https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trzecia rocznica wojny w Ukrainie. Protest przed konsulatem USA. Ulicami Krakowa przeszedł Marsz dla Ukrainy

Piotr Rąpalski
Wideo
od 12 lat
Cały świat żyje w niepewności czy i jak zakończy się wojna na Ukrainie. Czy pokój nie będzie tyko ciszą przez kolejną międzynarodową burzą. Wielu Polaków jest zszokowanych działaniami prezydenta Donalda Trumpa i jego podejściem do sprawy Ukrainy. Wychodzą na ulicę. W Krakowie protestowali przed konsulatem USA na ul. Stolarskiej. A wieczorem ulicami Krakowa przeszedł marsz.

Protest na Solarskiej w Krakowie

O godzinie 15:00  przy ulicy Stolarskiej przed konsulatem USA odbył się protest „Nic o UKRAINIE bez UKRAINY” wraz ze środowiskiem ludzi dawnej Solidarności i opozycji demokratycznej. To manifestacja solidarności z Ukrainą w 3. rocznicę pełnoskalowej agresji Rosji.

"Domagamy się pełnego uczestnictwa Ukrainy w negocjacjach pokojowych „Nic o Ukrainie bez Ukrainy”. USA powinny stawać po stronie ofiar a nie agresora." - to głównie hasło manifestacji.

Organizatorzy oczekują od innych krajów, szczególnie z Europy, wsparcia Ukrainy, w tym przyspieszenie akcesji do Unii Europejskiej.

Marsz dla Ukrainy w Krakowie

O godzinie 19:00 na Rynku Głównym przed Wieżą Ratuszową  wraz z wieloma organizacjami, w tym środowiskami ukraińskimi, w ramach manifestacji jedności  «Ukraina – Bezpieczeństwo Europy», przedstawiciele KOD Małopolska rozpoczęli marsz trasą Rynek Główny – Floriańska – Barbakan – Basztowa – Krowoderska - Skwer Wolnej Ukrainy.

Kładka dla Ukrainy

Od pierwszych dni wojskowej agresji Rosji Kraków i jego mieszkańcy okazują swoją solidarność i aktywnie wspierają naród ukraiński. W 3. rocznicę pełnoskalowej inwazji, 24 lutego i 11 lat od faktycznego rozpoczęcia wojny za wschodnią granicą – krakowskie obiekty ponownie zostaną podświetlone w barwach Ukrainy.

Po zmroku na niebiesko i żółto podświetlona zostanie kładka im. o. Bernatka w Podgórzu. Kolory Ukrainy zobaczymy na TAURON Arenie Kraków – obiekcie, który od samego początku wojny kojarzony był z pomocą ukraińskim uchodźcom.

List prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego

24 lutego 2025 roku, w 3. rocznicę pełnoskalowej inwazji woskowej Rosji przeciwko Ukrainie, 11 lat od faktycznego wybuchu wojny, prezydent Aleksander Miszalski zwrócił się do ukraińskiej społeczności i ukraińskich partnerów Krakowa.

"Drodzy Przyjaciele,

W trzecią rocznicę pełnoskalowej agresji Rosji przeciw Ukrainie, jedenaście lat od faktycznego wybuchu wojny, trudno jest znaleźć słowa, aby opisać skalę waszej wytrwałości i głębię naszej wdzięczności.

Tak, Kraków doskonale pamięta, kto w tej walce jest bohaterem, a kto wrogiem. Kto rozpętał wojnę i wywołuje napięcia w Europie, a kto – za cenę własnego życia i dobrobytu – broni naszych wspólnych europejskich wartości. Budząc się pod spokojnym niebem – codziennie Wam za to dziękujemy.

Pamiętamy, jak ważne jest wspieranie Waszej wolności do samego końca. Do czasu zwycięstwa lub sprawiedliwego pokoju.

W kontekście drastycznie zmieniającej się obecnie sytuacji geopolitycznej, chcę powiedzieć bardzo wyraźnie: nic o Was bez Was! Jako Polacy zawsze będziemy respektować Wasze prawo do samostanowienia i bezwzględne prawo do głosu w sprawach, które Was dotyczą.

Jako obrońcy Europy jesteście jej prawdziwymi bohaterami. Wierzę, że wspólnie – solidarnie – przetrwamy ten trudny czas. Jeszcze Ukraina nie zginęła i wierzę, że nigdy nie zginie!

Aleksander Miszalski
prezydent Krakowa"

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska