielem, lekarzem, wychowawcą w przedszkolu, profesorem uczelni wyższej czy duchownym cerkwi nie akceptowanej przez ruski mir, oznacza automatycznie skazanie na tortury i śmierć – zaznaczał Konsul Generalny Ukrainy
Dodał też: - Uważam, że otwarcie tego Skweru, to historyczne wydarzenie, które jest kolejnym przejawem wsparcia mojej walczącej Ojczyzny, w ramach dotychczasowej bezprecedensowej na skalę światową pomocy Rzeczypospolitej Polskiej dla naszego państwa – sił zbrojnych, ludności, która znalazła schronienie w Waszym kraju – powiedział Wiaczesław Wojnarowski
Po przemówieniach, gdy odsłonięto tablicę z nazwą Skweru Wolnej Ukrainy, grupa Ukrainek wykonała hymn narodowy.
*********************************************
Rada Miasta Krakowa uchwałę w sprawie nadania nazwy podjęła 13 kwietnia 2022 r. Na chwilę przed głosowaniem w sprawie nazwy skweru radni połączyli się online z władzami Lwowa.
- Dzisiaj robicie potężny krok dla Polski i Ukrainy. Ta nowa nazwa - Wolna Ukraina - na zawsze wejdzie w pamięć mieszkańcom Krakowa. (…) Bo dzisiaj walczymy nie tylko za wolną Ukrainę, za wolną Polskę, dzisiaj walczymy za wolny świat, za prawo decydowania na swojej wolnej ziemi - powiedział Mer Lwowa Andrij Sadowy.
Nadanie nazwy skwerowi to jedno z wielu działań podejmowanych przez Radę Miasta Krakowa na rzecz wsparcia Ukrainy i Ukraińców. Podczas sesji 2 marca radni jednogłośnie przyjęli rezolucję w sprawie sprzeciwu wobec zbrojnego aktu agresji na Ukrainę i wyrażenia solidarności z narodem ukraińskim. Zagłosowali także za zakończeniem współpracy Krakowa z Moskwą i Sankt Petersburgiem oraz zaapelowali w rezolucji do miast i gmin Rzeczypospolitej Polskiej o wypowiedzenie współpracy zawartej z jednostkami municypalnymi Federacji Rosyjskiej.
Natomiast 12 maja radni zadecydowali, że ukraińskie miasta otrzymają pomoc rzeczową w wysokości 500 tys. zł.
- Działania podejmowane przez Radę Miasta Krakowa to hołd bohaterom walczącym o wolność oraz gesty wsparcia i solidarności z narodem ukraińskim. To także działania, które w połączeniu z pomocą materialną i wsparciem oferowanym przez miasto i mieszkańców Krakowa składają się na pomoc dla naszych przyjaciół z Ukrainy – mówi Rafał Komarewicz, przewodniczący Rady Miasta Krakowa i zapewnia, że Kraków będzie dalej pomagał Ukrainie.
Partnerami otwarcia skweru jest Konsulat Generalny Ukrainy w Krakowie oraz Związek Ukraińców w Polsce.
- Zanim wieś Zakopane stała się miastem. Tak tu było przed ponad 100 laty!
- Gdzie na szybki wypad z Krakowa? TOP 10 urokliwych miejsc z dala od zgiełku
- Będzie nowy wiek emerytalny w Polsce? Takie mogą być emerytury stażowe
- Najmodniejsze sukienki na wesele w 2023 roku. Takie są trendy w tym sezonie
- TOP 15 najlepszych parków rozrywki w Polsce. Tu warto przyjechać! RANKING
Prezes ZPP: Polskie firmy pomogą w odbudowie Ukrainy
