reklama

Kraków. Pieniądze dla nauczycieli zamiast remontów

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Zaktualizowano 
Pieniądze na obiecane podwyżki pochodzą m.in. z puli przeznaczonej na utrzymanie torowisk tramwajowych (16 mln zł)<br>
Pieniądze na obiecane podwyżki pochodzą m.in. z puli przeznaczonej na utrzymanie torowisk tramwajowych (16 mln zł) Fot. Adam Wojnar
Będzie więcej na pensje m.in. dla nauczycieli, ale trzeba było uszczuplić wydatki miasta o 41 mln zł. Pieniądze zdjęto z różnych zadań.

WIDEO: Krótki wywiad

Gmina musi wydać dodatkowo ponad 41 mln zł na podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli, a także dla Straży Miejskiej. Pieniądze te pierwotnie miały zostać przeznaczone na zupełnie inne cele, m.in. związane z bezpieczeństwem pasażerów komunikacji zbiorowej. Chodzi o to, że zabiera się m.in. 16 mln zł z puli przeznaczonej na utrzymanie torowisk tramwajowych. A te na wielu trasach, np. w kierunku Salwatora, są w fatalnym stanie.

Ale to nie wszystko. Trwa sezon grzewczy, a na podwyżki m.in. dla nauczycieli ma zostać przeznaczona również kwota 500 tys. zł, które miasto chciało wydać na działania zmierzające do poprawy jakości powietrza. Co prawda w Krakowie obowiązuje już zakaz palenia w piecach m.in. węglem, stan powietrza się poprawił, ale to nie oznacza, że stolica Małopolski na dobre uporała się z problemem smogu.

W magistracie wyjaśniają jednak, że zgodnie z prawem podwyżki muszą być wypłacone nauczycielom i stąd konieczność uszczuplenia budżetu na niektóre inwestycje, zaplanowane na ten rok. Za tym, by tak się stało, jednogłośnie głosowali krakowscy radni. Przedstawiciele PO i PiS mają jednak odmienne spojrzenie na ten temat.

- Płacimy rachunki za obietnice rządu. To dobrze, że nauczyciele dostaną podwyżki. Więcej mają też mieć najmniej zarabiający strażnicy. Ale nie może się to odbywać kosztem bezpieczeństwa mieszkańców. A 16 mln zł miało iść na naprawę torowisk, a więc poprawę bezpieczeństwa w komunikacji - komentuje Grzegorz Stawowy, radny PO. - Miasto powinno zabiegać, by rząd zwrócił pieniądze, jakie trzeba wypłacić z budżetu miasta dla nauczycieli - dodaje.

Inaczej na sprawę patrzą radni związani z obozem rządzącym. - Mówienie o tym, że przez rząd nie będzie pieniędzy na torowiska czy inne miejskie inwestycje to manipulacja - uważa Michał Drewnicki, radny PiS, wiceprzewodniczący rady miasta. - Tak było w poprzednich latach i podobnie jest teraz, że wydatki na edukację były przez prezydenta niedoszacowane i w związku z tym w ciągu roku trzeba dokładać. Podobnie jest teraz. Od urzędników słyszałem, że i tak milionów rezerwowanych na torowiska nie udałoby się do końca roku wydać, bo nie zdążono z przygotowaniem remontów - dodaje.

Przypomnijmy, że w tym roku rząd już dwukrotnie przyznawał podwyżki nauczycielom. Pierwszy raz w styczniu, drugi - 1 września. W skali Krakowa mowa o kwocie 78 mln zł, jakie trzeba przeznaczyć na wynagrodzenia dla belfrów. Te pieniądze są im na bieżąco wypłacane.

- Większość z tej kwoty spoczywa na barkach gminy. Od września do grudnia nauczyciele mają otrzymywać kolejne podwyżki. Potrzeba na to 23 mln zł. Jedynie 17 mln pochodzi z subwencji rządowej - wyjaśnia Ewa Całus, dyrektorka magistrackiego Wydziału Edukacji.

Z zabezpieczonych ponad 41 mln zł na dodatkowe wynagrodzenia, najwięcej, bo aż 16 mln zł, ściągnięto z puli przeznaczonej na wspomniane remonty torowisk. - To fundusze, jakie pozostały z modernizacji ulicy Krakowskiej. Miały być przeznaczone dodatkowo na remonty torowisk. Nie można więc mówić, że pieniędzy planowanych na ten cel w tym roku będzie mniej - wyjaśnia Michał Pyclik z Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Podczas środowej sesji rady miasta wicedyrektor ZDMK Janina Pokrywa, wyjaśniając kwestię wspomnianych 16 mln zł na torowiska, stwierdziła: - Są pewne oszczędności, które oczywiście bardzo chętnie byśmy wydali, ale nie w tym momencie.

Wicedyrektor Pokrywa przyznała, że ciężko byłoby ogłosić w tym roku przetarg na kolejną inwestycję związaną z modernizacją torów, rozstrzygnąć go, podpisać umowę z wykonawcą i zapłacić za prace. Przypomniała też, że sami radni zwracają często uwagę w interpelacjach, iż Kraków jest rozkopany i tramwaje nie mogą kursować, ponieważ prowadzone są różne inwestycje - m.in. przebudowa ul. Krakowskiej i węzła Dietla. - W jakiś sposób musimy szukać kompromisu pomiędzy potrzebami remontowo-inwestycyjnymi i zapewnieniem sprawności układu transportu w Krakowie - zaznaczyła Janina Pokrywa.

Z tych zadań wzięto fundusze

Wydatki Bieżące:

3086 zł - z zadania „Rozbudowa al. 29 Listopada” (niewykorzystane fundusze),

9554 zł - z budowy linii tramwajowej Krowodrza Górka - Górka Narodowa (niewykorzystane fundusze),

16 mln zł - na utrzymanie torowisk,

110 tys. zł - z zadania „Planowanie przestrzenne Miasta Krakowa”,

12 mln zł - oszczędności związane z mniejszymi niż planowano kosztami obsługi długu (odsetki) oraz terminową spłatą zobowiązań przez podmioty, którym miasto udzieliło poręczeń,

626 154 zł - z funduszy na schronisko dla zwierząt,

507 222 zł - z funduszy dla Ogrodu Zoologicznego,

1 492 253 zł - niewykorzystane środki zaplanowane na odszkodowania z tytułu ustanowienia form ochrony przyrody oraz osuwisk,

500 tys. zł - z zadania związanego z ochroną powietrza,

500 tys. zł - z zadania „Wspieranie działalności kulturalnej i artystycznej”.

Wydatki Inwestycyjne:

600 tys. zł - system Pomocy 112 - monitoring wizyjny - program pilotażowy dla dzielnicy III Prądnik Czerwony (niezaangażowane fundusze na zadanie),

25 tys. zł - koncepcja budowy kładki pieszo-rowerowej Dębniki - Zwierzyniec (oszczędności po przetargu),

3,5 mln zł - z zadania związanego z ograniczeniem niskiej emisji,

48 371 zł - elektromobilność w gminie,

500 tys. zł - budowa wybiegu dla makaków japońskich,

92 tys. zł - przygotowanie i realizacja budynku wielorodzinnego przy ul. Fredry (niezaangażowane fundusze),

1,7 mln zł - budowa budynków wielorodzinnych przy ul. Przyzby i Zalesie (niezaangażowane fundusze),

300 tys. zł - rewitalizacja boisk przyszkolnych (oszczędzone po przetargu),

700 tys. zł - budowa i modernizacja boisk na terenach sportowo-rekreacyjnych.

Czytaj także

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Pieniądze dla nauczycieli zamiast remontów - Dziennik Polski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 28

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tomek

Jak ja lubię czytać takie materiały, a zwłaszcza komentarze pod nimi... Że to wszystkiemu winne jest miasto, które woli wydawać na wszystko, tylko nie na kluczowe dla Krakowa inwestycje. Nie bardzo tylko wiem, jaki miałoby w tym mieć interes :/ Mieszkam akurat na Prądniku Białym, więc jak wiadomo, kilka inwestycji komunikacyjnych jest tutaj absolutnie kluczowych. Więc jasne, że mnie takie informacje frustrują, ale nie mam potrzeby wylewać tu swoich frustracji, bo wiem, że to nic nie da. Zwłaszcza, że jakoś wierzę w to, że nikt mnie specjalnie nie okrada, tylko że poprostu Kraków - jak każde inne miasto w Polsce - musi dokładać ze swoich pieniedzy do wątpliwych decyzji i ruchów obecnej władzy...

H
Hyz
11 października, 10:30, Gość:

Kasa w mieście była, ale zatrudniono kilkudziesięciu działaczy PO na nowo stworzonych, niepotrzebnych, wysokopłatnych etatach Mówił o tym nawet Neumann z PO.

Nawet prezes NIK miał kamienice w burdelu..

Z Pis

M
Max

Naiwność!Myślicie że chodzi o Was? Tylko o kieszenie tych na stanowiskach. Rzecz jasna!Ot głupki...

G
Gość

a gdzie kary wyegzekwowane od deweloperów- kolesi Majchrowskiego i trzeba zwolnic takich jak I.Król

G
Gość
11 października, 07:56, Gość:

Stawka godzinowa nauczycieli w USA i w Polsce są na tym samym poziomie. Po prostu NIGDZIE nauczyciele nie pracują tak mało jak w Polsce.

stawka godzinowa w dolarach czyli 4-krotnie większa a piszesz o szkółkach przykościelnych a nie państwowych znawco szkolnictwa w USA

G
Gość
11 października, 10:30, Gość:

Kasa w mieście była, ale zatrudniono kilkudziesięciu działaczy PO na nowo stworzonych, niepotrzebnych, wysokopłatnych etatach Mówił o tym nawet Neumann z PO.

ooooo ooo

G
Gość

przykład z dziś - nauczyciele z podkrakowskiego osiedla (bo już nie wsi) byli z nami i dziećmi na wycieczce w parku rozrywki. Nie, nauczyciele nie mieli rozrywek, to dzieci miały fajne zajęcia w ramach wycieczki, powrót do szkoły godzina 17, zaś start godz. 7.30. Czy ktoś za nadliczbówki zapłaci? Nie, zaś rodzice dalej roszczeniowi, pozdrawiam nauczycieli

G
Gość
11 października, 09:14, Gość:

SZCZUCIE to charakterystyczna cecha tego tabloidu...zazdrość pupsko ściska, że to nie pismaki dostały tę podwyżkę w brukowcu!!!

11 października, 09:31, Gość:

Głupol

Popatrz w luuuuuustrooooo...

P
Ppp
11 października, 07:56, Gość:

Stawka godzinowa nauczycieli w USA i w Polsce są na tym samym poziomie. Po prostu NIGDZIE nauczyciele nie pracują tak mało jak w Polsce.

11 października, 9:07, Gość:

Trzrzba było się uczyć i właściwie w życiu wybierać....

Gówno wiesz o pracy nauczyciela. Nie masz pojęcia ile godzin nieodpłatnych muszą poświęcić dzieciom i ich rodzicom.

G
Gość
11 października, 9:31, Gość:

Pisowskie debile

Totalni, to przecież elyta,

K
Komentarz

Nie no jasne... gdyby redaktorzyna Tymczak i jego kolesie z GK dostali podwyżkę to może zadbaliby o poziom swoich wypocin, a szczególnie o tytuły swoich artykułów rodem z brukowca.

G
Gość
11 października, 07:28, Gość:

Panowie Dziennikarze, proszę nie szczuć społeczeństwa na nauczycieli takim tytułem artykułu. To nie nauczyciele są winni złemu stanu torowisk. Proszę pisać o nieudolności władz samorządowych, lub centralnych. Co lepsi nauczyciele odchodzą z zawodu bo lepiej zarobić można sprzedając w sklepie. Ciekaw jestem kto będzie uczył moje dzieci w przyszłości? Czy będą to intelektualne odrzutki, czy może przybysze z Ukrainy? Zastanówmy się czy chcemy złych nauczycieli.

Nazywając pismaków z tego brukowca "dziennikarzami" ,właczasz godności prawdziwym dziennikarzom !!!!!

G
Gość

czy za te kilkadziesiąt milionów na pensje działaczy PO płaci Majchrowski z prywatnej kieszeni?

G
Gość

Kasa w mieście była, ale zatrudniono kilkudziesięciu działaczy PO na nowo stworzonych, niepotrzebnych, wysokopłatnych etatach Mówił o tym nawet Neumann z PO.

h
henrk

To nie jest żadne szczucie na nauczycieli tylko obnażenie bandyckich zarządzeń PiS którzy rozdają cudze pieniądze. Jeżeli rząd przyznaje nauczycielom podwyżki to niech w ślad za tymi idą pieniadze z budżetu państwa, a nie samorządów. Wydawanie pieniędzy przez samorządy bez konsultacji społecznych, też jest wkurzajace i nie do strawienia.

Szkag mnie chyba trafi, jak sie dowiem ,że miasto kupiło ten kościół na terenie kliniki na Kopernika za grube miliony i za złotówke przekaże watykańskim okupantom.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3